Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_2_2013_04_18-19

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК У КРЕДИТНИХ СПІЛКАХ: ІСТОРИЧНИЙ АСПЕКТ
Шишута Олена
асистент
Луцький національний технічний університет
м. Луцьк
 
БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК У КРЕДИТНИХ СПІЛКАХ: ІСТОРИЧНИЙ АСПЕКТ
 
Для того, щоб визначити з яких причин, в Україні система кредитної кооперації є слабкою на відміну від економік багатьох розвинених країн усього світу, насамперед необхідно вивчити історичні аспекти виникнення, розвитку, занепаду кредитних кооперативів на територіях України в минулому та їх сучасне відродження. Багаторічна історія розвитку установ кооперативного кредиту вказує на ефективність таких форм взаємодопомоги населення, а досвід ведення обліку їх діяльності потребує наукових досліджень з метою використання такого досвіду для удосконалення організації обліку в сучасних кредитних спілках.
Кредитна кооперація як соціально-економічне явище ефективно функціонує більш як 150 років у багатьох країнах світу. Багаторічна історія їх розвитку  вказує на ефективність таких форм взаємодопомоги населення.
На території України кредитна кооперація, запозичена з Німеччини, розпочала своє становлення з кінця ХІХ століття, набула широкого розповсюдження. В Російській імперії, до складу якої належала переважна частина українських земель, на початку ХХ століття було розбудовано систему кредитної кооперації, підпорядкованої державі. Вартим уваги є тогочасне законодавче закріплення здійснення таких видів контролю (ревізій обліку, звітності та діловодства): 1) внутрішнього, який здійснювався Ревізійною Комісією ощадно-позикового/кредитного товариства; 2) громадського – відповідно опікунами; та 3) державного – інспектором Державного Банку. Особливі вимоги до обліку і звітності товариств були: 1) звітність повинна містити інформацію щодо  залишків, видатків і надходжень за всіма оборотами (бухгалтерськими рахунками), а також інформацію про членів,  (за винятком такої, що є конфіденційною); 2) забезпечення вільного доступу членів спілки до такої звітності протягом двох тижнів перед засіданням Загальних Зборів; 3)забезпечення контролю за діяльністю товариств та консультування  спеціалізованим органом; 4)забезпечення системного збору та оприлюднення статистичної інформації про діяльність кредитних спілок.
Перераховані вище вимоги,  на наш погляд, можуть бути запроваджені і в сучасному нормативному регулюванні діяльності кредитних спілок, Їх впровадження може забезпечити «поінформованість населення про діяльність системи кредитної кооперації, у тому числі шляхом оприлюднення основних показників діяльності кредитних спілок», визначених як важливий напрямок для розбудови дієвої системи кредитної кооперації в Україні.
Товариства взаємного кредиту, які були поширені в українських містах на початку ХХ століття та представляли собою один з видів кредитних товариств, заснованих на круговій поруці. Ці товариства оприлюднювали звіт за календарний рік шляхом друкування окремого видання. До звіту обов’язково включалися: баланс, розрахунок прибутків та збитків, протокол ревізійної комісії, відомості про членів товариства, загальний оборот за операціями  та розгорнута інформація про бухгалтерські рахунки товариства. Звіт містив детальну та всебічну інформацію про стан та діяльність товариств взаємного кредиту за рік, що на нашу думку, спонукало до виявлення довіри членів та клієнтів до них, а отже, впливало і на ефективність діяльності  та розвитку цих організацій. Цей досвід можливо використати для оптимізації інформативності звітності кредитних спілок в сучасних умовах.
На західних українських землях з початку ХХ століття формувалася самодіяльна кооперативна система і надалі діяла та продовжувала розвиватися до 40 років ХХ століття. Важливим є досвід розподілу функцій між різними об’єднаннями кредитних кооперативів в саморегулівну систему кооперації. Особливої уваги, на наш погляд, є практика ведення ревізій спеціалізованими об’єднаннями кредитних кооперативів – ревізійними союзами, яким делегувалося таке право від уряду. Спеціалізація та мотивація розвитку кожного члена такого союзу відповідно були позитивними характерними рисами  роботи ревізійних союзів. Безперечно запровадження на сучасному етапі небюрократичного контролю над кредитними спілками, на наше переконання має дати позитивний результат, зокрема частково щодо вирішення проблеми наявності псевдо кредитних спілок в Україні.
Економічні відносини, які виникають в процесі створення і діяльності кредитної спілки однозначно визначають вимоги щодо ведення бухгалтерського обліку і контролю. Однак і соціальний зміст кредитної кооперації має здійснюватися з допомогою інформаційного продукту, який надає облік. Особливо це стосується інформування членів кредитної спілки про її діяльність, забезпечення гласності та популяризацію таких установ серед населення.
Категорія: Секція_2_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 845 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0