Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_3_2012_12_11-12

ВПРОВАДЖЕННЯ ЦЕНТРІВ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ В СИСТЕМУ УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ МЕТАЛУРГІЙНИХ ПІДПРИЄМСТВ
Гришко Наталя
д.е.н., проф., завідувач кафедри обліку і аудиту,
Скубак Юлія
магістр
Донбаський державний технічний університет
м. Алчевськ
 
Впровадження Центрів відповідальності в систему управління витратами металургійних підприємств
 
Оптимізація витрат є головною метою управління витратами. У зв’язку з великою кількістю підрозділів, ділянок, цехів і інших організаційних одиниць в структурі підприємства постає питання делегування повноважень щодо прийняття управлінських рішень, у тому числі щодо управління витратами. Ефективним шляхом вирішення поставленого питання  є формування центрів відповідальності.      
Дослідженням управління витратами на основі центрів відповідальності приділяли увагу К. Друрі , Ч.Т. Хорнгрен, Дж. Фостер, П.Й. Атамас, С.Ф. Голов,  Л.В. Нападовська, В.Ф. Палій, Г.В. Руденко та багато інших науковців. Не дивлячись на велику кількість наукових робіт, присвячених теоретичним і практичним аспектам управління витратами з використанням центрів відповідальності, залишається актуальним дане питання, оскільки впровадження даної системи управління витратами залежить від особливостей діяльності певного підприємства.
Особливо важливим є управління витратами однієї з основних експортних галузей – металургійної. Металургійні підприємства представляють собою багатопередільний технологічний цикл (15-18 переділів), що ускладнює процес управління витратами. У зв’язку з цим важливим стає децентралізація управлінського процесу. Децентралізація управління витратами  дає можливість виявити ефективність діяльності кожного структурного підрозділу підприємства, здійснювати контроль та планування різних господарських показників і аналізувати відхилення фактичних від запланованих показників [1]. Але для металургійної промисловості є характерним попередільний метод обліку витрат, який ускладнює своєчасний контроль за відхиленнями фактичних від запланованих показників.
Для вирішення даної проблеми, на наш погляд, необхідно запровадити трансфертне ціноутворення. Воно представляє собою процес, в якому приймають участь дві сторони: центр відповідальності, що передає виготовлену продукцію, і центр відповідальності, що приймає дану продукцію з метою її наступного споживання або переробки [2]. Тобто, трансфертне ціноутворення пов’язано із взаємодією центрів відповідальності на підприємстві.
В науковій літературі не існує єдиного визначення терміну «центр відповідальності». На наш у думку, для підприємств металургійної промисловості варто використовувати таке визначення: «Центр відповідальності – це певна дільниця цеху, цех, відділ  підприємства, керівники яких несуть відповідальність за витрати, доходи та результати діяльності».
В міжнародній практиці виділяють чотири види центрів відповідальності: центри витрат, центри доходів,  центри прибутку та центри інвестицій. В практичній діяльності даний поділ є умовним. Частіше всього на підприємствах існують центри прибутку і центри витрат [3]. Так, наприклад, основні цехи металургійного виробництва представляють собою центри витрат. Для них характерним є використання методу трансфертного ціноутворення на основі повних витрат. Цей метод є зручним і легким у використанні, а головне – узгоджується з податковими правилами. Але даний метод не стимулює менеджерів і  працівників центру-продавця до зниження витрат [2]. Пропонуємо для формування собівартості напівфабрикату певного переділу застосовувати в трансфертному ціноутворенні метод витрат й частки маржинального прибутку. Основою якого є визначення маржинального прибутку, який взаємозалежні підрозділи отримують від спільних угод і який повинен бути поділений між ними.
Отже, ефективним способом покращення управління витратами на підприємствах є створення центрів відповідальності. Для металургійних підприємств є характерним багато передільне виробництво. Методом обліку витрат є попередільний метод обліку, який не дає змогу контролювати відхилення фактичних від запланованих показників. Щоб вирішити дану проблему рекомендуємо створити центри відповідальності по кожному переділу і узгодити взаємодію між ними у вигляді трансфертного ціноутворення.
 
Список використаних джерел
1. Жукова І.Г. Сучасне поняття центрів відповідальності в системі управління витратами / І.Г. Жукова // Економічні науки. – Серія «Облік і фінанси». – 9 (33). – 2012. – С. 393-398.
2. Шевчук К.В. Застосування трансфертного ціноутворення для оцінювання діяльності центрів відповідальності / К.В. Шевчук // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: зб. наук. пр. – 2010. - №28. – 247 с.
3. Шеламова І.Д. Міжнародний досвід формування трансфертних цін / І.Д. Шеламова, В.Р. Костюк // Актуальні проблеми економіки. – 2009. -№6.  – С. 170- 176.
Категорія: Секція_3_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 819 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0