Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_1_2013_04_18-19

ЗРОСТАННЯ РОЛІ ОБЛІКУ ЯК ОБ’ЄДНУЮЧОЇ ЛАНКИ МІЖДИСЦИПЛІНАРНОСТІ ЕКОНОМІЧНИХ НАУК
Семенишена Наталя
к.е.н., доцент
Подільський державний аграрно-технічний університет
м. Кам’янець-Подільський
 
Зростання ролі обліку як об’єднуючої ланки міждисциплінарності економічних наук
 
Міждисциплінарність - методологічний принцип філософії. Оскільки формування інформації в системі бухгалтерського обліку здійснюється в напрямку міждисциплінарного синтезу наукового знання, то саме відсутність уваги до економічної теорії в сучасних умовах є причиною кризи теорії, тому що в сучасних умовах для адекватного діагностування, здавалося б, вузькопрофесійних проблем соціально-економічної системи необхідно виходити з синтезованого знання [5, с. 26-27].
Хоч нині наукову основу обліку зводять до його методів, наприклад «подвійна науково-дослідницька програма бухгалтерського обліку — це метатеоретична конструкція, що складається з жорсткого ядра (рахунки, подвійний запис, баланс, інвентаризація. документування) з негативною евристикою (періодичність, відокремленість підприємства, універсальний (грошовий) вимірник) та захисного поясу (звітність, оцінка) з позитивною евристикою (фундаментальні положення складання фінансової звітності (принцип нарахування та відповідності доходів і витрат, принцип повного висвітлення)…» [6].
За дослідженнями С.Кір’ян, «у бухгалтерському обліку використовуються загальнонаукові, міжгалузеві та спеціальні (правові та прикладні) методи. До числа загальних, універсальних методів належать: аналіз-синтез, індукція-дедукція, аналогія, моделювання, абстрагування, конкретизація, системний і функціонально-системний аналіз та ін. Зазначені методи доповнюються міждисциплінарними і конкретними прикладними прийомами (економічним і функціонально-вартісним аналізом, статистичними розрахунками, економіко-математичним аналізом) та документальними методиками (наприклад, інформаційне моделювання, експертизи різних видів, нормативно-правове регулювання, дослідження облікових документів методом експертних оцінок тощо)» [7].
Очевидно, що для розвитку бухгалтерського обліку першочергове значення має міждисциплінарний синтез знань, насамперед різних економічних наук, що дозволяє розвивати і конкретизувати загальні економічні закони. Загальновідомо, що вивчаючи господарські процеси, бухгалтерський облік формує всі свої основні поняття, спираючись на серію фундаментальних наук.
Особливо вагомо впливають на теорію бухгалтерського обліку сучасні напрями економічної теорії, зокрема, інституційна теорія і її складові. Інституційна теорія - відносно новий напрямок економічної науки, що розвинувся у останні десятиліття на стику економічної теорії з правом, соціологією,  психологією, політологією тощо. Остаточно інституційна теорія дотепер ще не склалася, але йде її активний розвиток, що обумовлено прагненням подолати обмеження ряду аксіом економікс і вимогами комплексного дослідження складних соціально-економічних процесів в умовах всесвітньої глобалізації, демократизації суспільства, його інформатизації, посилення конкуренції на світових та регіональних ринках, поглиблення міжнародного поділу праці і загального прискорення технологічних змін у світовій економіці.
Сучасний інтерес до інституціоналізму і його впливу на теорію бухгалтерського обліку невипадковий. Гідність цієї теорії в тому, що вона дозволяє ввести стандартні економічні процедури в більш складний соціально-культурний контекст і проаналізувати глибинні, змістовні механізми їх розвитку на перспективу.
Таким чином, новим і перспективним напрямком досліджень є концептуалізація і формування інституційної теорії бухгалтерського обліку, виходячи з учень економічної теорії. Досить широко та вичерпно питання впливу інституційної теорії на розвиток і реформування бухгалтерського обліку висвітлені у науковій доповіді Г.Г. Кірейцева «Глобалізація економіки і уніфікація методології бухгалтерського обліку» [3]. Надалі ці проблеми більш фундаментально досліджувалися в наукових працях В.М. Жука [1, 2].
Відсутність системних наукових досліджень впливу інституційної економічної теорії на формування теорії бухгалтерського обліку, його нових парадигм і концепцій, дає підстави констатувати замкнутість бухгалтерської науки у своїх внутрішніх проблемах. Однак очевидним є факт, що на стан і розвиток бухгалтерського обліку в країні впливають як інституційні зміни, так і різні (загальні та специфічні) умови інституційного середовища.
У сучасному світі бухгалтерський облік виконує роль свого роду «форварда» з особливими повноваженнями. Якщо культу матеріального протиставити духовність, щоб вплинути на збереження  навколишнього середовища, то  з урахуванням обертонів, роль обліку незамінна. І власне, у його базовому трактуванні, а не тільки як засобі надання інформації користувачам. В силу цього, саме обліку належить зростаюча роль як об’єднуючої ланки міждисциплінарних наук.
Саме  життя  диктує  переважне  використання  тих  чи  інших  засобів,  форм та  методів  оцінки економічних зрушень. Сучасна  концепція  обліку  полягає  у  розвитку та вдосконаленні у напрямі до міжнародних стандартів, Таким  чином  і  з’являються  нові  сучасні  технології,  як  результат  пристосування  до  сучасного  життя,  яке  вносить  свої  корективи  у  обліковий процес. В результаті відбувається поступовий процес  реформування,  що  відповідає  змінам  у  нашому  суспільстві. 
У зв’язку з вищевикладеним, в теорії бухгалтерського обліку слід прискорити створення методик обліку трансакційних ресурсів, резервів, активів, витрат і втрат, а в теорії статистики - виробити нові способи оцінки нематеріальних складових капіталу і багатства, перейти від збору даних про параметри інституційних одиниць до новаторських методів формування інформації про інституційні зв'язки, відносини, трансакції і контракти господарських суб'єктів.
Однозначно, що бухгалтерський облік зважаючи на всі сфери його прояву (наука, професійна діяльність, практична діяльність) має бути основою міждисциплінарного підходу до наукового дослідження проблем економіки на макрорівні, оскільки найбільш чітко міждисциплінарний підхід проявляється в причинно-наслідкових зв’язках між різними дисциплінами.
 
Список використаних джерел
1. Жук В.М. Застосування інституціональної теорії у вирішенні проблем розвитку бухгалтерського обліку /В.М. Жук // Фінанси України. 2010. № 9. С.115123.
2. Жук В.Н. Концептуальные основы развития бухгалтерского учета в аграрном секторе экономики Украины»: научный доклад / В.М. Жук. - К.: ННЦ ИАЭ, 2008. - 98 с.
3. Кирейцев Г.Г. Регулирование развития бухгалтерского учета в сельском хозяйстве Украины / Г.Г. Кирейцев // Сб. научных трудов Подольского государственного аграрно-технического университета. Вып. 17, том 2. Каменец-Подольский, 2009. - С. 2229.
4. Санникова И.Н. Возможно ли преодолеть кризис теории бухгалтерского учета? /  И.Н. Санникова // Международный бухгалтерский учет. № 4(112). 2008. С. 25-29.
5. Фролов Д.П. Эволюционная перспектива институциональной экономики России:  [монография] / Д.П. Фролов; ГОУ ВПО «ВолГУ»; науч.консультант О.В. Иншаков. Волгоград : Изд-во ВолГУ, 2008. 462 с.
6. Легенчук С.Ф. Розвиток теорії і методології бухгалтерського обліку в умовах постіндустріальної економіки. Наукова доповідь за дисертацією на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук, 08.00.09. – Житомир: ЖДТУ, 2011. – 60 с., с. 56.
7. Кір’ян С М.  Міждисциплінарні зв’язки бухгалтерського обліку [Електронний ресурс. Режим доступу: http://uchni.com.ua/buhgalteriya/3540/index.html].
Категорія: Секція_1_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-18)
Переглядів: 734 | Рейтинг: 4.5/4
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0