Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_7_2012_12_11-12

ПЕРЕВІРКА ЯК ФОРМА ПОДАТКОВОГО КОНТРОЛЮ
Лега Ольга
к.е.н., доцент кафедри бухгалтерського обліку
Полтавська державна аграрна академія
м. Полтава
 
ПЕРЕВІРКА ЯК ФОРМА ПОДАТКОВОГО КОНТРОЛЮ
 
Необхідною умовою функціонування ефективної податкової системи є податковий контроль, який забезпечує зв’язок платників податків з органами державного управління, що наділені особливими податковими правами та повноваженнями. Податкові платежі як джерело наповнення дохідної частини бюджетної системи, регулюють формування централізованих грошових фондів, тому потребують контролю повноти і своєчасності сплати податків, подання звітності, правильності визначення бази оподаткування. Функції податкового контролю законодавчо обґрунтовані Податковим Кодексом України  (далі - ПКУ), який увійшов в дію в 2011 році і висвітлює нормативно врегульовані види, форми та процедури здійснення податкового контролю.
У чинному законодавстві податковий контроль визначається як система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою перевірки правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових і касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи [3].
Податковий контроль як елемент управління, вирішує декілька завдань: 1) контроль за фінансовою і господарською діяльністю суб’єктів у зв’язку з оподаткуванням; 2) регламентована нормами права діяльність владних і зобов’язаних осіб, пов’язана з формуванням публічних грошових фондів за рахунок надходжень від податків, зборів (обов’язкових платежів); 3) засіб забезпечення законності у сфері оподаткування [2].
ПКУ визначає наступні способи здійснення податкового контролю: 1) ведення обліку платників податку – створення умов для здійснення контролю за правильністю нарахування, повноти і своєчасності сплати податків, зборів, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства; 2) інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності органів державної служби – комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної органам державної податкової служби для виконання функцій і завдань; 3) перевірка – форма здійснення податкового контролю, яка може бути документальна, фактична, камеральна; 4) експертиза – проводиться тоді, коли в ході проведення перевірки необхідні спеціальні знання у галузі науки, мистецтва, техніки, економіки тощо [5].
Найдієвішим способом отримання інформації про виконання платником своїх обов’язків по обчисленню та сплаті податків, зборів (обов’язкових платежів) є податкова перевірка. Здійснення податкових перевірок передбачає послідовну реалізацію дій, пов’язаних із здійсненням податкового контролю певними суб’єктами щодо діяльності конкретних осіб при реалізації ними обов’язків, пов’язаних із сплатою певних податків і зборів (обов’язкових платежів). Проведення податкової перевірки передбачає певну підготовку безпосередньо контролюючих дій, здійснення самої податкової перевірки і підведення її підсумків, тобто є регламентованою нормативно - правовими актами про податки і збори сукупністю всіх дій податкових органів (митних органів, органів позабюджетних фондів), що мають на меті перевірку дотримання норм законодавства про податки і збори (обов’язкові платежі).
Суб’єктами податкових перевірок є юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи та фізичні особи, на яких покладено обов’язок утримувати та/або сплачувати податки і збори, пеню та штрафні санкції, які складають групу контрольованих суб’єктів. Іншу групу суб’єктів податкових перевірок складають контролюючі суб’єкти, дії яких пов’язані з проведенням податкових перевірок та орієнтовані на оцінку поведінки контрольованих суб’єктів. Об’єктом податкової перевірки є дії (бездіяльність) особи, що перевіряється, з належного обліку і здійснення операцій з об’єктами оподаткування, дотримання порядку сплати податків і зборів, правомірного використання податкових пільг, а предметом - грошові документи, бухгалтерські книги, звіти, кошториси, декларації та інші носії інформації, що пов’язані з обчисленням і сплатою податків і зборів.
У ПКУ визначено три види податкових перевірок, характеристика яких представлена у табл. 1.
Таблиця 1
Загальна характеристика податкових перевірок

 
Незважаючи на те, що ПКУ передбачив певні вдосконалення податкової системи, зокрема: порядок організації та проведення податкового контролю органами державної податкової служби разом з іншими контролюючими органами; перелік контролюючих органів, які мають право здійснювати перевірки суб’єктів господарської діяльності; форми проведення податкового контролю; загальні правила проведення податкових перевірок (камеральних і виїзних) тощо. Подальші дослідження повинні бути спрямовані на розробку та впровадження єдиних методичних заходів податкового контролю та системи показників по окремих галузях для прогнозування ймовірності податкових порушень, що дозволить найбільш повно відстежувати стан справ по однорідній групі підприємств, здійснювати порівняльний аналіз їх фінансово-господарської діяльності, ефективніше запобігати уникненню від оподаткування та вдосконалення механізмів і методів здійснення податкового контролю з метою зменшення перевірок суб'єктів господарювання та підвищення їх якості.
 
Список використаних джерел
1. Бурдонова О. Ю. Податковий контроль в Україні: сучасний стан і перспективи розвитку / О. Ю. Бурдонова [Електронний ресурс] / Режим доступу : http://ndi-fp.asta.edu.ua.
2. Маринів Н. А. Податкова перевірка як організаційно-правова форма реалізації податкового контролю: автореф. дис. канд. юрид. наук : спец. 12.00.07 „Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право” // Н. А. Маринів. – Харків, 2007. - 21 с.
3. ПКУ № 2755-VI від 02 груд. 2010 р. [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу : http://www.zakon.rada.gov.ua.
4. Податкові перевірки [Електронний ресурс] / Режим доступу : http://www.dtkt.com.ua; 5. Шевчук О.Д. Особливості податкового контролю в Україні / Шевчук О.Д., Деркач Д.С. // [Електронний ресурс] / Режим доступу : http://www.nbuv.gov.ua.
Категорія: Секція_7_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 2036 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0