Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_9_2012_12_11-12

ОЦІНКА СТАНУ ФІНАНСОВОЇ ЗАБЕЗПЕЧЕНОСТІ ЯК ОДИН ІЗ ФАКТОРІВ ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ АГРОПІДПРИЄМСТВ
Грищук Надія
асистент
Вінницький національний аграрний університет
м. Вінниця
 
ОЦІНКА СТАНУ ФІНАНСОВОЇ ЗАБЕЗПЕЧЕНОСТІ ЯК ОДИН ІЗ ФАКТОРІВ ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ АГРОПІДПРИЄМСТВ
 
За сучасних умов господарювання вітчизняні агровиробники зіткнулися з цілим комплексом загальноекономічних проблем, які часто не залишають жодних шансів на покращення фінансового становища підприємства та його подальший розвиток. Порівняння статистичних даних останніх років України та інших країн Східної Європи переконливо свідчать, що без глибокої лібералізації державної політики у сфері оподаткування, промислової реформи, приватизації, підтримки приватного підприємництва і формування фондового ринку українцям годі сподіватися на будь-яке поліпшення економічної ситуації в країні. Це говорить про неабияку актуальність досліджуваної теми, адже вміння проаналізувати фінансовий стан підприємства, зробити належні висновки, та своєчасно вплинути на ситуацію, якщо вона цього вимагає, є на сьогодні наріжним завданням кожного керівника.
Фінансовий стан суб'єктів господарювання вимагає постійної оцінки і контролю не лише з боку керівників. Він також привертає велику увагу вітчизняних вчених-економістів, науковців, які досліджують питання стану, тенденцій аграрного виробництва, впливу різних і факторів мікро- та макрорівня на результати діяльності сільськогосподарських товаровиробників.
Стан вітчизняної економіки потребує пошуку адаптивних факторів. Пристосування підприємств до ринкових умов, які постійно змінюються, одним із вагомих факторів успішного функціонування підприємств, є активна діагностика і оперативна оцінка фінансового стану, які дають можливість вчасно розробити і впровадити ефективні заходи санації підприємств, попередити банкрутство, підвищити їх конкурентоспроможність і фінансову стійкість[1] .
Агропромисловим підприємствам , де домінують специфічні особливості виробничого циклу, необхідна індивідуально розроблена сучасна модель оцінки фінансового стану, включаючи вірогідність банкрутства, яка першочергово буде враховувати специфіку та особливості економіки, рівень законодавчої бази, тощо.
На увагу заслуговують моделі таких науковців, як А.В. Чуписа та Г.В. Савицької, які розроблені ними конкретно для агросектора України. А.В. Чупис розробив модель банкрутства для аграрних підприємств на основі загальновідомої двохфакторної моделі Альтмана [3] .
При Z = 0 маємо рівняння дискримінантної границі. Для підприємств, у яких Z = 0 ймовірність банкрутства дорівнює 50%. Якщо Z < 0, то ймовірність банкрутства менше 50% і далі знижується в міру зменшення Z. Якщо Z більше 0, то ймовірність банкрутства більша 50% і зростає із збільшенням Z.
Однак, недоліком двофакторної моделі банкрутства є е, що вона не забезпечує комплексної оцінки фінансового стану підприємства.
Дискримінантна факторна модель діагностики ризику банкрутства сільськогосподарських підприємств, що розроблена Г.В. Савицькою [2] полягає в тому, що порівняльною константою є число 8. Якщо величина Z-рахунку більша за 8, то ризик банкрутства незначний або ж його немає зовсім. При значенні Z - рахунку меншого за 8, є ризик банкрутства: від 8 до 5 - ризик невеликий, від 5 до 3 - середній, при значенні меншому за 3 - великий, меншому за 1 - стовідсоткова фінансова неспроможність для продовження діяльності сільгосппідприємства.
Побудова багатофакторних моделей для української економіки досі залишається проблемною, по-перше, через нестабільність і недосконалість нормативно-законодавчої бази, банкрутства українських підприємств; по-друге, через відсутність урахування багатьох факторів, що впливають на фінансову стійкість підприємств; по-третє, через необ’єктивні дані стосовно статистики банкрутств. Крім того, ці моделі будують на основі дискримінантного методу за статистичними даними підприємств конкретної країни, тоді як використання моделей обмежене межами цієї країни. Також, вагоме значення мають якість фінансово-звітної документації та ступінь інформативності статистичних даних і коефіцієнтів, на які спираються моделі. Ці моделі можна буде використати як підхід до побудови системи оцінювання ймовірності банкрутства, але необхідно враховувати особливості національної економіки.
За умов сучасного посткризового простору, його некерованого впливу на забезпечення діяльності агропідприємств, який може мати негативні наслідки для економічної безпеки держави, проблема оцінки рівня фінансової стійкості господарювання є досить назрілою та потребує більш ґрунтовного розгляду і пошуку її вирішення.
 
Список використаних джерел
1.     Головко В.І. Фінансово-економічна діяльність підприємств: контроль, аналіз та безпека: навч. посібник / В.І. Головко, А.В. Мінченко, В.М. Шарманська./ – К.: ЦУЛ, 2006. – 448с.
2.     Савицька Г.В. Економічний аналіз діяльності підприємства: Навч. Посібник / Г.В.Савицька/ -К.: Знання, 2004 – 654с.
3.     Финансовое положение предприятия (оценка, анализ, планирование): Научно-методическое издание / Под ред. д.е.н., профессора А.В Чуписа. - Сумы: Издательство" Университетская книга ", 1999. - 332с.
Категорія: Секція_9_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 1249 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0