Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_7_2012_12_11-12

ЕКОНОМІЧНІ РИЗИКИ В УПРАВЛІННІ ПІДПРИЄМСТВОМ
Андрущенко Наталія
к.пед.н., доцент,
Порицька Оксана
студентка,
Маслова Марія
студентка
ВТЕІ КНТЕУ
м. Вінниця
 
ЕКОНОМІЧНІ РИЗИКИ В УПРАВЛІННІ ПІДПРИЄМСТВОМ
 
Ризик присутній у багатьох галузях нашого життя. В силу своєї різноманітності і важливого місця у житті людей ризик вивчається комплексом наук, що розглядають різноманітні його аспекти. Ймовірнісне економічне середовище зумовлює необхідність врахування факторів випадковості та невизначеності господарської діяльності і,як наслідок,вивчення економічного аспекту ризику.
Актуальність даного дослідження підтверджена важливістю врахування фактору ризику у підприємницькій діяльності і доведена багатьма авторами,що вивчали дане питання,зокрема В.Є. Крупін, Ю.Р. Злидник і Турко М.О.
В умовах політико-економічної нестабільності ступінь ризику значно зростає. У сучасній ситуації в Україні проблема посилення ризиків актуальна, що підтверджується ростом збитковості підприємств України. Ризикові ситуації формують умови для існування і реалізації економічного ризику, з яким в процесі діяльності стикаються більшість підприємств України.
Ризик в економічній літературі визначається як досить широке поняття, специфічний предмет наукового дослідження. Потрібно визначити, що ризику притаманна об’єктивність та суб’єктивність ,тобто ризик ґрунтується на тому, що він існує внаслідок існування фактору невизначеності. Суб’єктивність ризику визначається же в тому, що в економіці діють реальні люди зі своїми навичками, вміннями та інтуїцією. Тобто кожен індивідуальний працівник здатен справити вплив на величину ризику.
Словник Вебстера визначає,що ризик - це небезпека, можливість збитку чи втрат. Тобто, власне будь-яка підприємницька діяльність це вже певна величина ризику.
Тобто, можна стверджувати те, що під економічним ризиком розуміють такий вид ризику, який виникає у будь-якій підприємницькій діяльності, що спрямована на одержання прибутку та задоволення власних чи суспільних потреб.
Сучасний ризик визначається не стільки втратами, скільки відсутністю значних економічних результатів, але економічний ризик містить і негативні моменти для підприємця. Проте, з іншого боку, повна відсутність ризику для нього – свідчення серйозних дефектів в організації процесу управління підприємством. У науковому доробку В.Є. Крупіна, Ю.Р. Злидника наведено такі класифікації економічних ризиків:
1. За сферою виникнення: зовнішні, внутрішні;
2. За масштабами впливу: національні, регіональні, галузеві, окремих суб’єктів господарювання;
3. За рівнем економічного управління: народногосподарські (на макрорівні), підприємства (на мікрорівні);
4. За джерелами виникнення: системні або ринкові (властиві усім суб’єктам ринку, викликані процесами, що відбуваються  в ринковому середовищі в цілому), несистемні (ризики окремих суб’єктів господарювання, що залежать від особливостей їх діяльності);
5. За природою ризику: господарські (пов’язані з діяльністю людини), природні (спричинені діями природних факторів та форс-мажорних обставин) [1].
Виділення можливих економічних ризиків є важливою ланкою у діяльності підприємства темпами,тому аналіз ризиків, оцінка і врахування їх ймовірних наслідків, а також застосування методів їх мінімізації є критичними для забезпечення прибуткової та ефективної економічної
діяльності суб’єктів господарювання. Досягти цього можливо шляхом побудови системи менеджменту підприємства, здатної передбачати, структурувати та аналізувати можливі ризики, а також застосовувати необхідні заходи для зниження можливості їх настання, зменшення рівня їх впливу чи потенційних наслідків.
Для управління і контролю ризиками застосовується система управління ризиками. Вона включає декілька елементів:
-         суб’єкт управління ризиками;
-         об’єкт управління ризиками;
-         поточний контроль за ризиками.
Виходячи з цього, система управління ризиками - єдність взаємопов’язаних елементів, що забезпечують здійснення процесу управління ризиками.
У процесі управління управляюча підсистема (суб’єкт управління), що базується на об’єктивно існуючих принципах,істотно впливає різноманітними методами на підсистему, якою управляє (об’єкт управління), з тим, щоб забезпечити виконання поставленої мети . Іншими словами буде мінімізація негативної дії факторів ризиків [2].
Підприємницька діяльність – неможлива без невизначеності і виникнення ризику. Нестабільне зовнішнє та внутрішнє середовище підприємства – це одні з основних причин виникнення ризикових ситуацій. Тому для контролю і передбачення ризику вкрай важливо використовувати систему управління ризиками.
Подальшими кроками підприємства в дослідженні проблем економічних ризиків можуть бути визначення та вивчення ризиків для конкретних сфер економічної діяльності, обґрунтування підходів до мінімізації ймовірності настання ризиків та зниження чи нейтралізації потенційних результатів їх впливу.
 
Список використаних джерел
1. Крупін В.Є., Злидник Ю.Р.  Економічні ризики: сутність,еволюція,підходи до класифікації/ Крупін В.Є., Злидник Ю.Р.//Вісник Національного університету «Львівська політехніка» .Менеджмент та підприємництво в Україні:етапи становлення і проблеми розвитку, 2011. - № 714. - С. 224-229.
2. Турко М.О. Теоретичні основи управління ризиками підприємства// Економіка підприємства та управління виробництвом, 2011. - С. 85-89.
Категорія: Секція_7_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 1090 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0