Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_7_2012_12_11-12

СУТНІСТЬ ОЦІНКИ ТА ПІДХОДИ ДО ЇЇ ФОРМУВАННЯ
Савчук Ірина
магістр
Полтавський університет економіки і торгівлі
м. Полтава
 
СУТНІСТЬ ОЦІНКИ ТА ПІДХОДИ ДО ЇЇ ФОРМУВАННЯ
 
Одним із дискусійних питань в науці є критерії та підходи до оцінки. Це пов’язано з тим, що поняття «оцінка» у різних економічних категоріях та напрямках має суттєво відмінні особливості при визначенні тих чи інших критеріїв та підходів до її формування. Розглядаючи категорію оцінки в бухгалтерському обліку і аудиті, економічному аналізі, менеджменті існування різноманітних цілей, елементів, критеріїв, показників оцінки, підходів до її формування посилює вимоги до обґрунтованості цього поняття. В таблиці 1 наведено поняття оцінки за різними джерелами.
Таблиця 1
Визначення поняття «оцінки» за різними джерелами

 
Одним із основних питань у системі бухгалтерського обліку є також критерії і сутність оцінки. Це пов’язано з тим, що оцінка об’єктів обліку повинна забезпечувати співставність даних різноманітних активів (вимог) і пасивів (зобов’язань). Вивчення еволюції оцінки в історії обліку дає можливість врахувати позитивний досвід світових бухгалтерських шкіл, кращі теоретичні розробки видатних вчених бухгалтерського обліку щодо формування оцінки, позбавились помилок в обліку.
Теорія бухгалтерського обліку ставить до оцінки основні вимоги, що забезпечують правильність відображення об'єктів обліку та достовірність оцінки. До цих вимог належать: реальність (адекватність), єдність та цілеспрямованість оцінки.
Оцінка в бухгалтерському обліку – це спосіб вартісного вимірювання господарських засобів, джерел їх утворення, а калькуляція — спосіб вартісного вимірювання процесів придбання матеріальних цінностей, виробництва продукції, їх реалізації, а також окремих етапів процесу розширеного відтворення. Мета оцінки в бухгалтерському обліку ― узагальнення інформації про різнорідні господарські процеси й економічні явища, які відбуваються на підприємстві[4,с.58].
Основні види оцінки, які передбачено П(С)БО: фактична собівартість (для основних засобів застосовують термін "первісна вартість”). Вона є основною оцінкою об’єктів бухгалтерського обліку; залишкова (чиста балансова) вартість основних засобів та нематеріальних; чиста вартість реалізації запасів; чиста реалізаційна вартість дебіторської заборгованості; переоцінена вартість основних засобів і нематеріальних активів.
За твердженням А.Г. Загороднього, основною вимогою до оцінки є її реальність, яка забезпечується достовірністю даних бухгалтерського обліку та принципами обліку господарських операцій.
Н.М. Малюга, вказувала, що кожна з оцінок необхідна для вирішення певного кола завдань. У своїх дослідженнях проф. Н.М. Малюга виділяє такі ознаки класифікації оцінки: за об’єктом, який вимірюється: індивідуальні, агрегатні; за критерієм обчислення: об’єктивні, суб’єктивні; залежно від подальшого використання майна: за собівартістю; за ринковою ціною; відносно суб’єкта  оцінок: історичні, калькуляційні; за видами: номінальні, фіксовані, майнових статей в балансі, безпосередні, опосередковані; за часовою належністю: за моментом виміру, за моментом, для якого призначені результати; за методами розрахунку: незмінні, відновлені, інші; за видами переоцінки: уцінка, дооцінка.
Класифікаційні ознаки за кожною із зазначених підстав тісно взаємопов’язані, і кожна з них може бути розгорнута за всіма іншими. Будь-який з методів може мати декілька часів і вимірників, спиратися на різні критерії і вимірювати як індивідуальні, так і агреговані об’єкти.
В економічному аналізі поняття «оцінка» та підходи до її формування відіграють значну роль, а саме при здійсненні аналізу різних об’єктів дослідження та їх джерел функціонування. Для цього використовуються різні показники. У процесі оцінки, оброблення економічної інформації можна використовувати спеціальні прийоми. В них розкривається суть і специфічність методу економічного аналізу, відображається його системний, комплексний характер. Системність в економічному аналізі обумовлена тим, що господарські процеси розглядаються як багатогранні, внутрішньо складні єдності взаємопов'язаних елементів.
Дослідження різних методичних підходів до оцінки в економічному аналізі дозволило виділити чотири методичні підходи: використання структурованої системи показників; використання єдиного узагальнюючого показника; використання комплексного підходу за допомогою структурованої система показників та узагальнюючого показника; використання узагальнюючого інтегрованого показника.
Отже під оцінкою, як загальним поняттям в економіці, розуміють результат визначення та аналізу якісних і кількісних характеристик об’єкта, якими управляють, а також самого процесу управління.
Можна констатувати, що єдина теорія оцінки в бухгалтерському обліку і аудиті, економічному аналізі, менеджменті, які мають свої об’єкти, критерії і підходи знаходиться в стадії формування. Створені концептуальні підходи до оцінки в різних областях знань, які базуються на різних критеріях, різняться за цілями та призначаються для вирішення конкретних завдань.
 
Список використаних джерел
1.    Кіндрацька Г.І., Білик М.С., Загородній А.Г. Економічний аналіз: теорія і практика: Підручник/ Анатолій Григорович Загородній (ред.). — Л.: «Магнолія Плюс», 2006. — 428с.
2.    Ловінська Л.Г. Оцінка в бухгалтерському обліку. Монографія. – К.:КНЕУ, 2006. – 256с.
3.    Соколов В.Я. Оценки и их виды//Бухгалтерский учет. – 1996. - №12.-С.55-60.
4.    Сопко В.В. Бухгалтерський облік: Навчальний посібник. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К.:КНЕУ,2000.-578с.
Категорія: Секція_7_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 1486 | Рейтинг: 5.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0