Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_7_2012_12_11-12

АНАЛІЗ ЧУТЛИВОСТІ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ ДО ВАРІАЦІЇ ІСТОРИЧНИХ ОБЛІКОВИХ ДАНИХ
Калабухова Світлана,
к.е.н., доцент
ДВНЗ «Київський національний економічний університет
імені Вадима Гетьмана»
м. Київ
 
аналіз чутливості управлінських рішень до варіації історичних облікових даних
 
Лише облікові дані, що містяться у бухгалтерських документах та у фінансовій звітності, є тією інформаційною базою, яка відображає юридично доказові результати суцільного та безперервного спостереження господарських операцій на підприємстві. Тому методики аналізу облікової інформації, інструментарій узагальнення його результатів та методи обґрунтування бухгалтером-аналітиком пропозицій щодо варіантів управлінських рішень повинні бути адекватними складності управління економічними процесами на підприємстві. Застосування застарілих методичних підходів при проведенні аналізу облікової інформації суттєво мінімізує його участь у формуванні та оцінках дієвості чи результативності управлінських рішень.
Сучасний бухгалтер-аналітик, в професійні компетенції котрого мають входити здатності теоретизувати, знаходити причинно-наслідкові зв'язки між елементами кількісної інформації, яка знайшла своє відображення в бухгалтерських документах первинного, поточного і підсумкового обліку та на основі цих встановлених інформаційних зв'язків розробляти цілісні пакети пропозицій щодо поліпшення результатів операційної, інвестиційної та фінансової діяльності економічного суб'єкта, повинен володіти таким методом оптимізації показників, як аналіз чутливості.
Загалом аналіз чутливості (Sensitivity analysis) передбачає дослідження залежності результативного показника від варіації значень показників, що беруть участь у його визначенні. В основу аналізу чутливості покладено поетапну зміну вихідного показника за незмінності інших показників. Аналіз чутливості здійснюється у декілька етапів [1, с.491]:
1) встановлення формального зв'язку у вигляді математичного рівняння або нерівності між результативним та формуючими його вихідними показниками;
2) визначення найбільш ймовірних значень для вихідних показників та можливий розмах їх змін (варіацій);
3) дослідження впливу зміни значень вихідних показників на кінцевий результат.
Необхідно підкреслити, що аналіз чутливості відіграє велику роль в задачах оптимізації. З метою прогнозування майбутніх оптимальних показників діяльності на основі екстраполяції історичних облікових даних, що містяться у бухгалтерських документах та у фінансовій звітності за останні 5 років, сучасний бухгалтер-аналітик зобов’язаний здійснювати аналіз чутливості управлінських рішень до змін даних у бухгалтерських документах, що відбулися протягом звітного періоду. Таким чином, аналіз чутливості управлінських рішень – це процедура, яка дозволяє встановити залежність результату рішення від варіації звітних даних.
Аналіз чутливості управлінських рішень до змін облікових даних, що відображаються у бухгалтерській звітності протягом звітного періоду, потрібно проводити за двома причинами:
1. Інформацію, що міститься в бухгалтерській звітності, можна регулювати. Якщо виявиться, що оптимальне рішення (наприклад, відношення прибутку до витрат) можна значно покращити за рахунок невеликих змін окремих історичних даних, то необхідно провести ці зміни.
2. Оцінка облікових даних отримується шляхом статистичної обробки звітних даних попередніх періодів. Тому такі оцінки є точними.
В якості варійованих вихідних змінних бухгалтер-аналітик може використовувати такі історичні облікові дані: дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); обсяг випуску продукції, ціна за одиницю продукції; операційні витрати або їх складові; інвестиційні витрати або їх складові; фінансові витрати або їх складові. В якості результативних показників можуть обиратися: балансовий прибуток, чистий прибуток, чистий рух коштів від операційної діяльності, чистий рух коштів від інвестиційної діяльності, чистий рух коштів від фінансової діяльності, чистий рух коштів за звітний період.
При відносному аналізі чутливості управлінських рішень до варіації облікових даних слід порівнювати відносний вплив вихідних змінних (при їх зміні на фіксовану величину, наприклад, на 10%) на результативні показники. Цей аналіз при прийнятті оптимальних рішень дозволяє визначити найбільш істотні вихідні змінні, до яких найчутливішою є зміна результативного показника; їх зміна повинна контролюватися в першу чергу. Абсолютний аналіз чутливості дозволяє визначити кількісне відхилення результативних показників при зміні значень вихідних змінних.
Алгоритм аналізу чутливості управлінського рішення до варіації історичних облікових даних пропонується подати у такій послідовності аналітичних процедур:
1. Побудова детермінованої факторної моделі з використанням звітних даних бухгалтерської документації для вхідних змінних.
2. Вивчення чутливості варіанту рішення до кожної вхідної змінної шляхом встановлення величини відносної трансформації фактора (процент зміни фактора), розрахунку нового значення фактора, розрахунку нового значення результату за встановленою факторною моделлю. При цьому на противагу прийому елімінування, при аналізі чутливості трансформують лише значення одного фактора, а всі інші складові залишають на базовому рівні.
3. Ранжування факторів за значущістю: чим більша відносна зміна результату, тим більш чутливим є результат рішення до даного фактора.
Результати аналізу чутливості варіанту рішення до варіації історичних облікових даних рекомендується узагальнювати у табличній формі за таким шаблоном:

 
Слід відмітити, що для потреб прогнозування аналіз чутливості управлінських рішень до варіації історичних облікових даних також дозволяє оцінити ступінь ризику діяльності підприємства, тобто вказує обсяг невизначеності, інформацію про який акумулюють бухгалтерські документи.
Отже, аналіз чутливості управлінських рішень до змін даних про господарські операції у бухгалтерській звітності, що спостерігаються, реєструються та узагальнюються протягом звітного періоду, дозволяє краще зрозуміти процес формування позитивних результатів. На його основі стає можливим визначати стратегію розвитку та напрям конкретних дій підприємства, які збільшують ймовірність одержання економічних вигід у майбутньому.
 
Список використаних джерел
1. Купалова Г.І. Теорія економічного аналізу [Текст]: навч.посібник/ Г. І. Купалова. - К.: Знання, 2008. -639 с.
Категорія: Секція_7_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 709 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0