Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_7_2012_12_11-12

ПОДАТКОВИЙ КОНТРОЛЬ ЯК РІЗНОВИД ДЕРЖАВНОГО ФІНАНСОВОГО КОНТРОЛЮ У СФЕРІ РОЗРАХУНКІВ З ПОДАТКУ НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
Собчук Сергій
студент,
Ліщинська Людмила
к.т.н.
Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ
м. Вінниця
 
ПОДАТКОВИЙ КОНТРОЛЬ ЯК РІЗНОВИД ДЕРЖАВНОГО ФІНАНСОВОГО КОНТРОЛЮ У СФЕРІ РОЗРАХУНКІВ З ПОДАТКУ НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
 
У сучасних умовах кожній державі властиві різні рівні соціально-економічного розвитку. Це зумовлено такими чинниками: геополітичними, економічними, демографічними, інформаційними, правовими, управлінськими, психологічними та історичними. Проте всі держави зацікавлені в ефективному розвитку і функціонуванні всіх елементів господарювання як єдиного цілого, а також збільшенні надходжень до бюджету.
Значний вплив на діяльність всіх підприємств і фізичних осіб здійснюють обов’язкові платежі до бюджету – податки. Вони характеризують як стан економіки країни в цілому так і кожного індивідуального суб’єкта, що діє на її території. Одним із головних податків, що охоплює значну частину населення є податок на доходи фізичних осіб. Саме тому, державний фінансовий контроль у сфері розрахунків з податку на доходи фізичних осіб є важливою складовою діяльності всіх контролюючих органів.
Дані питання досліджувало багато учених-економістів України і світу. Зокрема, великий внесок зробили М. П. Кучерявенко, І. О. Лютий, А. М. Соколовська, Л. К. Воронова, І. В. Шевчук. Разом з тим аналіз наукової літератури дає підстави дійти висновку, що проблеми контролю за оподаткуванням доходів фізичних осіб всебічно не розглянуті, багато питань відносно застосування принципів та методів контролю за даним податком залишаються невизначеними.
Актуальність даного питання полягає в тому, що спостерігається чітка  взаємозалежність між рівнем податкових платежів фізичних осіб і рівнем економічного благополуччя країни.
Метою дослідження є аналіз та характеристика принципів і завдань податкового контролю в сфері оподаткування доходів фізичних осіб, а також визначення основної методики його проведення.
Різновидом державного фінансового контролю, який займається регулюванням та аналізом  розрахунків за податками є податковий контроль. Податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи [2, с. 30].
Суб'єктами податкового контролю виступають державні органи спеціальної компетенції. В повному об'ємі здійснювати податковий контроль вправі органи державної податкової служби. Окремими контрольними повноваженнями в сфері оподаткування наділені також митні органи.
Об'єктом податкового контролю є фінансово-господарська діяльність вказаних осіб, предметом - бухгалтерські книги, звіти, плани, рахунки, декларації, накладні та інші документи пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів до бюджетів всіх рівнів. Перелік документів, що так чи інакше пов'язані з оподаткуванням є надзвичайно широким. До них відносяться різного роду накази керівників та звіти працівників, цивільно-правові та трудові договори, установчі документи, банківські виписки та інші.
Метою податкового контролю розрахунків з бюджетом за податком з доходів фізичних осіб є підтвердження достовірності нарахованих сум податку з доходів фізичних осіб, своєчасності і повноти його сплати до бюджету згідно з вимогами чинного законодавства, виявлення відхилень та перекручень показників від законодавчо встановлених вимог, а також притягнення до відповідальності підприємства, що перевіряється, шляхом застосування фінансових санкцій та штрафів за виявлені за результатами перевірки помилки та порушення.
Принципами податкового контролю є: законність; превентивність; всезагальність, повнота та єдність податкового контролю; планомірність (регулярність, систематичність); об'єктивність, обґрунтованість та достовірність результатів; пріоритет захисту прав та інтересів платників податків; дотримання податкової таємниці; недопущення спричинення неправомірної шкоди; документальна фіксація результатів податкового контролю та інші. Важливе значення при визначенні принципів податкового контролю відіграє  Лімська декларація керівних принципів контролю, прийнята на ІХ Конгресі Міжнародної організації вищих органів фінансового контролю в 1977 році.
Податковий контроль виконує наступні функції: облікову - забезпечує облік платників податків, предметів оподаткування, належних платежів бюджетам і цільовим державним фондам; профілактичну - забезпечує припинення та профілактику правопорушень в податковій сфері; інформаційну - слугує джерелом інформації для прийняття управлінських рішень;  мобілізуючу - за підсумками податкового контролю дозволяє збільшити надходження до бюджетів та цільових державних фондів.
Основними завданнями податкового контролю розрахунків з бюджетом за податком з доходів фізичних осіб є: дослідження форм і систем оплати праці, які застосовує підприємство та з'ясування їх впливу на порядок розрахунків; ознайомлення з організацією обліку на підприємстві; перевірка правильності та якості складання регістрів первинного, аналітичного та синтетичного обліку; перевірка правильності формування сукупного оподатковуваного доходу за кожним окремим працівником; перевірка правомірності та законності застосування пільг з податку на доходи фізичних осіб; перевірка правильності визначення суми, яка підлягає сплаті як податок з доходів фізичних осіб; перевірка повноти і своєчасності сплати податку до бюджету [1, с.  44].
Практика контролю показує, що найбільш характерними порушеннями у порядку нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб є такі: порушення вимог законодавства щодо оформлення первинної документації з обліку праці та заробітної плати, що призводить до викривлення величини сукупного оподатковуваного доходу; неправильне визначення сукупного оподатковуваного доходу; порушення законодавчо встановлених вимог щодо порядку застосування пільг, у тому числі соціальної податкової пільги; несплата податку з доходів фізичних осіб за операціями особливого характеру, що призводить до недоплати податку з доходів фізичних осіб.
Підвищенню ефективності податкового контролю буде сприяти вдосконалення нормативно-правових засад його здійснення. Системного вдосконалення потребує методика проведення контрольно-перевірочних дій. На відміну від існуючої практики суб’єктивно-вибіркового формування програм перевірки в діяльність податкових органів слід впровадити структурно-організаційну модель як норматив документальної перевірки, яка передбачатиме напрями контрольно-перевірочних дій, їх послідовність та перелік процедур, що мають бути виконані. Поліпшенню обслуговування платників податків сприятиме створення інформаційно-довідкової служби податкових органів, а також інституту податкових консультантів. Реалізація цих пропозицій забезпечить підтримання балансу інтересів платників податків і фіскальних органів, що сприятиме підвищенню рівня дотримання податкового законодавства.
Таким чином, податковий контроль розрахунків за податком на доходи фізичних осіб виступає дієвим засобом як формування ефективної податкової політики так і попередження можливих порушень податкового законодавства.
 
Список використаних джерел
1.  Проблемні аспекти визначення поняття податкового контролю в Україні/ Н.А. Маринців//Право України. – 2011. -№4. –С. 43-47.
2.  Чередніченко. Податковий контроль, шляхи удосконалення// Економіка та держава. – 2011. - № 12. – с. 28-31
 
Категорія: Секція_7_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 1580 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0