Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_6_2012_12_11-12

УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ТА АНАЛІЗУ В ПРОЦЕСІ УПРАВЛІННЯ ДЕБІТОРСЬКОЮ ЗАБОРГОВАНІСТЮ
Слободян Наталія
доцент,
Семеха Юлія
магістрант
Національний університет харчових технологій
м. Київ
 
УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ТА АНАЛІЗУ В ПРОЦЕСІ УПРАВЛІННЯ ДЕБІТОРСЬКОЮ ЗАБОРГОВАНІСТЮ
 
Зростання сум дебіторської заборгованості на підприємствах, недостатній ступінь дослідження проблеми стосовно сучасних змін в економіці, наявність багатьох невирішених і дискусійних питань, а також велике їх практичне значення свідчать про необхідність подальшого дослідження питань обліку,  аналізу та контролю дебіторської заборгованості та роблять цю тему актуальною на наш час.
Багатоаспектність дослідження проблеми обліку дебіторської заборгованості зумовлена суперечливим характером нормативних документів, а також рівнем розробок окремих теоретичних і практичних аспектів методології обліку дебіторської заборгованості.
Проблема обліку та аналізу дебіторської заборгованості присвячено ряд праць: Ф. Ф. Бутинця, С. Ф. Голова, С. Грязнової, В. Костюченко, О. М. Кияшко, О. Г. Лищенко, І. С. Середа, Г. В. Савицької, М. Швайки та ін.
Метою тез є виявити проблеми, пов’язані з обліком дебіторської заборгованості , обґрунтувати перспективи розвитку обліку та аналізу дебіторської заборгованості, розробити підходи щодо вдосконалення існуючих методик управління дебіторською заборгованістю.
На даний час облік дебіторської заборгованості має багато невирішених питань. Ось найбільш суттєві з них: відсутність чіткої схеми деталізації та співвідношення різних видів дебіторської заборгованості у загальній їх структурі. Крім цього, співвідношення дебіторської і кредиторської заборгованості на різних підприємствах буває неоднаковим, що не дозволяє встановити балансування між ними; вивчення обліку сумнівних боргів, зокрема резерву на їх покриття з метою зближення бухгалтерського та податкового обліку;потреба змін у будові регістрів аналітичного і синтетичного обліку дебіторської заборгованості. Сьогодні облік дебіторської та кредиторської заборгованостей ведеться в одному регістрі – Журналі №3. Однак, це зовсім різні об’єкти бухгалтерського обліку, які лише частково пов’язані між собою [1].
Вирішення багатьох проблемних питань дозволить значно вдосконалити організацію та методику обліку розрахунків з дебіторами. Тому необхідно внести зміни у П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», в яких чітко були б розмежовані поняття довгострокової та короткострокової дебіторської заборгованостей. Cлід вказати, що поточна дебіторська заборгованість є оборотним активом, а довгострокова – необоротним, і вони обліковуються на різних рахунках [1].Уточнення вимагає визначення поточної дебіторської заборгованості, оскільки згідно з П(С)БО 10, вона «…визначається активом одночасно з визнанням доходу від реалізації продукції, товарів і послуг та оцінюється за первісною вартістю» [3]. На нашу думку, утворення поточної дебіторської заборгованості не завжди слід пов’язувати з доходом. Важливо вдосконалювати методику визначення суми резерву сумнівних боргів. Тому пропонуємо внести нормативні зміни, в яких би зазначалося, що суми резерву сумнівних боргів відносяться до валових витрат [3].
Потрібно вдосконалити політику управління дебіторською заборгованістю, адже саме політика управління дебіторською заборгованістю, яка представляє собою частину загальної політики управління оборотними активами і маркетингової політики підприємства, спрямованої на розширення обсягів реалізації продукції, визначає ефективність роботи підприємства. Тому досить важливим є визначення основних (ключових) етапів формування політики управління дебіторською заборгованістю [2]:
- аналіз дебіторської заборгованості підприємства у попередньому періоді.
- визначення можливої суми фінансових коштів, які інвестуються в дебіторську заборгованість по товарному та споживчому кредиту.
- формування системи кредитних умов.
- формування стандартів оцінки покупців і диференціація умов надання кредиту.
-забезпечення використання на підприємстві сучасних форм фінансування дебіторської заборгованості.
Правильно організований бухгалтерський облік дебіторської заборгованості повинен мати таку систему рахунків, яка б достатньою мірою відображала і характеризувала всю господарську діяльність з детальною конкретизацією і забезпечувала отримання об’єктивної та своєчасної інформації для прийняття оптимальних управлінських рішень.
 
Список використаних джерел
1. Кияшко О. М. , Необхідність облікового забезпечення управління дебіторською заборгованістю підприємства / О. М. Кияшко // Актуальні проблеми економіки. – 2009. – №3. – С. 190-196.
2. Лищенко О. Г., Управління дебіторською заборгованістю як фактором фінансової стійкості підприємства / О. Г. Лищенко, І. С. Середа // Держава та регіони. Серія: Економіка і підприємництво. – 2010. – №3. – С. 84-89.
3. Терещенко В.С., Сударікова К.Г. Облік дебіторської заборгованості: проблеми та шляхи вирішення – [http://www.rusnauka.com]
4. Чернелевський Л.М., Слободян Н.Г., Михайленко О.В. Аналіз діяльності підприємств та банківських установ: економічний, фінансово-інвестиційний,стратегічний: Підручник. - К.: «Хай-ТекПрес», 2009.
Категорія: Секція_6_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 2538 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0