Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_1_2013_04_18-19

МЕХАНІЗМ РОЗРАХУНКІВ ПО ЄДИНОМУ СОЦІАЛЬНОМУ ВНЕСКУ ТА ЙОГО РЕАЛІЗАЦІЯ
Голубінка Юлія
аспірант
Національний університет біоресурсів та природокористування України
м. Київ
 
МЕХАНІЗМ РОЗРАХУНКІВ ПО ЄДИНОМУ СОЦІАЛЬНОМУ ВНЕСКУ ТА ЙОГО РЕАЛІЗАЦІЯ
 
У сучасних умовах із пошуком найефективніших систем управління державним сектором відбувається його реформування, що має вплив на методологічні засади бухгалтерського обліку у бюджетних установах. До бюджетних установ належить і Пенсійний фонд України – розгалужена фахова структура, яка здійснює багатогранну діяльність щодо пенсійного забезпечення громадян України.
Актуальність теми дослідження полягає у тому, що державні дотації на покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду постійно збільшуються. Як наслідок відбуваються законодавчі зміни у системі соціального страхування, але недостатньо уваги приділено практичному їх втіленню, що значно ускладнює та сповільнює реалізацію владних ініціатив. До вирішення проблеми дефіциту бюджету ПФ Україну підштовхує Міжнародний валютний фонд. Практичне реформування пенсійної системи в Україні пробудило у суспільстві інтерес до світового досвіду мобілізації коштів у різних фондах цільового призначення.
Питання пов’язані з вивченням функціонування Пенсійного фонду та безпосередньо організацією бухгалтерського обліку у ньому висвітлюють такі вітчизняні вчені, як М.В. Кужельний, Р. Т. Джога, Ткаченко Л., Юрченко О. Б., Свірко С. В., Левицька С. О., Сушко Н. І. та інші.
З огляду на світову практику, зокрема Швецію і Великобританію, адмініструванням єдиного соціального внеску (ЄСВ) займаються служби доходів. Для підвищення ефективності збору ЄСВ в Україні, було вирішено інтегрувати його в державну податкову політику. Так, Указом Президента України внесено зміни до «Положення про Пенсійний фонд України»[3], якими надано право контролювати збір єдиного соціального внеску Міністерству доходів і зборів України, яке є правонаступником Державної податкової служби України та Державної митної служби України[2].
Таким чином, Пенсійний фонд буде вести тільки персоніфікований облік громадян, а також виконувати завдання щодо аналізу і прогнозування надходжень за єдиним соціальним внеском, щодо взаємодії та обміну інформацією з Міндоходів та іншими державними органами стосовно питань нарахування та сплати єдиного внеску. На сьогодні в структурі новоствореного міністерства немає окремого підрозділу з адміністрування ЄСВ. Урядовці отримали завдання розробити нові методики і механізми сплати єдиного внеску та подання звітності, та підготувати законопроекти про внесення змін до базових законів.
З 1 січня 2013 року набув чинності ЗУ "Про внесення змін до ст. 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” [1], яким внесено зміни у механізмі розрахунків по єдиному соціальному внеску. Законом передбачено 67 розмірів єдиного внеску залежно від класів професійного ризику виробництва, 15 розмірів по окремих категоріях платників і видах виплат (бюджетні установи, всеукраїнські громадські організації інвалідів, добровільна участь тощо), шість – для утримання єдиного внеску. Зокрема, для того, щоб зменшити кількість платіжних документів, які формує платник, встановлюються нові пропорції розподілу нарахованих сум єдиного соціального внеску. Так суму єдиного внеску, крім суми єдиного внеску, яку сплачують із сум грошового забезпечення батькам – вихователям дитячих будинків сімейного типу, прийомним батькам, розподіляють наступним чином:
Ø  5,0906% - на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття;
Ø  5,7410% - на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, а також витратами, зумовленими похованням;
Ø  3,6354% - на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності;
Ø  85,5330% - на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (у солідарну систему).
Розрахунок розподілу єдиного внеску за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування буде відбуватися на підставі звітності про нарахування єдиного внеску за результатами попереднього року.
Отже, Закон України № 5455-VI дає змогу роботодавцям сплачувати нарахований ЄСВ одним платіжним дорученням, що відчутно спрощує механізм їхніх розрахунків. З метою реалізації цього Закону з 1 січня 2013 року органи Пенсійного фонду України відкрили нові рахунки в органах Державної казначейської служби України для зарахування єдиного соціального внеску. Велика кількість платіжних рахунків Пенсійного фонду дійсно ускладнювала проведення розрахунків страхувальникам, тому їх кількість скорочено з 88–ми до 10–ти рахунків.
Всі ці зміни направлені на вирішення проблеми дефіциту Пенсійного фонду, адже поки що стабільність вдається підтримати тільки за рахунок центрального бюджету. Державна казначейська служба України розробляє нормативні документи, які регулюють організацію бухгалтерського обліку в управлінні Пенсійного фонду, обов'язково враховуючи положення нормативних актів Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів України. Світова практика має стати джерелом, з якого потрібно творчо черпати знання, інтерпретувавши найкраще у власний український варіант.
 
Список використаних джерел
1. Закон України " Про внесення змін до статті 8 Закону України про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування", прийнятий Верховною Радою України від 16.10.2012 № 5455-VI;
2. Положення Про Міністерство доходів і зборів України, затверджено Указом Президента України від 18.03.2013 № 141/2013;
3. Положення про Пенсійний фонд України, затверджено Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011.
Категорія: Секція_1_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 1191 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0