Архів / Archive

Головна » Статті » 2012_12_11-12_KamPodilsk » Секція_9_2012_12_11-12

РОЛЬ КРЕДИТНОЇ СИСТЕМИ В ЕКОНОМІЧНОМУ ЗРОСТАННІ УКРАЇНИ
Вовк Оксана
студентка
Вінницький торгово-економічний інститут КНТЕУ
м. Вінниця
 
РОЛЬ КРЕДИТНОЇ СИСТЕМИ В ЕКОНОМІЧНОМУ ЗРОСТАННІ УКРАЇНИ
 
Проблеми економічного зростання особливо гостро постали перед людством у XX ст. Головною його метою є збільшення обсягів економічних благ, що сприяє поліпшенню життя населення, створенню стабільної сприятливої соціально-політичної ситуації в країні, підвищенню її міжнародного авторитету.
Протягом останніх років однією з найважливіших довгострокових цілей економічної політики уряду України є стимулювання економічного зростання, підтримка його темпів на стабільному та оптимальному рівні. Політика зростання економіки потребує значних обсягів фінансових ресурсів. Україна має низький інвестиційний рейтинг, отже напливу іноземних інвестицій у необхідних розмірах найближчим часом очікувати не доводиться. Тому слід зосередити увагу на ефективному використанні внутрішніх ресурсів, у першу чергу на основі широкого застосування потенціалу кредиту, кредитних відносин та кредитних технологій.
В останній час проблематикою зростання економіки країни та питаннями грошово-кредитної політики займаються такі вчені як: І. Гуцал, О. Кириченко, В. Міщенко, О. Пересад, В. Базилевич, А. Федоренко, А. Гальчинський, А. Чухно.
Аналізуючи розвиток виробництва, що повністю залежить від стану кредитної системи України, не можна не пов’язувати його з соціально-економічним розвитком суспільства України. Збільшення обсягів виробництва знімає соціально-економічне напруження і, навпаки, зниження обсягів веде до посилення напруги, що супроводжується труднощами з реалізацією створеного продукту, погіршення фінансового стану підприємств, що зумовлює неплатежі, породжує негативні явища в грошово-кредитних відносинах [4].
Прослідкувати зв'язок між соціально-економічним зростанням та обсягами використання кредитних ресурсів в Україні можна, порівнявши статистичні дані за 2009-2012 роки. У 2009 році спостерігається зменшення обсягу наданих кредитів на 15%, у 2010р. – на 3%, у 2010р. використання кредитних ресурсів збільшується на 11%, а в 2012р. зменшується на 2%. У свою чергу ВВП України в 2009р. зменшується на 14,8% , а в 2010, 2011 та 2012 роках збільшується на 4,1%, 5,2%, 3,6% відповідно. В результаті можна підмітити, що в 2009р. коли рівень використання кредитних ресурсів був найменший, в обсязі ВВП теж спостерігається значний спад. В свою чергу найбільший обсяг ВВП та наданих кредитів простежується у 2011 році [5].
Кредитні відносини пронизують всі етапи суспільного відтворення, а кредит виступає вагомим фактором розвитку та зростання економіки. Кредит підвищує ефективність розширеного відтворення, повніше задовольняє потреби суспільства у фінансових ресурсах, без його залучення забезпечити доступність вільних ресурсів досить проблематично. Як свідчить міжнародний досвід, з метою забезпечення розвитку національного господарства, поліпшення соціального захисту та добробуту громадян необхідно повноцінно використовувати кредитні важелі впливу на перебіг економічних процесів як на макро-, так і на мікроекономічному рівнях [3].
У літературі, як правило, розглядаються два основних канали через які кредитна система може впливати на економічне зростання:
1. Нагромадження капіталу. Кредитна система впливає на нагромадження капіталу шляхом зміни норми заощаджень або за рахунок перерозподілу заощаджень серед різного капіталу, що продукує технології.
2. Технологічні інновації. Реалізація функцій, які надає кредитна система, сприяє економічному росту за рахунок зміни швидкості технологічних інновацій [2].
Кредитна система дає змогу здійснювати мобілізацію заощаджень окремих індивідів, забезпечуючи:
а) зменшення операційних витрат, пов’язаних із збором заощаджень від різних осіб;
б) подолання бар’єру обмеженості ресурсів індивідуальних проектів;
в) зменшення інформаційної асиметрії.
Здійснюючи мобілізацію заощаджень та трансформацію їх у позичковий капітал, кредитна система забезпечує більш ефективний розподіл ресурсів та сприяє зростанню технологічних інновацій, зменшенню операційних витрат. Зниження операційних витрат дозволяє також поглибити спеціалізацію. Спеціалізація праці, як стверджував ще А. Сміт, лежить в основі зростання продуктивності [2].
У цілому кредитна система, реалізуючи кредитні відносини, забезпечує завершальний перерозподіл національного доходу і ВВП. Вона сприяє адекватному переміщенню ресурсів між галузями, між виробничою і невиробничою сферою, а також між підприємствами. Це, у свою чергу, призводить до структурних змін в економіці і до вирівнювання різних норм прибутку до середнього.
Управління процесом переміщення ресурсів здійснюється завдяки тому, що кредитна система виступає винятково важливою сферою, через яку відбувається державне регулювання економіки, і насамперед, за такими найважливішими напрямками, як регулювання грошового обігу, удосконалення системи розрахунків, регулювання фінансового ринку [3].
Отже, ефективний розвиток кредитної системи справляє значний вплив на довгострокове економічне зростання. Та досі в Україні кредит ще не став ефективним важелем забезпечення зростання економіки. Тому необхідно провести ряд певних заходів з метою покращення якості реалізації функцій кредитної системи та посилення її стимулюючого впливу на процеси економічного зростання.
 
Список використаних джерел
1.    Дзюблюк О. Стратегія монетарної політики НБУ та її вплив на економічний розвиток // Вісник НБУ. — 2008. — 60с. – (№ 1.)
2.    Дяконова І.І. У ефективності банківської справи – економічне зростання. – Суми: ВТД «Університетська книга», 2007. - 92с.
3.    Поченчук Г.М. Формування ринкових відносин в Україні. – К., 2006 – 63с. – (Фінансовий розвиток: роль кредитної системи.; №8)
4.    Стельмах В.С Грошово-кредитна політика в Україні./ ., Спіфанов А.О. – К.: «Знання», 2000. – 305с.
5.    www.bank.gov.ua
Категорія: Секція_9_2012_12_11-12 | Додав: clubsophus (2012-12-11)
Переглядів: 1585 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2012_12_11-12
Секція_2_2012_12_11-12
Секція_3_2012_12_11-12
Секція_4_2012_12_11-12
Секція_5_2012_12_11-12
Секція_6_2012_12_11-12
Секція_7_2012_12_11-12
Секція_8_2012_12_11-12
Секція_9_2012_12_11-12
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0