Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_2_2013_04_18-19

КЛАСИФІКАЦІЯ ЕЛЕМЕНТІВ ОРГАНІЗАЦІЇ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ
Зеленко Сергій
к.е.н., доцент
Луцький національний технічний університет
м. Луцьк
 
КЛАСИФІКАЦІЯ ЕЛЕМЕНТІВ ОРГАНІЗАЦІЇ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ
 
Поділ елементів організації обліку на методичні та організаційно-технічні, в контексті принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності, призводить до виникнення проблеми у визначенні первинності між внутрішніми нормативними документами. Врахувавши вимоги принципів щодо складання фінансової звітності підприємств, ми дійшли висновку, що принцип превалювання сутності над формою дає підстави стверджувати про первинність інтерпретації інформації про факти господарського життя господарюючих суб’єктів, що міститься у носіях облікової інформації. Форма, носій облікової інформації, може мати будь-який характер, оскільки в кінцевому результаті інформація систематизовано та згруповано за відповідними правилами представляється у фінансовій звітності. В даному випадку зовнішніх користувачів цікавить результат обліку – наповнення звітних форм та методична база визначення показників, а процес обробки, способи накопичення та рух інформації в межах підприємства є вторинним засобом формування фінансової звітності і залишається поза їх увагою.
Виходячи з вище наведених аргументів щодо розподілу елементів організації облікового процесу на два напрямки, можна стверджувати про доцільність їх класифікації на постійні та змінні.
Постійні елементи повинні зазначатись в Наказі про облікову політику, розкриваючи вибір того чи іншого альтернативного способу відображення операцій та процесів господарського життя підприємства або визначати конкретні методи розрахунку, якщо такі не регламентовані законодавством. Ці елементи формуються виходячи з того, що підприємство буде їх використовувати постійно з року в рік. Зміни при цьому повинні відображатись за усіма вимогами П(С)БО 6.
Змінні елементи пропонуємо висвітлювати в Наказі про організацію бухгалтерського обліку. Відмінною ознакою цих елементів та, відповідно, розпорядчого документа є те, що зміни відбуваються та вносяться протягом звітного періоду у будь-який час без розкриття інформації у примітках до фінансової звітності, а їх вибір може здійснюватися за потреби та фінансових можливостей суб’єкта господарювання. Розподіл елементів організації обліку за даними ознаками наведено на рис. 1.

Рис. 1. Організація бухгалтерського обліку за розподілом її елементів
 
Склад постійних елементів організаційного процесу формується у відповідності до наявності об’єктів обліку на підприємстві та альтернативних варіантів їх оцінки у П(С)БО. На основі постійних елементів здійснюється якісна та кількісна характеристика об’єкта обліку, що надає повне уявлення про сутність того чи іншого явища, процесу або стану. Їх слід відображати у Наказі про облікову політику. У такому випадку цей документ відповідатиме визначенню наведеному в розділі 1 та не суперечитиме пункту 5 статі 8 розділу 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» [1].
Щодо змінних елементів організаційного процесу, то їх розкриття передбачається у Положенні або Наказі про організацію бухгалтерського обліку на підприємстві. Його зміст формується виходячи із обов’язкових та допоміжних елементів.
Обов’язковими є ті, які перераховані у Законі [1], передбачають організацію відповідальності і не відносяться до методичної складової організації обліку. Допоміжними, в свою чергу, слід вважати ті елементи, які сприяють більш ефективному здійсненню обліку, раціоналізації роботи бухгалтерії, підвищенню кваліфікації працівників. Тобто, вони повинні забезпечити раціональне управління бухгалтерією.
 
Список використаних джерел
1. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 р. № 996-XIV [Електронний ресурс]. – http://www.zakon.rada.gov.ua.
Категорія: Секція_2_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 632 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0