Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_9_2012_12_11-12

ФІНАНСОВИЙ МЕХАНІЗМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА: МЕТОДОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ
Вільчинська Наталія
аспірантка
ННЦ «Інститут аграрної економіки» НААН
м. Київ
 
ФІНАНСОВИЙ МЕХАНІЗМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА: МЕТОДОЛОГІЧНИЙ АСПЕКТ
 
Найбільш динамічним інструментом фінансової політики є фінансовий механізм, який присутній на макроекономічному і мікроекономічному рівнях. На кожному із цих рівнів діє своя множина інструментів, важелів, форм і методів, за допомогою яких і реалізується фінансова політика.
Враховуючи широкий спектр застосовуваної категорії фінансовий механізм, існує багато підходів до трактування даного поняття.
Серед розмаїття визначень і підходів вчених і практиків до поняття «фінансовий механізм» найбільшої уваги заслуговують два аспекти, два підходи до розуміння його суті.
Перший підхід полягає в тому, що під фінансовим механізмом розуміють функціонування безпосередньо фінансів. На підставі цього підходу виходить розуміння фінансового механізму як організаційного відображення фінансових відносин.
Другий підхід до розгляду поняття «фінансовий механізм» полягає в тому, що його розуміють як сукупність методів, форм, інструментів, прийомів і важелів впливу на стан та розвиток суб’єкта господарювання.
Розглянемо погляди провідних науковців другої половини ХХ та початку ХХІ століть. Узагальнимо інформацію щодо сутності фінансового механізму та його структури й складових частин ( табл. 1).
Проаналізувавши таблицю 1, бачимо, що визначення фінансового механізму узагалі дається без однозначного тлумачення його сутності. У його поняття вкладене різне сполучення об’єктивних і суб’єктивних факторів. Кожен дослідник адаптує зміст терміну до вирішення завдань власного дослідження для того, щоб найповніше розкрити досліджувану проблему.
Таблиця 1
Визначення поняття фінансового механізму в сучасній економічній літературі

 
Можна зробити висновок, що фінансовий механізм підприємства – це сукупність форм і методів зовнішнього й внутрішнього впливу на формування,
використання і нагромадження фінансових ресурсів з метою забезпечення ними господарської діяльності підприємства та підвищення ефективності і прибутковості виробництва.
Важливо складовою фінансового механізму є фінансове забезпечення. Сьогодні, коли економіка України перебуває на шляху нової моделі розвитку, питання її ресурсного забезпечення, особливо фінансового, є одним із найбільш актуальних.
Поняття «забезпечення» у різних словниках визначається як: сукупність матеріальних умов, що сприяють стабільності; створення надійної умови для здійснення чого – не будь; цінні папери і товари, що гарантують погашення кредиту, або є доказом виконання якогось боргового зобов’язання.
Використовуючи поняття «забезпечення», ми перш за все розуміємо його як сукупність засобів для створення надійних умов, що гарантують процес його вирішення.
За тлумачним словником, розвиток – це філософське, соціально – економічне і соціально – психологічне поняття, сутність якого полягає в незворотних, цілеспрямованих та закономірних змінах матеріальних і ідеальних об’єктів. Тільки одночасне поєднання усіх трьох властивостей вирізняє розвиток поміж інших змін. Зворотність змін характеризує процеси функціонування. Відсутність же закономірностей характерна для випадкових процесів катастрофічного типу, а за відсутності цілеспрямованості зміни не можуть нагромаджуватися і тому процес не має характерного розвитку єдиного взаємозумовленого напряму .
Економічний розвиток – це складний і багатогранний процес, що у конкретному періоді може мати прогресивний, регресивний або стагнаційний характер, визначається системою цінностей суспільства, є здатністю будь – якої соціально – економічної системи змінювати свою структуру, склад елементів і функцій. Основна його умова – це визначення домінуючої тенденції в сукупності заходів, спрямованої на підвищення ефективності.
Забезпечення розвитку промислового підприємства припускає постійне удосконалення фінансового механізму, що полягає у пошуку системи господарських форм, які адекватно відображають сучасний стан розвитку та закономірності руху суспільства.
Таким чином, під фінансовим механізмом забезпечення розвитку підприємства слід розуміти сукупність методів реалізації економічних інтересів підприємства через формування, розподіл, координацію і використання ресурсів.
 
Список використаних джерел
1. Благодатин А.А. Финансовый словарь / Благодатин А.А., Лозовский Л.Ш., Райсберг Б.А. – М.: ИНФРА-М. – 2001. – С. 264.
2. Василик О.Д. Теорія фінансів : підручник / О.Д.Василик. – К.: НІОС, 2000. – С.102.
3. Великий тлумачний словник сучасної української мови ( з дод. і доп.) / [уклад. і гол. ред. В.Т. Бусел]. – К.: Ірпеко ВТФ «Перун», 2005. – С.1728.
4. Ковалюк О.М. Методологічні основи фінансового механізму. / О.М.Ковалюк // Фінанси України. – 2003. - №4. – С.51-59 .
5. Москаленко В.П. Финансово – экономический механизм промышленного предприятия. / В.П.Москаленко, О.В. Шипунова; за ред. В.П.Москаленко. – Суми: Довкілля, 2003. – С. 176.
6. Сенгачов В.К. Финансовый механизм и его роль в повышении эффективности производства. – М.:Финансы,1979. – С.5.
7. Фінанси підприємств: підручник / Кер. Авт.. кол. і наук. ред.. проф.. А.М.Поддєрьогін. 3 – те вид., перероб. та доп. – К.: КНЕУ, 2000. – С.460 .
8. Фінансовий менеджмент: Навч. посібник / за ред.. Г.Г Кірейцева. - К.: ЦУЛ, 2002. - С. 18-19.
Категорія: Секція_9_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 1505 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0