Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_8_2012_12_11-12

НЕОБХІДНІСТЬ ТА ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ САНАЦІЇ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ В СУЧАСНИХ ЕКОНОМІЧНИХ УМОВАХ
Гарбар Віктор
к. е. н., доцент,
Андронік Олександр
студент
Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ,
м. Вінниця
 
НЕОБХІДНІСТЬ ТА ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ САНАЦІЇ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ В СУЧАСНИХ ЕКОНОМІЧНИХ УМОВАХ
 
На сьогодні Україна переживає важкі наслідки світової фінансово-економічної кризи, котра застала світову спільноту  наприкінці 2008 р. Жорстким ударом для економіки України стало банкрутство багатьох підприємств великого та середнього бізнесу, або ж значне погіршення їх фінансового стану. Як результат, настало падіння національного виробництва та зниження макроекономічних показників країни. В часи очікування другої важкої економічної кризи в Україні, яку прогнозують провідні експерти та економісти [5], слід не допускати банкрутство та ліквідацію тих підприємств які вдало функціонують сьогодні на ринку та зберегти існуючі господарські відносин. Це можна зробити шляхом попередження кризи окремих підприємств за допомогою їх фінансового оздоровлення – санації. Тому варто розгляну особливості проведення санації підприємств в сучасних, передкризових умовах.
Причин фінансової кризи на підприємстві є безліч, як внутрішніх так і зовнішніх, однак в передкризовий період слід акцентувати увагу на наступних:
-         спад кон'юнктури в економіці в цілому;
-         значний рівень інфляції;
-         нестабільність фінансового та валютного ринків;
-         недоліки у виробничій сфері;
-         дефіцити у фінансуванні.
Виходячи з даних причин, які характерні для кризового стану економіки, слід вибирати відповідні ефективні заходи санації підприємства. Ефективність проведеної санації визначається погашенням поточних боргів підприємства та вивільненням або залученням додаткових фінансових ресурсів.
У разі виявлення керівництвом підприємства ознак кризи та встановлення причин даної кризи необхідно скласти чіткий план проведення санації підприємства, враховуючи прогнози щодо стану зовнішнього середовища загалом та економічних умов господарювання зокрема. Відповідно до законодавства [1], план санації розробляється комітетом кредиторів,  який складається керуючим санацією.
На цьому етапі необхідно вірно визначити моделі та інструменти, котрі будуть використовуватись при фінансовому оздоровленні підприємств. Варто зазначити, що вдало підібраний інструментарій санації дозволить покрити поточні збитки підприємств, котрі знаходяться у вкрай важкому фінансовому стані, і ліквідувати причин їх виникнення, відновити чи зберегти ліквідність і платоспроможність підприємства, реалізувати перспективний фінансовий та організаційний потенціал підприємства.
Для реалізації даних завдань важливе місце відіграють фінансово-економічні заходи. Форми та джерела фінансової санації повинні використовуватись в унісон з тенденціями розвитку економіки країни. При важкому фінансовому стану підприємства варту проводити санацію із залученням нового фінансового капіталу. Вона може реалізовуватись у таких формах, як залучення додаткових позик (кредитів), емісія нових акцій або облігацій конверсійного займу. Також слід зазначити, що у випадку із підприємствами, які випускають стратегічно важливу продукцію або формують велику долю ВВП країни, слід розглянути можливість отримання дотацій з боку держави на коротко- чи середньостроковий термін. Однак провести автономну санації чи зовнішню – проблема, котру потрібно досліджувати в індивідуально для кожного підприємства.
У разі залучення підприємством банківського кредиту слід враховувати те, що в передкризовий період не варто залучати кошти у іноземній валюті тим підприємствам, які працюють виключно на внутрішній ринок. Можлива девальвація національної гривні зумовить подорожчання іноземної валюти, що викличе велику боргову яму на підприємстві.
Щодо фінансового аспекту варто приділити увагу саме автономній санації, мобілізації внутрішніх резервів підприємства.  Вона може проводитись за такими напрямками, як реструктуризація активів, зменшення (заморожування) витрат, збільшення виручки від реалізації [4].
Для виходу підприємства із внутрішньої кризи та підготовки до зовнішньої слід утримувати достатню суму ліквідних та оборотних активів. Це забезпечить проведення вдалої фінансової реструктуризації, коли це необхідно, а також динамічного управління фінансовими ресурсами.
Серед заходів санації підприємства не малу роль відіграють виробничо-технічні санаційні заходи. Вони полягають у модернізації й оновленні виробничих фондів, зменшенні простоїв і збільшенні ритмічності виробництва,  скороченні технологічного часу, поліпшенні якості продукції та зниженні її собівартості,  поліпшенні асортименту продукції,  що випускається,  і мобілізації санаційних резервів у сфері виробництва. Окрім того, збільшення ефективності виробництва на підприємстві збільшить оборотність оборотних активів, що призводить до вивільнення додаткових грошових коштів, які можна виділити на збільшення обсягів виробництва або товарообороту підприємства.
Таким чином, можна зробити висновок, що проведення санації кризових, близьких до банкрутства підприємств є необхідним процесом, який підготовить підприємства до нових непередбачуваних зовнішніх умов у разі настання фінансової кризи в нашій країні, попередить їх банкрутство. Особливості проведення такої санації полягає у обмеженні вибору всіх санаційних інструментів. Залучення нових фінансових ресурсів повинно проводитись переважно з внутрішніх джерел і супроводжуватись технічним удосконаленням та підвищенням ефективності діяльності підприємства. Тому варто досконально проаналізувати причини кризи на підприємстві, і враховуючи прогнозний стан кризових умов економіки чітко розробити, реалізувати та контролювати санаційні заходи на підприємстві.
 
Список використаних джерел
1.       Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом : Закон України № 2343-12 від 14.05.1992
2.       Банкрутство і санація підприємства: теорія і практика кризового управління / Т.С. Клебанова, О.М. Бондар, О.В. Мозенков та ін.. / за ред. О.В. Мозенкова.  – Х.: ВД «ІНЖЕК», 2003. – 272 с.
3.       Прушківський В.Г. Стратегія запобігання банкрутства підприємства / В.Г. Прушківський, О.А. Лемешко // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2011. – №2. – С. 177-180.
4.       Фридинський В.О. Фінансова санація підприємства  / В.О. Фридинський // Вісник Національного технічного університета «ХПІ». - 2011. - № 8. - С. 79-83.
5.       Експерт: на Україну насувається нова економічна криза  / NEWSru [Електронний ресурс] // Режим доступу:  http://www.newsru.ua
Категорія: Секція_8_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 1571 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0