Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_9_2012_12_11-12

РОЛЬ ДОХОДІВ І ВИДАТКІВ ДЕРЖАВНОГО БЮТЖЕТУ У СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОМУ РОЗВИТКУ КРАЇНИ
Єрчик Ольга
студентка,
Мироненко Марк
к.е.н., доцент
Вінницький торговельно-економічний інститут
м. Вінниця
 
РОЛЬ ДОХОДІВ І ВИДАТКІВ ДЕРЖАВНОГО БЮТЖЕТУ У СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОМУ РОЗВИТКУ КРАЇНИ
 
Розбудова державності в Україні супроводжується ускладненням процесів в економічній, соціальній і політичній сферах суспільного розвитку. Вирішальна роль належить фінансовій діяльності держави, тобто здійсненню нею та її компетентними органами функцій по планомірному утворенню, розподілу та використанню грошових фондів з метою реалізації завдань соціально-економічного розвитку.
Соціально – економічний розвиток України, доходи місцевих бюджетів, державних цільових (позабюджетних) фондів, добробуту життя народу нашої країни багато в чому залежить від суми доходів та витрат державного бюджету.Виконання цього завдання багато в чому залежить від наявності грошових ресурсів, які є в розпорядженні держави, а зокрема коштів державного бюджету України.
Оскільки Державний бюджет України є основним централізованим фондом коштів держави, він відіграє надзвичайну роль у матеріальному забезпеченні її функціонування, ефективність механізму якого переважно визначається дієвістю бюджетного контролю.Поняття державного бютжету слід трактувати як фінансовий план видатків держави та джерел їхнього покриття (за рік).
Ідеологією формування бюджету національної економіки виступає визначення джерел і сум надходжень коштів до нього, державних видатків та шляхів покриття дефіциту бюджету.Одним із основних завдань державного бюджету є підтримка ринкової рівноваги і стимулювання розвитку окремих сфер та галузей національної економіки. Через державний бюджет розподіляється близько 70% національного доходу країни. Його сутність визначається соціально-економічним ладом, природою, завдання і функціями держави.
Першорядне значення та особливу актуальність в сучасних умовах господарювання має розгляд питання доходів і витрат державного бюджету України, їх оцінка за останні роки [1 c.16].
Вивчення літературних джерел показує, що питання доходів і витрат державного бюджету України розглядалися в наукових працях Васенка В.К., О.Базилевича,С.Буковинського,О.Василика,В.Дем’янишина,О.Кириленко, М.Карліна,І.Луніної,Ц.Огня,В.Опаріна,К.Павлюк,Ю.Пасічника,В.Федосова, С.Юрія і інших видатних вчених – економістів. Названі проблеми потребують подальших досліджень, розробок особливо в теперішній час. Для значного покращення рівня життя народу України необхідно збільшувати доходи державного бюджету України .
Метою статті є проведення оцінки ролі доходів і видатків державного бюджету у забезпеченні соціально-економічного розвитку.
До основних завдань бюджетної політики України в сучасних економічних умовах слід віднести скорочення непродуктивних витрат бюджету на державні дотації окремим галузям матеріального виробництва, зміцнення дохідної частини бюджету за рахунок удосконалення системи оподаткування,створення системи ефективності фінансового контролю за якісним і цілеспрямованим використанням державних видатків і посилення контролю за розмірами державного боргу.
Запорукою вищезазначеного є ефективне використання бюджетних видатків, оскільки вони є гарантом економічного розвитку країни та відображають фінансовий стан держави. За своєю економічною сутністю видатки бютжетів є інструментом розподілу і перерозподілу централізованого грошового фонду держави та його використання за цільовим призначенням для забезпечення суспільного добробуту. Зміст і характер бюджетних витрат полягає у забезпеченні потреб діяльності держави. Місце бюджетних видатків  у задоволенні найважливіших потреб суспільства, у розвитку економіки і соціальної сфери, державного управління, оборони, безпеки держави тощо. Економічну функцію держави забезпечують видатки на економічну діяльність та науку, соціальну - видатки на соціальний захист населення, соціальне забезпечення та соціальну сферу. [3 с. 42-49].
Видатки бюджету на економічну діяльність в Україні охоплюють державні капітальні вкладення, бюджетні кредити підприємствам, державні субсидії й дотації, операційні витрати. Вони спрямовуються в галузі економічного комплексу. При цьому видаткам бюджету відводиться допоміжна і регулятивна роль у системі фінансового забезпечення економіки, основними формами якого є самофінансування і кредитування[5, c. 98-99].
Відповідно, під ефективністю використання бюджетних засобів слід розуміти досягнення поставлених цілей і задач у межах реалізації державних програм шляхом співвідношення отриманого результату й виконаних затрат [2 c.148].
Визначне місце в доходах країни займають доходи державного бюджету, які здійснюють значний вплив на соціально – економічний розвиток народного господарства. Бюджетні доходи виступають вагомим інструментом перерозподілу фінансових ресурсів як у масштабах держави, так і у межах окремих її регіонів[3 с. 69].
Головним завданням у сфері бюджетних видатків є оптимізація обсягу та структури для найбільш ефективного впливу на соціально – економічний розвиток держави, враховуючи циклічні фактори економічних процесів. Здійснення державних видатків значною мірою визначаються доходами. Для того, щоб у перспективі отримати додаткові доходи, необхідно ефективно інвестувати бюджетні кошти [4 c.24].
Отже, за результатами проведеного дослідження можна зазначити, що цільове використання видаткової частини, збільшення фінансування капітальних видатків, перерозподіл ресурсів на користь важливіших пріоритетів позитивно впливає на ефективне використання видатків державного бюджету. А також недосконале планування бюджетних видатків та доходів, низький рівень організації проведення бюджетного процесу, усе це призводить до значного недовиконання запланованих видатків бюджету.
Дослідження економічної сутності доходів бюджетів як одного із об’єктів бюджетного планування виступає визначальним при вивченні бюджетного планування, в тому числі на місцевому рівні. На основі аналізу існуючих у наукових працях підходів, обґрунтовано визначення доходів бюджетів як грошових надходжень в централізовані фонди, які формуються для забезпечення планомірного розвитку всіх секторів економіки, підвищення матеріального добробуту і культурного рівня народу, забезпечення обороноздатності країни, утримання державних органів та органів місцевого самоврядування та вирішення необхідних завдань загальнодержавного та місцевого значення.
 
Список використаних джерел
1. Атамас П. Основи обліку в бюджетних організаціях: учбовий посібник/ Петро Атамас,; М-во освіти і науки України , Дніпропетровський ун-т економіки і права. - К.: Центр навчальної літератури, 2009. - 283 с.
2. Голов С. Управлінський облік: Підручник/ Сергій Голов,. - 3-тє вид.. - К.: Лібра, 2008. - 703 с.
3. Кодацький В. П. Доходи і витрати державного бюджету України //Економіка, фінанси, право. -2008. №3. – С. 16-17.
4. Планування, облік, звітність, контроль у бюджетних установах, державне замовлення та державні закупівлі: Інтегрований комплекс: Вадим Александров, Олександр Ворона, Петро Германчук, Олександр Назарчук та ін.. - К.: АВТ, 2009. - 592 с.
5. Салямон – Міхєєва Ефективність видаткової частини бюджетних установ // Актуальні проблеми економіки. – 2011. №2. – С. 147-153.
Категорія: Секція_9_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 3905 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0