Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_2_2013_04_18-19

АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ ПРОЦЕСУ МАТЕРІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Пугаченко Ольга
к.е.н., доцент
Кіровоградський національний технічний університет
м. Кіровоград
 
АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ ПРОЦЕСУ МАТЕРІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
 
Матеріальні ресурси як уречевлена основа виробництва визначають важливе значення системи матеріального забезпечення у сукупному процесі життєдіяльності підприємств.
Сучасні економічні умови господарювання пов’язані з ринковими перетвореннями, стрімкий розвиток науки і техніки, постійне посилення конкуренції, обмеженість ресурсів у макроекономічному розумінні, спричиняють необхідність формування державної політики раціонального використання матеріальних ресурсів. Одним з ключових питань на цьому етапі є пошук шляхів оптимізації процесу матеріального забезпечення на рівні окремих підприємств.
Нами окреслено та представлено нижче коло актуальних проблем обліку процесу матеріального забезпечення та шляхи їх вирішення.
1) Система обліку запасів будь-якого підприємства залежить головним чином від специфіки його діяльності.
А отже, саме дослідження і вивчення галузевих особливостей діяльності будь-якого підприємства є ключовим етапом у побудові раціональної та дієвої системи обліку в цілому, та запасів, зокрема.  
2) Критичний огляд та аналіз класифікацій дозволив дійти висновку, що не дивлячись на постійну увагу до піднятої проблематики, чітких загальноприйнятих класифікацій не існує.
Відносна єдність думок спостерігається при класифікації процесів, зокрема, виділяють наступні: придбання, зберігання, використання, реалізація, формування витрат. Щодо класифікації запасів, нами доведено, що її доцільно здійснювати за такими ознаками: предметним складом, призначенням, часом, місцем знаходження, розміром, відношенням до нормативу.
3) Багато галузей економіки є матеріаломісткими виробництвами, питома вага матеріальних витрат в собівартості продукції яких іноді сягає 70-90%.
Залишати поза увагою витрати сфери матеріального забезпеченням є великим упущенням, а отже, виникає нагальна необхідність класифікувати означені витрати.
4) Спостерігається необґрунтоване перенесення закордонних «віянь» у створенні альтернативних механізмів цілісній системі обліку в цілому, та обліку запасів зокрема.
Деякі нові напрямки базуються на некритичному перенесенні в нашу дійсність закордонних ідей та підходів, що є недоцільними і необґрунтованими, зокрема це стосується логістики, численних менеджментів (корпоративного, стратегічного, антикризового), внутрішньовиробничого госпрозрахунку.
5) Методичні проблеми обліку операцій із запасами.
До числа основних серед них відносяться:
·     обґрунтування недоцільності здійснення бухгалтерського калькулювання;
·     доведення необхідності калькулювання для реалізації механізму ціноутворення;
·     аналіз методики визначення вартості відпуску запасів та обґрунтування, що найбільш раціональними при автоматизованому режимі обробки даних є метод собівартості перших за часом надходження запасів (ФІФО), а при «ручному» – середньозваженої собівартості.
6) Серед організаційних проблем обліку запасів однією з ключових є відсутність чітко визначених основних завдань служби матеріального забезпечення та алгоритму їх вирішення.
Пропонуємо такі основні завдання: встановлення разом з іншими відділами обґрунтованих диференційованих норм запасів матеріальних ресурсів і доведення їх до відома працівників складів; планування потреби в матеріальних ресурсах з метою забезпечення безперервної роботи підприємства; складання замовлень і специфікацій на ресурси; здійснення всієї діяльності з питань надходження запасів; забезпечення виробничо-господарської діяльності матеріальними ресурсами для виконання виробничої програми; організація розміщення, підготовки до видачі і видачі матеріальних ресурсів відповідним підрозділам підприємства; здійснення оперативного та поточного обліку надходження матеріальних ресурсів, виявлення стану і кількості виробничих запасів при оприбуткуванні, зберіганні, переміщенні, їх видачі підрозділам; організація нагляду, інвентаризацій і систематичного контролю на усіх етапах процесу матеріального забезпечення; участь у розробці заходів з більш раціонального використання матеріальних ресурсів.
7) Практика визначення сукупних витрат сфери постачання на підприємствах доводить, що витрати які виникають в процесі придбання, транспортування, зберігання і відпуску матеріалів загальною сумою не накопичуються і не обліковуються. Це суттєво ускладнює планування, контроль, економічний аналіз і регулювання витрат сфери постачання, а відповідно, знижує можливості виявлення та використання резервів їх ефективного використання.
Ми вважаємо, що необхідно зосередити всі витрат постачання на одному синтетичному, що рахунку дасть змогу не тільки визначити їх загальну величину, що само по зобі має важливе значення, але й побудувати таку їх аналітичну модель, котра дозволить розкрити сукупні витрати за видами, цільовому призначенню, центрами виникнення і центрами відповідальності.
8) Відсутність чітко означеної та загальновизнаної номенклатури витрат сфери матеріального забезпечення.
Доцільним є виділення трьох груп витрат, різних за своїм цільовим спрямуванням: за економічними елементами, стадіями процесу матеріального забезпечення, центрами виникнення, видами робіт. У групу А слід включати витрати за економічними елементами та центрами виникнення, адже за змістом сюди належатимуть одні й ти самі витрати – заробітна плата, нарахування на соціальне та пенсійне забезпечення, амортизація приміщень в яких розташовані відділи пов’язані з організацією процесу матеріального забезпечення (відділ постачання, склади), а тому, вони за своїм змістом є витратами управління процесами матеріальної підготовки виробництва. Витрати за стадіями процесу матеріального забезпечення (придбання, зберігання, відпуску) пропонуємо роз’єднати на групу Б – куди слід відносити витрати на придбання матеріалів і групу В – для витрат зберігання і відпуску запасів.
9) Як відображати на рахунках обліку сукупні витрати сфери матеріального забезпечення?
Аналітичний облік витрат відповідно до запропонованої номенклатури ми рекомендуємо вести на активному синтетичному рахунку «Витрати на матеріальне забезпечення» таким чином, щоб була можливість у подальшому віднести їх на рахунок «Виробничі запаси» до складу субрахунків «Сировина й матеріали», «Купівельні напівфабрикати та комплектуючі вироби», «Паливо», «Тара й тарні матеріали», «Будівельні матеріали», «Запасні частини» тощо.
10) Яким чином розподіляти сукупні витрати сфери матеріального забезпечення?
Пропонуються дві моделі відображення витрат на матеріальне забезпечення виробництва в обліку. І Модель обліку витрат на матеріальне забезпечення виробництва доцільно використовувати за умови калькулювання фактичної собівартості виробництва за усією сукупність витрат. Останнім часом все частіше пропонується здійснювати калькулювання собівартості продукції лише за прямими витратами. Задовольнити такі сучасні потреби дозволяє ІІ Модель обліку витрат на матеріальне забезпечення виробництва – за умови калькулювання фактичної собівартості за прямими витратами з включенням загальновиробничих витрат до собівартості реалізації.
Врахування запропонованих шляхів розв’язання окремих проблем, дозволить оптимізувати як облік процесу матеріального забезпечення, так і систему управління підприємством у цілому.
Категорія: Секція_2_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 888 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0