Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_2_2013_04_18-19

ІЄРАРХІЧНА КЛАСИФІКАЦІЯ ЦЕНТРІВ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ І ЦЕНТРІВ ФІНАНСОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ
Сидоренко Роман
к.е.н., доцент
Луцький національний технічний університет
м. Луцьк
 
ІЄРАРХІЧНА КЛАСИФІКАЦІЯ ЦЕНТРІВ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ І ЦЕНТРІВ ФІНАНСОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ
 
Паралельно з існуванням центрів відповідальності частина науковців виділяє і таке поняття як «центр фінансової відповідальності підприємства». Це структурний підрозділ або група підрозділів, що здійснюють операції, кінцева мета яких – оптимізація прибутку; спроможних безпосередньо впливати на прибутковість; які відповідають за реалізацію встановлених цілей та дотримання рівнів витрат у межах встановлених норм і нормативів [1]. Метою створення центрів фінансової відповідальності є підвищення ефективності управління підрозділами підприємства шляхом узагальнення даних про витрати і доходи кожного центру відповідальності одночасно з наданням керівнику даного підрозділу прав впливу на результати і, відповідно, несення відповідальності за них.
Особливістю виділення центрів фінансової відповідальності, на відміну від центрів відповідальності, є їх цільова спрямованість на прибуток.
Д.В. Костроміна, створюючи класифікацію центрів фінансової відповідальності, крім поділу за обсягом повноважень, завдань підрозділу і відношення до внутрішньогосподарського механізму, виділяє ще чотири додаткових класифікаційних ознаки:
·                   цілі внутрішньофірмового управління (оперативні і стратегічні);
·                   рівень управління (підприємство, відділ підприємства, вид виробництва, цех, виробнича дільниця, бригада);
·                   ступінь збігу з місцем виникнення витрат (не співпадаючі і співпадаючі);
·                   місце в ієрархії центрів відповідальності (горизонтальні одновидові, горизонтальні багатовидові, пірамідальні) [2].
І якщо перші три ознаки можуть бути використані лише для центрів фінансової відповідальності, то класифікація за місцем в ієрархії також матиме місце і в системі центрів відповідальності.
До горизонтальних одновидових будуть відноситись центри відповідальності у випадку виділення на підприємстві лише одного їх виду, наприклад, центрів витрат.
Горизонтальна багатовидова структура центрів відповідальності виникає при утворенні на підприємстві центрів відповідальності різних видів, за умови підпорядкування керівників даних підрозділів безпосередньо керівництву підприємства.
При складній структурі підприємств і наявності кількох рівнів центрів відповідальності, коли керівники підрозділів нижчих ланок підпорядковуються не безпосередньо керівнику підприємства, а проміжним керівникам,  використовується пірамідальна структура центрів відповідальності. Варто зазначити, що пірамідальна структура може також бути як і одновидовою, так і багатовидовою. При пірамідальній одновидовій структурі існують центри відповідальності лише одного виду, найчастіше це є центри витрат. Центри відповідальності є кількох рівнів, керівник центру відповідальності нижчого рівня підпорядковується керівнику центру відповідальності вищого рівня, а той вже – керівнику підприємства.
При пірамідальній багатовидовій структурі також використовуються кількарівневі центри відповідальності, але на відміну від попереднього варіанту вони бувають вже різних видів.
Ще одним особливим типом структури побудови центрів відповідальності є комплексна. За даного типу відбувається поєднання однорівневої і пірамідальної структур, тобто, можливо одночасне існування центрів відповідальності різних видів і різних рівнів.
Необхідно зазначити, що внаслідок того, що виробнича структура підприємства має динамічний характер, центри відповідальності повинні встановлюватися на певний період і закріплюватися розпорядженнями керівника. Їх аналітична деталізація залежить від доцільності виділення окремих об’єктів з точки зору трудомісткості обліку та можливої ефективності використання інформації, яка отримується. Номенклатуру центрів відповідальності має затверджувати керівництво підприємства, й воно ж має забезпечувати систему кодування, необхідну для організації аналітичного обліку.
 
Список використаних джерел
1. Стецюк П.А. Теоретичні основи бюджетного планування сільськогосподарських підприємств / П.А. Стецюк // Економіка АПК. – 2007. - № 5. – с. 109-114.
2. Костромина Д.В. Управление затратами и прибылью предприятия на основе организации центров финансовой ответственности / Д.В. Костромина // Финансовый менеджмент. – 2004. - № 4.
Категорія: Секція_2_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 1181 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0