Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_8_2012_12_11-12

ФІНАНСОВИЙ ПОТЕНЦІАЛ ЯК ФАКТОР РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА
Гарбар Віктор
к.е.н., доцент,
Маслова Марія
студентка,
Порицька Оксана
студентка
ВТЕІ КНТЕУ
м. Вінниця
 
ФІНАНСОВИЙ ПОТЕНЦІАЛ ЯК ФАКТОР РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА
 
В умовах мінливості та невизначеності ринкового середовища важливою складовою, що забезпечує безперервність діяльності та розвиток підприємства в короткостроковій та довгостроковій перспективі, є фінансові ресурси. Кількісний та якісний склад фінансових ресурсів підприємства залежить від стану та розвитку його фінансового потенціалу.
Актуальність даного дослідження підтверджена багатьма авторами. А.Е. Воронкова досліджує довгостроковий розвиток підприємства за умови його стабільного фінансового стану, Л.І. Кирилова розглядає сутність фінансового потенціалу та його складові, Н.С. Танклевська визначає фінансовий потенціал як категорію управління фінансів на підприємстві.
Метою даного дослідження є визначення фінансового потенціалу підприємства як умови розвитку і успішного функціонування підприємства.
Складні економічні умови, загострення соціальних та екологічних проблем, нестабільна правова база вимагають від підприємства створення такої системи, яка б дала змогу ефективно використовувати всі наявні та потенційно можливі фінансові ресурси, швидко реагувати на зміни зовнішнього середовища та забезпечувати досягнення високих фінансових результатів не лише в поточному періоду, а й в довгостроковій перспективі. [2]
Поняття «потенціал» зазвичай у загально-науковому контексті пов'язується із поняттями «сили» або «міцності». Традиційно цей термін використовується для характеристики засобів, запасів і джерел, які можуть бути використані для вирішення певного завдання або досягнення певної цілі, а також для можливостей окремої особи, суспільства, держави [1].
Фінансовий потенціал формується в процесі фінансової діяльності –  діяльності, пов’язаної з організацією фінансового господарства підприємства.  Як категорія управління, він підлягає плануванню (прогнозуванню), регулюванню (коригуванню) і використанню (реалізації). Заплановане (прогнозоване) значення фінансового потенціалу базуються, перш за все, на скоригованих показниках його реалізації  в попередніх періодах з врахуванням прогнозних змін обсягів продажу, рентабельності власного і залученого капіталу, забезпечення позитивного ефекту фінансового і операційного важелів, реалізація інвестиційних проектів і т. д. В кінцевому рахунку, планування фінансового потенціалу спрямовано на забезпечення, відновлення і зберігання фінансової стійкості [3].
У науковій літературі до фінансового потенціалу відносять як обсяг всіх наявних фінансових ресурсів підприємства, так і можливість їх ефективного розподілу. У вузькому розумінні ототожнюють фінансовий потенціал з потенційними фінансовими показниками виробництва, в широкому – з відносинами,  що виникають на підприємстві з приводу досягнення максимально можливого фінансового результату. Найбільш поширеним є ресурсний підхід до визначення сутності фінансового потенціалу, менш поширеним – ототожнення його з показниками стабільності фінансового стану підприємства [2].
Оцінка фінансового потенціалу по фінансовим потокам дозволяє визначити його в динаміці з врахуванням фактора часу і структури притоку й відтоку фінансових ресурсів, прибутків і надходжень, які змінюються. Фінансово стійке підприємство – це такий фінансовий стан суб’єкта господарювання, при якому його фінансовий потенціал дозволяє забезпечити стійкий зростаючий потік грошових коштів,достатніх для забезпечення поточної і довгострокової платоспроможності на основ стратегії стабільного економічного зростання. В даний час значна частина (більш ніж 40 %) українських підприємств,  працюючи в нестабільному економічному середовищі, є збитковими, або переживає глибокий спад виробництва і знаходиться в критичному стані. Причин депресивного розвитку багато, але головні з них полягають в інерції структури виробництва, його технологічної відсталості і фізичному зносі основних фондів, у відсутності ефективної політики інноваційного розвитку економіки, у тяжкому доступі довгострокових позикових і залучених джерел фінансування модернізації  та реконструкції підприємства та ін. [3].
Фінансовий потенціал виступає в ролі важеля,  що формує механізм динамічної трансформації ресурсів у результати діяльності підприємства. Нестача фінансових ресурсів ускладнює процес здійснення господарської діяльності і несе за собою збитки для керівників і працівників підприємства, що може призвести до його банкрутства. Тому важливо вміти раціонально оперувати фінансовими потоками, розподілом і перерозподілом фінансових ресурсів для досягнення довгострокових цілей та успішного функціонування підприємства,підтримки його конкурентної сили на міцності.
 
Список використаних джерел
1. Воронкова А.Е. Потенціал підприємства як основа його довгострокового розвитку / А.Е. Воронкова, Ю.С. Погорелов // Актуальні проблеми економіки – 2009. – № 4(94). – С. 77-85.
2. Кирилова Л.І. Фінансовий потенціал підприємства та його складові // Л.І. Кирилова, Д.Д. Тодорова // Сталий розвиток економіки – 2012. – № 11. – С. 298-302.
3. Танклевська Н.С. Фінансовий потенціал як категорія управління фінансами підприємств / Н.С. Танклевська // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії – 2009. - № 2 (16).- С. 257-263.
Категорія: Секція_8_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 1607 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0