Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_8_2012_12_11-12

ІНВЕСТИЦІЙНА ПРИВАБЛИВІСТЬ ПОЛІСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ
Данкевич Віталій
к.е.н.
Житомирський національний агроекологічний університет
м. Житомир
 
ІНВЕСТИЦІЙНА ПРИВАБЛИВІСТЬ ПОЛІСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ
 
Для ефективного функціонування та виробництва конкурентоспроможної продукції для власного забезпечення і формування експортних партій продукції товаровиробникам необхідно залучати інвестиційні кошти. Наразі потік інвестиційного капіталу в аграрний сектор економіки України характеризується дуже низькою динамікою, хоча потенціал земельних ресурсів значно вищий порівняно з потенціалом більшості європейських країн [6]. Актуальності набуває питання визначення інвестиційної привабливості сільськогосподарського землекористування. Особливість проблематики інвестиційних процесів на Поліссі полягає в повноті використання орендованих земель та присутності, так званих фіктивних інвесторів, які заключили договори, зафрахтували землі і до її обробітку не приступають, чекають вигідних пропозицій, щоб продати ці землі. В 2012 р. значна частина земель, які належить інвесторам, взагалі не засіяні сільськогосподарськими культурами. Найбільше невикористаних площ знаходиться в Радомишльському Червоноармійському та Черняхівському районах  Житомирської області. Резервування земель призводить до відсутності роботи на селі та відтоку сільського населення. Дані питання особливо актуальні та потребують розробки відповідних пропозицій щодо їх вирішення.
Питання використання земельних угідь в аграрному секторі впродовж тривалого часу залишаються предметом вивчення, дослідженя і дискусій. Реформування аграрного сектора економіки створило можливості збільшення кількості землекористувачів, підвищення рівня використання земельних угідь та збільшення обсягів виробництва продукції. Проте ступінь використання сільськогосподарських угідь у багатьох підприємствах наразі залишається на досить низькому рівні. Зміни в структурі виробничих витрат і основних засобів адекватно вплинули на структуру виробництва продукції та посівних площ з розміщенням малозатратних і менш інтенсивних культур. Від таких змін найбільших втрат зазнали сільськогосподарські підприємства Брусилівського, Ємільчинського, Народицького, Червоноармійського та ряду інших районів Полісся Житомирщини, які в масовому порядку перейшли на вирощування ефективних, але низько прибуткових для цих районів зернових культур, замість раніше традиційно прибуткових, але високозатратних – льону, картоплі та хмелю [3].
Низька конкурентоспроможність основної для цих районів галузі сільського господарства суттєво позначилась на загальній інвестиційній їх активності, процесах у сфері зайнятості та життєвому рівні населення [1]. Зокрема обсяг інвестицій в основний капітал у розрахунку на одну особу за останні три роки в середньому складає 309 грн, при середньообласному показнику 642 грн. Середній рівень зарплати у цих районах на 25–50 % нижче ніж по області. Вище згадані райони опинилися в гірших умовах, порівняно з іншими, і через те, що вони також мають вкрай обмежену природно-ресурсну базу для розвитку галузей промисловості [4]. Крім того у цих районах 360 тис. га ріллі забруднено радіонуклідами внаслідок аварії на ЧАЕС. Однак, незважаючи на дані фактори в Поліському регіоні працює ряд інвестиційних компаній, які досягнули суттєвих результатів.
Найбільшими інвестиційними компаніями, що ведуть господарську  діяльність в дослідженому регіоні  є наступні: ТОВ "А.Т.К” яке  інвестувало значні кошти у будівництво насіннєвого заводу та освоєння новітніх технологій зберігання зерна в "біг-бегах” в с. Печанівка Романівського району, а також комплекс картоплесховищ в Чуднівському районі із сучасними технологіями зберігання картоплі; Агрофірма "Світанок” реалізувала інвестиційний проект по будівництву сучасного елеватору у Ружинському районі; ПАТ "ТАКО” запроваджує сучасні технології виробництва та орендує 15,8 тис. га, у Ружинському, Андрушівському та Попільнянському районах.  Значні земельні масиви знаходяться у використанні компаній ТОВ "Укр Агро РТ” – 11 тис. га та ТОВ "Укрзернопром” – 7 тис. га. У більшості інвесторів використовується широкозахватна комбінована техніка нового покоління, що створює умови для високотехнологічного розвитку аграрного сектора економіки області.
Особливо активно інвестиційну діяльність проводять ТОВ СП "Нібулон” на території селища Великі Коровинці Чуднівського району Житомирської області. Зведено сучасний елеваторний комплекс з приймання, зберігання і відвантаження зернових та олійних культур. Компанією освоєно 192 млн грн інвестиційного капіталу. На будівництві були задіяні більше 50 підрядних організацій, тобто майже 1500 робітників. Об’єкт оснащений найсучаснішим транспортним, технологічним та лабораторним обладнанням. Не останнє місце займає й благоустрій та озеленення прилеглої території.
В тваринництві проводиться впровадження інвестиційних проектів по будівництву і реконструкції господарських приміщень і модернізації фермського обладнання в 13-ти сільськогосподарських підприємствах, з них, в 7-ми господарствах – по молочному скотарству, серед яких, ТОВ "Аларіт Трейд” с. Івниця Андрушівського району, ТОВ "Вертокиївка” Житомирського, ПП "ЯН” с. Немиренці Ружинського району; в 5-ти – по свинарству – найбільші, у тих таки, Андрушівському (с.Червоне ТОВ "Еталон Агро”) та Ружинському (с. Княжики ДП "Ілліч – Агро-Умань”) районах Житомирської області. Завдяки відновленню інвестиційної активності за перше півріччя 2011 р. в основний капітал підприємств аграрної галузі спрямовано 46,4 млн грн вітчизняних інвестицій при темпі приросту 179 % та 1,4 млн доларів США – коштів іноземних інвесторів. За весь період інвестування в галузь надійшло понад 900 млн грн вітчизняних інвестицій та майже 10 млн дол. США іноземного капіталу.
За умови повного використання земельних площ Житомирська область може додатково отримати понад 100 тис. т зерна. Засіявши вказані земельні масиви загальною площею майже 40 тис. га, можна було отримати 800 тис. т картоплі або 900 тис. т овочів. Використання земель дало б змогу створити близько 1400 робочих місць. Ефективність ведення господарської діяльності в аграрному секторі економіки та залучення інвестицій можливе лише за рахунок створення сприятливого інвестиційного клімату та відповідної державної підтримки товаровиробників.
Основні напрями державної та регіональної інвестиційної політики у сфері сільськогосподарського землекористування повинні включати: залучення в інвестиційну діяльність нових земель; стимулювання формування сільськогосподарського землекористування в основному на екологоекономічно придатних землях, які забезпечують ведення розширеного виробництва сільськогосподарських культур, сприяння підвищенню ефективності інвестицій через оцінку інвестиційної привабливості сформованих типів землекористування; створення земельно-інформаційної системи  інвестиційної привабливості сільськогосподарського землекористування.
 
Список використаних джерел
1.       Андрійчук В. Г. Ефективність діяльності аграрних підприємств: теорія, методика, аналіз: монографія / В. Г. Андрійчук.– К. : КНЕУ, 2005. – 292 с.
2.       Лукінов І. І. Вибрані праці: у 2-х кн. / І. І. Лукінов. – Кн.1. – К.: ННЦ ІАЕ, 2007. – 816 с.
3.       Наукові основи агропромислового виробництва в зоні Полісся і західного регіону України / редкол.: В. М. Зубець (голова) та ін. – К.: Аграрна наука, 2010. – 944 с.
4.       Онєгіна В. Зміна аграрної  парадигми  та  державна  аграрна  політика  у розвинутих країнах / В.Онєгіна // Економіка України – №11. – 2010 р. – С. 62–72.
5.       Родионова О. Крупный агробизнес в АПК: современные формы и эффективность / О. Родионова, Н. Борхунов // АПК: экономика, управление. – 2006. – № 4. – С. 28–30.
6.       Світове і регіональне виробництво аграрної продукції: монографія / П. Т. Саблук. – К.: ННЦ ІАЕ, 2008. – 210 с.
Категорія: Секція_8_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 826 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0