Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_2_2013_04_18-19

ГЕНЕЗИС БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В СВІТІ ТА УКРАЇНІ
Паращич Юлія
студентка
Донецький державний університет управління
м. Донецьк
 
ГЕНЕЗИС БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В СВІТІ ТА УКРАЇНІ
 
Точно сказати роки виникнення обліку неможливо, адже він виникав поступово, довго та невизначено. Історія бухгалтерського обліку – це пошук відповідей на це питання. У статті буде розглянуто перші згадки про ведення обліку від стародавніх часів і до сьогодення, а також етапи розвитку бухгалтерського обліку в Україні.
Облік і техніка його ведення залежить від виду облікових регістрів, що визначають техніку обліку на багато віків та впливають на розвиток облікової думки. Перші торгові операції зареєстровано в Шумері на каміннях біля 3600 років до н.е. там виникло рахівництво на глиняних табличках. Це сприяло розвитку систематичного порядку ведення обліку. Також реєстрація торгових операцій на папірусах велася в Єгипті і сприяла розвитку хронологічного порядку ведення. На сьогоднішній день відомі й інші носії облікової інформації. Це й відкриті в 1897 році таблички з слонової кістки; горнятка та камінчики древньої Індії; воскові таблички мідні дощечки, шкіра, тканина, пергамент, що використовували в Греції та Римі; керамічна плитка та черепки в Галії і т.д. Також сучасні вчені вважають, що історія обліку Китаю значно давніша за шумерську і нараховує близько 8000 років. Облік вівся на папері адже саме в цій країні він був винайдений.
Наступний крок в розвитку обліку слід віднести до середніх віків, коли формувалися основні парадигми обліку – камеральна та проста бухгалтерія. Також в XIII столітті до них долучилася третя парадигма – подвійна. З цього часу подвійна бухгалтерія поширюється по всьому світу. Тоді ж з’являється книга італійського математика Л. Пачолі «Сума арифметики, геометрії, вчення про пропорції та співвідношення», трактат якої "Про рахунки і записи "[1] , містить опис застосування подвійного запису. З цього часу облік став формуватися в науку і з’явилися школи бухгалтерського обліку : французька, італійська, німецька, американська та інші [2]. З ХІХ століття з’являється наука рахунковедення. Виходячи з цих даних слід виділити наступні етапи розвитку обліку:
·     до виникнення товарно-грошових відносин;
·     з виникненням товарно-грошових відносин і до XVIII століття;
·     з початку XIX століття і до його кінця;
·     з початку ХХ століття і до його середини;
·     з середини ХХ століття і до сьогодення.
В даний час в Україні відбувається реформування бухгалтерського обліку відповідно до міжнародних стандартів, але з урахуванням особливостей і традицій нашої держави.
Розвиток бухгалтерського обліку в Україні здійснювався в тісному взаємозв’язку з системою управління. Це пов’язане із змінами обсягу виробництва, технологією, поглибленням спеціалізації та міжгосподарської кооперації, удосконаленням господарського механізму, що припало на початок 50-х років минулого століття. В цей час почалася підготовка у вищих навчальних закладах економістів-бухгалтерів. Тоді було запроваджено новий план рахунків у колгоспах, введено калькулювання собівартості одиниці сільськогосподарської продукції, натуральна оплата праці по трудоднях замінена грошовою формою оплати, що стало значним прогресом у розвитку економіки і становлення системи бухгалтерського обліку в сільському господарстві.
В колгоспах використовували бухгалтерські рахунки для обліку виходу продукції рослинництва, тваринництва та промислового виробництва. Пізніше відмовилися від цих рахунків, облік виробництва об’єднали на одному рахунку – по дебету витрати, а по кредиту – вихід продукції, що практично збереглося і до цього часу.
У плані рахунків бухгалтерського обліку, який був рекомендований колгоспам, що розподіляли доходи по трудоднях, було 29 синтетичних рахунків, а в плані рахунків, затвердженому Міністерством сільського господарства Української РСР у 1959 р., було 46 синтетичних рахунків.
П’ятий етап розвитку обліку в Україні слід розділити на 2 під етапи: перший – до 2000 року, і другий – після 2000 року, коли був введений новий план рахунків, розроблені Положення (стандарти) бухгалтерського обліку, прийнято Закон «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» [4] та інші нормативно-правові документи [3].
Отже, формування та розвиток бухгалтерського обліку займає великий проміжок. Він бере початок з 8000 років до н.е. і розвивається до цього часу, враховуючи всі потреби суспільства та науково технічного прогресу, що існують в ХХІ столітті. Також порядок ведення обліку та форми його закріплення змінюються відповідно до технологій та відносин, що існують в суспільстві.
 
Список використаних джерел
1. Пачоли Л. Трактат о счетах и записях / Л. Пачоли ; под ред. проф. Я.В. Соколова. – М.:Финансы и статистика, 1982. – 286 с.
2. Даньків Й.А. Від зародження облікової культури до експансії подвійної бухгалтерії / Й.А. Даньків// Вісник ЖДТУ – 2012- №3(61). – с. 38-42.
3. Сук П.Л. Етапи розвитку бухгалтерського обліку в Україні - Режим доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Tmm/2011_36/3.pdf.
4. Закон України від 16 липня 1999 р. № 996–ХІV "Про бухгалтерський облік тафінансову звітність в Україні”. – Режим доступу : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/996-14.
Категорія: Секція_2_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 1091 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0