Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_7_2012_12_11-12

МЕТОДИ РОЗРОБКИ ТА ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ, ЯК ЗАПОРУКА ЕФЕКТИВНОСТІ УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНИМИ ПРОЦЕСАМИ
Яворська Тетяна
студентка
Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ
м. Вінниця
 
МЕТОДИ РОЗРОБКИ ТА ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ, ЯК ЗАПОРУКА ЕФЕКТИВНОСТІ УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНИМИ ПРОЦЕСАМИ
 
Більшість методів розробки та прийняття управлінських рішень має універсальний характер.
Для зручності вивчення та використання методи розділені на групи, які відповідають етапам процесу розробки і прийняття управлінських рішень, а саме:
- методи, які застосовуються на етапі діагностики проблеми;
- методи, які застосовуються на етапі визначення альтернатив;
- методи, які застосовуються на етапі оцінки альтернатив;
- методи, які застосовуються на етапі вибору, реалізації рішення та оцінки результату.
До методів, які застосовуються на етапі діагностики проблеми відносяться методи ситуаційного аналізу та методи моделювання.
Методи ситуаційного аналізу. Кейс-метод. Застосовується для аналізу управлінських ситуацій. Цінність кейс-методу полягає в тому, що він одночасно відображає не тільки практичну проблему, а й актуалізує певний комплекс знань, який необхідно засвоїти при вирішенні цієї проблеми.       
«Мозковий штурм». Метод «мозкового штурму» є одним із найпопулярніших методів психологічної активізації колективної творчої діяльності. В його основі лежить аналіз ситуації шляхом генерації ідей, їх обговорення, оцінки і вироблення колективної точки зору. Основне завдання при використанні методу — збирання якомога більшої кількості ідей в результаті звільнення учасників від інерції мислення і стереотипів.
Двотурове анкетування. Відноситься до універсальних методів ситуаційного аналізу. Встановлення чинників впливу шляхом індивідуальної роботи фахівців.
Факторний аналіз. Це методика комплексного та системного вивчення та вимірювання впливу факторів на величину результативних показників. Застосовується для оцінки очікуваних змін ситуації, або управлінських дій, доцільність яких встановлюється в процесі використання технологій ситуаційного аналізу.
Багатовимірне шкалування. На підставі математичної обробки інформації встановлюються фактори, що впливають на розвиток ситуації. Застосовується для скорочення кількості чинників, які необхідно брати до уваги при аналізі і оцінці ситуації.
Методи моделювання. Моделі теорії ігор. Проведення оцінки впливу прийнятого рішення на конкурентів. Даний метод застосовується для визначення найбільш важливих факторів і потребує врахування чинників у ситуації прийняття рішень в умовах конкурентної боротьби.
Моделі теорії масового обслуговування. Визначення оптимальної кількості каналів обслуговування по відношенню до потреби. Застосовується в умовах, коли для прийняття рішення потрібно оцінити оптимальну кількість каналів обслуговування, які необхідно мати для збалансування витрат.
Моделі управління запасами. Визначення часу розміщення замовлень на ресурси та їх кількість, а також маси готової продукції на складах. Застосовується для зведення до мінімуму негативних наслідків накопичення запасів, що виражається в певних витратах.
Імітаційне моделювання. Створення моделі та її експериментальне застосування для визначення змін реальної ситуації.
Економічний аналіз. Оцінка фінансово-економічного стану підприємства. Використовується в умовах доступності і достовірності бухгалтерської звітності.
Оптимальне лінійне програмування. Економічні завдання, що вирішуються із застосуванням лінійного програмування, характеризуються альтернативністю розв'язків і певними обмежуючими умовами. Важливість використання в економіці методу лінійного програмування полягає у тому, що оптимальний варіант обирається з доволі значної кількості альтернативних варіантів [6].
До методів, які застосовуються на етапі визначення альтернатив відносяться: метод «мозкового штурму», морфологічний аналіз, методи асоціацій та аналогій, метод «матриць відкриття», синектика.
Метод «мозкового штурму». Виявлення та зіставлення індивідуальних суджень. Застосовується в умовах наявності групи кваліфікованих експертів.
Морфологічний аналіз. Отримання нових рішень шляхом складання комбінацій елементів морфологічної моделі для виконання заданих функцій.
Методи асоціацій та аналогій. Виявлення нових ідей. Застосовуються для генерації альтернативних рішень.
Метод «матриць відкриття». Вибір і вивчення можливих рішень за допомогою матриці.
Синектика. Пошук необхідного рішення завдяки подоланню психологічної інерції, дозволяє вийти за рамки конкретного мислення і розширює діапазон пошуку нових ідей.
До методів, які застосовуються на етапі оцінки альтернатив відносяться: методи багатокритеріальної оцінки, експертні методи, фактографічні методи, комбіновані методи.
Методи багатокритеріальної оцінки полягають в оцінці та порівнянні альтернатив за декількома критеріями. Застосовуються в умовах необхідності обліку декількох параметрів при оцінці альтернативи.
Експертні методи. Застосовуються для широкого кола формалізації проблем, які не завжди можуть бути оцінені в кількісному вимірі.
Експертні методи. Прогнозування на підставі узагальнення думок експертів про розвиток об'єкта в майбутньому. Застосовуються при прогнозуванні об'єктів, які не піддаються математичній формалізації.
Фактографічні методи. Прогнозування на підставі фактичної інформації про минуле й сьогодення розвитку об'єкта для збереження факторів, що обумовили процес розвитку в минулому.
Комбіновані методи. Прогнозування на основі експертної та фактографічної інформації. Застосовуються для вирішення проблем широкого профілю.
До методів, які застосовуються на етапі вибору, реалізації рішення та оцінки результату відносяться: функціонально-вартісний аналіз, метод ланцюгових підстановок, причинно-наслідковий аналіз [6].
Функціонально-вартісний аналіз. Виявлення дисбалансу між функціями об'єкта і витратами на них.
Метод ланцюгових підстановок. Послідовна заміна планових величин одного з чинників для визначення ступеня його впливу на функцію.
Причинно-наслідковий аналіз. Визначення ієрархії причин і наслідків до тієї точки, в якій можна почати дію, усуваючи існуючу проблему.
 
Список використаних джерел
1. Артищук, І. Проблеми вибору методів прийняття рішень у складноструктурованих економічних системах / І. Артищук // Регіональна економіка. – 2004. – №2. – С.206-264.
2. Коваленко, О. Є. Мультиагентна модель колективного прийняття рішень / О. Є. Коваленко // Актуальні проблеми економіки. – 2011. – №11. – С.279-285.
3. Кодин, В. Требования к управленческим решениям / В. Кодин // Менеджмент и менеджер. – 2011. – №2. – С.24-27.
4. Лукичева, Л. Классификация методов разработки и принятия управленческих решений / Л. Лукичева // Менеджмент и менеджер. – 2009. – №2. – С.13-16.
Категорія: Секція_7_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 2638 | Рейтинг: 4.0/2
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0