Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_3_2012_12_11-12

ЗРОСТАННЯ РОЛІ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ У ВИРІШЕННІ ПРОБЛЕМ УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ
Бурко Катерина
старший викладач
Вінницький національний аграрний університет
м. Вінниця
 
ЗРОСТАННЯ РОЛІ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ У ВИРІШЕННІ ПРОБЛЕМ УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ
 
В Україні продовжується процес реформування обліку, його переорієнтація із контрольних на управлінські функції. Однак, у більшості випадків мета бухгалтерської служби сучасного українського підприємства вважається досягнутою після здачі нею звітності й проведення податкових платежів.
Процеси глобалізації економіки, жорстка конкурентна боротьба, динамічний розвиток технологій вимагає від підприємств формування такої виробничої стратегії, яка б дозволила досягти вищого від конкурентів рівня діяльності. Однією із передумов досягнення цієї мети є скорочення витрат, що досягається, в тому числі, і ефективним менеджментом.
Облік є основною функцією управління. Він відображає витрати виробництва, обігу та розподілу. Його інформація забезпечує обґрунтованість управлінських рішень і дозволяє контролювати їх виконання.
Впровадження ринкових відносин в Україні, розвиток міжнародних економічних зв’язків зумовлюють необхідність вдосконалення обліку як складової частини економічної інформації, необхідної для управління сільськогосподарським виробництвом.
В цих умовах збільшується потреба в методологічному забезпеченні раціональної організації обліку витрат сільськогосподарської діяльності, адже виробництво конкурентоспроможної продукції та забезпечення стійкого становища на ринку потребує докорінної зміни методів управління виробництвом шляхом створення системи управлінського обліку, що дозволяє забезпечити внутрішніх користувачів інформацією для ефективного управління виробництвом.
Важливою умовою переходу аграрних формувань до ринкових принципів підприємницької діяльності є повсюдне та активне застосування економічних методів управління. Вирішення даного завдання є складним, що пов’язано із проблемами реформуванням бухгалтерського обліку в Україні та погіршенням інформаційного забезпечення аграрного менеджменту.
Сьогодні ефективна система управління витратами є майже синонімом стабільного, конкурентоздатного функціонування підприємства. Тому проблемами покращення інформаційного забезпечення управління витратами шляхом організації обліку за центрами відповідальності зацікавились провідні вітчизняні фахівці як з менеджменту так і з обліку.
Питання формування облікової й економічної інформації щодо  витрат розглядаються у працях багатьох  вітчизняних вчених-економістів. Ними визначено, що нинішній стан обліку витрат з його варіативними оцінками, контролем та плануванням дає змогу вирішувати проблеми інформаційного забезпечення. Проте залишаються невирішеними ряд питань щодо сфери застосування інформації щодо витрат на виробництво сільськогосподарської продукції, яка формується різними системами обліку та повноваженнями її використання.
Вважаємо, що, на даний час, в більшій мірі зорієнтованим на управління витратами підприємства є внутрішньогосподарський (управлінський) облік, який сприяє успішній адаптації до зміни зовнішнього середовища, науковому підходу до вирішення обліково-аналітичних завдань, реалізації можливостей управляти витратами на різних стадіях процесу економічного відтворення, застосуванню ефективних методів оптимізації витрат, оперативному відображенню економічної інформації, контролю за впровадженням нової техніки і прогресивних технологій.
Система управління витратами і собівартістю сільськогосподарської продукції включає в себе різні елементи: нормування витрат, облік нормативних та фактичних витрат, аналіз ефективності використання ресурсів, зворотній зв'язок між виробництвом і управлінням на основі оперативної бухгалтерської інформації. Творчий підхід до вибору методів управління витратами є важливою умовою їх скорочення. Проте, рішення про скорочення витрат, має бути обґрунтованим і виваженим та  ні в якій мірі не впливати на зниження якості продукції. 
Процес  відтворення  в  сільському  господарстві   досить  складний  і  залежить  від  природних,  науково-технічних, біологічних, соціальних  та  економічних  факторів. Все  це  вимагає  глибоких  економічних  знань, постійного аналізу, застосування  економічних  законів.
На даний час, практика впровадження управлінського обліку на сільськогосподарських підприємствах зводиться до формування витрат в цілому по підприємству на рахунках та визначення фактичної собівартості продукції в кінці року.
Результативність системи управлінського обліку підприємств можлива лише при впровадженні прогресивних методів управління на етапах планування, прогнозування, організації поточної господарської діяльності з урахуванням економіко-організаційної структури юридичної особи.
Удосконалення організації управлінського обліку на сільськогосподарських підприємствах вимагає розробки наукових підходів до організації аграрного управлінського обліку, що передбачає взаємозв’язок елементів цієї системи таких як: бюджетування, облік, контроль і аналіз, внутрішньогосподарська звітність.
Внутрішня звітність у сільськогосподарських підприємствах методологічно не обґрунтована, а тому формування такої інформації, яка потрібна ме­неджерам центрів відповідальності для прий­няття оперативних управлінських рішень, не узгоджується з обліковим забезпеченням. Суттєвим недоліком вітчизняної системи звітності є те, що вона не за­безпечує достатньої, до того ж оперативної, інформації для управлінців різного ієрархічно­го рівня, яка потрібна, як правило, негайно, оскільки конкретні управлінські рішення щодо економічного регулювання виробництва не мо­жуть прийматися з відстроченням, до моменту появи необхідних даних. У результаті більшість оперативних управлінських рішень приймаються на основі інтуїції, адекватної минулому досвіду управлінців.
Звітна інформація про витрати вироб­ництва повинна бути якомога детальнішою і оперативною. Цінність її для менеджерів центрів відповідальності можлива лише за умови, що вона конкретизована і надається їм, як прави­ло, до завершення виробничого процесу, або й до його початку — як прогнозна. Менеджери відда­ють перевагу своєчасній інформації, яка може бути не настільки точною, але поданою тоді, коли є можливість вплинути на процес формування витрат.
Для вирішення  проблеми  раціонального і ефективного використання матеріальних ресурсів, які складають досить велику питому вагу  у витратах сільськогосподарських підприємств, виникає потреба здійснювати групування  витрат за центрами відповідальності та мі­сцями виникнення. Формування центрів відповідальності не тільки посилює кон­троль за їх діяльністю, але й за допомогою відповідної системи мотивації управлінського персоналу сприяє більш ефективному використанню ресурсів та економії витрат.
В сільськогосподарських підприємствах, для менеджерів різного рівня управління є потреба у розробці форм щомісячної внутрішньої звітності про витрати за центрами відповідальності, для прийняття своєчасних та ефективних управлінських рішень.
Розробка та затвердження єдиних методик відображення і аналізу економічної інформації для підприємств окремих галузей агропромислового виробництва посилить роль та зміцнить практичну цінність організації управлінського обліку на підприємстві.
Категорія: Секція_3_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 1132 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0