Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_3_2012_12_11-12

ОБЛІК ВИТРАТ З ПОЛІПШЕННЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ
Коваль Олена
к.е.н., доцент,
Раздоба Ольга
студентка
Вінницький національний аграрний університет
м. Вінниця
 
ОБЛІК ВИТРАТ З ПОЛІПШЕННЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ
 
Діяльність підприємства будь-якого виду економічної форми залежить від якісного та кількісного стану їх основних засобів. Для ефективної діяльності підприємствам необхідно усіма можливими силами намагаються раціонально підходити до витрат, що пов'язані з відтворенням основних засобів. Для цього підприємства повинні дотримуватися певних технічних та технологічних умов для випуску якісної та конкурентноспроможної продукції. Це можна досягти шляхом спрямуванню коштів суб’єктів господарювання переважно на здійснення покращення основних засобів, яке потребує відповідно менших витрат порівняно з придбанням чи створенням нових об’єктів основних засобів.
На даний час існує низка невирішених проблем методичного та організаційного характеру стосовно відображення і систематизації витрат з поліпшення основних засобів. Їх розв’язання сприятиме правильному визначенню вартості покращенню об’єктів основних засобів та оптимізації пов’язаних з ними витрат у процесі господарської діяльності.
Питань оптимізації обліку витрат з поліпшення основних засобів розглядали такі науковці, а саме: М.І. Бондар, С.Ф. Голова, О.О. Гончаренко,  П.Й. Злобіна, Я.Д. Крупки, Л.О. Леонова, Т.П. Остапчук, А.А.  та ін.
Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 „Основні засоби” первісна вартість основних засобів повинна збільшуватись на суму витрат, які пов’язані з поліпшенням об’єкта (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що приводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об’єкта [2].
В економічній літературі розглядаються варіанти такого поліпшення основних засобів:
а) модифікація, модернізація об'єкта основних засобів з метою подовження терміну його корисної експлуатації або збільшення його виробничої потужності;
б) заміна окремих частин устаткування для підвищення якості продукції (робіт, послуг);
в) упровадження більш ефективного технологічного процесу, що дозволить зменшити первісно оцінені виробничі витрати;
г) добудова (надбудова) будівлі, що збільшить кількість місць (площу) будівлі, обсяги та якість виконуваних робіт (послуг) чи умови їх виконання.
Витрати, які здійснюють для підтримання об'єкта основних засобів у робочому стані та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигод від його використання (технічний огляд, технічне обслуговування, ремонт тощо), включаються до складу витрат звітного періоду [3]. 
Серед проблем бухгалтерського і податкового обліку витрат з поліпшення основних засобів найважливішими є: довільне тлумачення терміну "поліпшення” в практиці обліку за відсутності чіткого розкриття цього поняття в П(С)БО, МСФЗ та Законі України "Про оподаткування прибутку підприємств”; різноманітна та неузгоджена класифікація видів поліпшення основних засобів за міжнародними і національними стандартами бухгалтерського обліку та податковим законодавством; відсутність спеціально призначених рахунків для обліку витрат з ремонту основних засобів та недостатня аналітична спрямованість субрахунків до рахунку 15 „Капітальні інвестиції” для відображення поліпшення основних засобів через відсутність системної класифікації таких витрат;
Найважливішими напрямами розв’язання проблем та удосконалення бухгалтерського обліку витрат з поліпшення основних засобів є: доопрацювання нормативно-правових актів, що регулюють бухгалтерський облік; удосконалення форми первинного обліку ОЗ-2 з її одночасним перейменуванням на "Акт приймання-здачі відремонтованих та поліпшених об’єктів” і одночасним доповненням її висновком, що підписується комісією, яка об’єктивно визначатиме можливість зростання майбутніх економічних вигод, первинно очікуваних від використання об’єкта через його ремонт чи поліпшення; визначення основних рахунків та методичних рекомендацій з обліку цих витрат, особливо з урахуванням видів поліпшення, що дозволить уникати можливих помилкових бухгалтерських записів і полегшити формування інформаційної бази аналізу.
Розглянуті облікові проблеми та запропоновані рекомендації щодо їх вирішення створюють базу для продовження досліджень на шляху формування достовірної, прозорої та узгодженої системи обліку, аналізу і контролю витрат з поліпшення основних засобів на промислових підприємствах для прийняття обґрунтованих рішень.
 
Список використаних джерел
1. Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств», 28.12.1994р., №334/94-ВР, із змінами і доповненнями. – Режим доступу: http:// zakon.rada.gov.ua/.
2. П(С)БО 7 «Основні засоби» із змінами та доповненнями, внесеними Міністерством фінансів України від 30.11.2000 р. № 304, від 25 листопада 2002 р. № 989 // Бухгалтерський облік і аудит. – 2002. – № 12. – С. 33-36.
3. Наказ Міністерства фінансів України "Про затвердження Методичних рекомендацій з бухгалтерського облі-ку основних засобів” № 561 від 30.09.2003. – Режим доступу: http:// zakon.rada.gov.ua/.
4. Вахрушина М.А. Международные стандарты финансовой отчѐтности: «Бухгалтерский учѐт, анализ и аудит» / М.А. Вахрушина, Л.А. Мельникова, Н.С. Пласкова; под ред. М.А. Вахрушиной. – М.: Омега-Л, 2006. – 568 с.
 
Категорія: Секція_3_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 1088 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0