Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_8_2012_12_11-12

АНАЛІЗ СВІТОВОГО РИНКУ НАПІВТВЕРДИХ СИРІВ ТА ТЕНДЕНЦІЇ ЙОГО РОЗВИТКУ В УКРАЇНІ
Тарасова Ірина
к.е.н, доцент
Дика Олена
магістр
Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ
м. Вінниця
 
АНАЛІЗ СВІТОВОГО РИНКУ НАПІВТВЕРДИХ СИРІВ ТА ТЕНДЕНЦІЇ ЙОГО РОЗВИТКУ В УКРАЇНІ
 
        Одним із важливих елементів продовольчого ринку країни є ринок молока та молочної продукції, який являє собою систему товарно-грошових відносин між економічно відокремленими виробниками молочної сировини, переробними підприємствами і споживачами, що охоплює весь суспільний відтворювальний процес, включаючи виробництво, розподіл, обмін і споживання з метою щоденного забезпечення найважливішими продуктами харчування та одержання доходу всіма операторами ринку. На сьогодні однією з головних проблем, яку слід вирішити сироробній промисловості України є підвищення якості сирів. Це пов’язано з низькою  якістю молочної сировини, а також  розроблення і впровадження у виробництво нових видів сирів з коротким терміном дозрівання без наукового обґрунтування.  А також нині для сироробної галузі дуже гострою проблемою є нестача сировини.
         Розгляду проблемних питань щодо формування та розвитку ринку сиру та пошуку шляхів їх вирішення присвячені праці О. Якубчака, А. Норкіна, М. Дікаленка. Незважаючи на глибокі дослідження, багато проблем залишаються невирішеними. Тому необхідно більш детально проаналізувати нинішню ситуацію на ринку сиру, визначити його основні проблеми та шляхи їх подолання.
         У світі спостерігається стабільне зростання рівня споживання сирів, що стимулює збільшення обсягів виробництва. За оцінками аналітиків  харчової  промисловості України, за 2010 рік  Україна  посіла четверте місце серед найбільших експортерів сиру. Якщо у 2008 році експорт українського сиру становив 63тис. т, то сьогодні - понад 90 тис.т. Виробництво сиру в Україні перевищує обсяги споживання  на внутрішньому ринку [3].
         Останнім часом спостерігається  зацікавленість споживачів до напівтвердих сирів, які використовуються у закладах ресторанного господарства для виготовлення салатів, гарячих страв, канапок. Це один із сегментів, який найбільш динамічно розвивається в Україні та займає особливу нішу в сироробній галузі [1].
       До напівтвердих сирів традиційного асортименту належать такі: типу латвійського, пікантний,  каунський, клайтдський.
              Виробництво різних груп напівтвердих сирів в Україні починаючи з 2004 року характеризується щорічним збільшенням обсягів на 24-39%. Це відбувається переважно завдяки виготовленню твердих сирів, а виробництво напівтвердих та м`яких змінювалося нерівномірно. Якщо частка твердого сиру у структурі виробництва становить 94% , то частка напівтвердого сиру є не більше 2% [1].
               Найбільшим експортером напівтвердого сиру в грошовому виразі є Франція, друга за обсягом – Німеччина. Серед десяти провідних експортерів тільки на Ірландію, Нову Зеландію, Нідерланди і Австралію, в яких виробництво напівтвердого сиру в основному орієнтованих на експорт: частка експорту відповідно становить 95%,90%, 72% і 65% від загального виробництва в країні. Тільки 30 %  сиру французького виробництва від загального обсягу, йде на експорт. США, найбільший в світі виробник сиру, який є маргінальним експортером, оскільки більшість його продукції залишається на внутрішньому ринку[3].
         Частка України в експорті сирів є незначною, проте українські підприємства придбали сучасні технології, домоглися скорочення обсягів імпорту сирів із-за кордону за рахунок збільшення виробництва вітчизняних сирів , дані наведені в табл.1.
Таблиця 1
Основні виробники та експортери напівтвердого сиру в Україні
 

 
       За даними табл. 1 можна зробити наступний висновок лідером з експорту напівтвердого сиру є компанія "Мілкіленд", на другому місці розташувався  ПрАТ «Літинський  молочний завод», частка якого становить 7%. Західна молочна група (компанія "Континіум"), Шосткінський міськмолкомбінат та Корпорація «Клуб сиру» знаходяться на третьому місці , частка на ринку становить по 5% . Всього на 1% відстає Пирятинський сирзавод. Та  на останньому місці знаходиться ВАТ "Звенигородський сироробний комбінат"  частка експорту складає всього 2%.
        Для зміцнення конкурентного стану компаній, які не є лідерами даного ринку, пропонуємо переглянути власну конкурентну стратегію, розробити та впровадити інформаційно-рекламні заходи, розробити асортимент продукції та покращити якість.
      Одним із основних виробників сиру, а саме напівтвердого є «Літинський молочний завод», який розташований у Вінницькій області. На даному заводі виготовляють невеликий асортимент напівтвердого сиру, проте високої якості, а саме: «Чеддер Козачок» та «Чеддер Український».
Випуску високоякісної літинської продукції сприяє діюча на заводі система управління якістю, яка сертифікована групою аудиторів відомої німецької фірми „ТЮФ Рейнланд” у відповідності до міжнародного стандарту ISO 9001-2000.
Таким чином, можна зробити висновок, що в Україні напівтверді сири виготовляють традиційним методом та в обмеженому асортименті, у той час як частка імпортного напівтвердого сиру представлена більш широким асортиментом.
 
Список використаних джерел
1.       Якубчак О.М. Вимоги до молока, що використовують для виробництва сирів // Продукты&Ингредиенты. – 2010. – №10. – С.41.
2.       Норкин А. В. Что мы знаем о сыре // Молочная промышленность. – 2011. –№2. – С. 2-5.
3.       Дикаленко, М.  Съездное // Бизнес. – 2010. – № 44. – С.72-73.
Категорія: Секція_8_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 3337 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0