Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_8_2012_12_11-12

ЦУКРОБУРЯКОВЕ ВИРОБНИЦТВО ПОЛТАВЩИНИ: ПРОБЛЕМИ ВІДРОДЖЕННЯ, ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ
Прийдак Тетяна
асистент
Полтавська державна аграрна академія
м. Полтава
 
ЦУКРОБУРЯКОВЕ ВИРОБНИЦТВО ПОЛТАВЩИНИ: ПРОБЛЕМИ ВІДРОДЖЕННЯ, ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ
 
Подальший розвиток однієї з найважливіших галузей економіки області – аграрної – вимагає цілеспрямованого системного підходу. Полтавщина має значні можливості для розвитку аграрного сектора, перетворення його у високоефективний, експортоспроможний сектор економіки, здатний забезпечити продовольчу безпеку.
У процесі реформування аграрного виробництва Полтавської області здійснено перерозподіл земель між формами господарювання – сільськогосподарськими, фермерськими й особистими селянськими господарствами.
Питанням розвитку аграрного сектора, функціонування ринку цукрових буряків, забезпечення ефективності функціонування буряківництва та підвищення його конкурентоспроможності присвячені дослідження багатьох вчених – економістів. У  контексті нашого дослідження на особливу увагу заслуговують наукові праці І. Лукінов, П. Саблук, П. Гайдуцький, О. Онищенко, В. Юрчишин, П. Борщевський, В. Месель-Веселяк, М. Дем’яненко, О. Шпичак, М. Лобас, В. Амбросов, Б. Пасхавер, В Пиркіна,  В. Андрійчук, В. Бойко, Є. Імас, О. Крисальний, М. Коденська, М. Малік,  В. Мартьянова, М. Федоров, В. Збарський та інші.  Наукові здобутки вчених є багатогранними та розкривають сутність економічних процесів, що визначають ефективність функціонування буряківництва. Бурякоцукровому секторі регіона залишається низка складних проблем, які потребують послідовного та поетапного вирішення для подальшого розвитку і сталого функціонування. До основних проблеми бурякоцукрового підкомплексу належать такі:
- деформація структури виробництва. У 2009 р. 45,7% валової продукції сільського господарства виробляється в господарствах населення.  
- деформація  цінових пропорцій – співвідношення цін на цукровий буряк та матеріально – технічні ресурси, які споживаються в аграрному секторі;
-  нераціональне використання земельних ресурсів сільськогосподарського призначення, особливо меліорованих, зниження родючості земель внаслідок недостатніх природо – охоронних та агротехнічних заходів у землекористуванні;
- критична зношеність основних виробничих фондів. Рівень зношеності сільськогосподарської техніки становить 60-80%. Значна частина техніки застаріла не лише фізично, а й морально;
- недосконалість механізмів інвестиційного забезпечення. Інвестиційні ресурси аграрного сектора формуються головним чином за рахунок власних коштів підприємства. Залишається вкрай вузьким сегмент довгострокового кредитування аграрного виробництва;
- відсутність реформування у соціальній сфері села.
Стратегічною метою розвитку цукробурякового підкомплексу є:
-        досягнення стабільного економічного зростання шляхом забезпечення умов для розвитку ефективного підприємництва в аграрному секторі;
-        підвищення конкурентоспроможності продукції на внутрішньому та зовнішніх ринках на базі нарощування обсягів інвестицій та їх інноваційного спрямування;
-        створення цивілізованих умов для проживання в сільській місцевості як основи припливу працездатних верст населення та відтворення людського капіталу.;
-        формування дієздатних сільських територіальних общин.
Однією з важливіших аграрно – продовольчих сфер України є цукробурякова, територіальне розміщення якої характерно для господарств зони Лісостепу зі сприятливими  для розвитку рослин природно – кліматичними умовами.
Цукрові буряки – важлива технічна культура, з якої виробляють цукор. Коренеплід містить до 22 % цукру і більше, вітаміни, вуглеводи й міні реальні солі. В агротехнічному значенні цукрові буряки сприятливо впливають на розвиток усіх інших культур у сівозміні, підвищуючи загальну її продуктивність та культуру землеробства в цілому. Стан та рівень розвитку сільського господарства визначає продовольчу безпеку, істотно впливає на сталість економіки та вагомості ролі регіону в Україні, виступає важливим фактором забезпечення екологічності життя населення регіону.
Значення продукції цукробурякового виробництва не лише в тому, що вона слугує джерелом виробництва важливішого продукту харчування – цукру.  Цукрові буряки – біоенергетична культура. Продукція цукроваріння основна й супутня, що отримується в процесі глибокої промислової переробки коренеплодів, є не тільки базою для виробництва цукру, а й виготовлення нових видів продукції, утомі числі технічного призначення. Необхідна державна визначеність щодо перспектив розвитку буряківництва – однієї з найбільш інтенсивних галузей, вихідна продукція якої може за нашими розрахунками бути експортоспроможною.
Програму розвитку цукробурякового виробництва передбачає комплексне вирішення проблеми на основі інвестиційно-інноваційної моделі розвитку; розробити та впровадити механізм регулювання економічних відносин у цукробуряковому підкомплексі, що забезпечує утвердження інноваційної моделі розвитку, інвестиційно прийнятий рівень норми прибутку на капітал, включаючи земельний, товаровиробникам усіх ланок, зокрема виробникам цукрових буряків, та конкурентоспроможність вихідної продукції; впровадити механізм державної підтримки розвитку цукробурякового виробництва, спрямованої на створення для товаровиробників господарюючих структур умов прискореного впровадження у виробництво організаційний, виробничо-технологічних, структурних та інших інновацій; законодавчо захистити вітчизняних товаровиробників цукробурякового під комплексу і ринку цукру від необґрунтованого імпорту тростинного цукру-сирцю; стимулювати залучення інвестицій у розвитку цукробурякового під комплексу з метою подальшого використання його продукції для продукції для виробництва біоенергетичних продуктів; виділити кошти для закупівлі цукру Аграрним фондом до Державного інтервенційного фонду; при формуванні видатків державного бюджету України на наступний рік виділення коштів для державної підтримки виробництва цукрових буряків у межах квоти «А» із розрахунку на 1 га посівів передбачити у розмірі, що забезпечує прибутковість галузі на рівні економіки країни; продовжити практику надання бурякосійним господарствам і цукровим заводам коштів на часткову компенсацію ставки за залученими кредитами для своєчасної підготовки до виробничого сезону: придбання сільськогосподарської техніки, закупівлі  у сільськогосподарських товаровиробників цукрових буряків та здешевлення вартості пального.
За рівнем ефективності цукробурякового виробництва Україна може стати світовим економічним і технологічним лідером, що супроводжуватиметься розширенням її участі у міжнародних економічних відносинах, зростатиме її частка у світовому експорті цукрові і цукристих продуктів, високопродуктивних сортів насіння та сучасної вітчизняної технології вирощування цукрових буряків [3]. Розвиток вітчизняного цукробурякового виробництва в умовах ринкової економіки має відповідати наявному природно-кліматичному потенціалу, національним інтересам і бути гарантом продовольчої безпеки держави.
 
Список використаних джерел
1. Законом України "Про державну підтримку сільського господарства України” № 1877 – IV вiд 24.06.2004 р. [Електронний ресурс] / Верховна Рада України. – Режим доступу : http://www.rada.gov.ua.
2. Саблук П. Т. Цукробурякове виробництво України: проблеми відродження, перспективи розвитку./ Саблук П. Т., Коденська М. Ю.  - К.:ННЦ ІАЕ, 2007. - 390с.
3. Збарський В. Розвиток аграрного сектора Полтавщини/ Збарський В. //Бухгалтерія в сільському господарстві № 15-16 серп. 2011.
Категорія: Секція_8_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 1581 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0