Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_2_2013_04_18-19

ОБЛІКОВА ПОЛІТИКА ЯК ІНСТРУМЕНТ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ
Коваль Любов
старший викладач
Мукоїд Ірина
студентка
Вінницький національний аграрний університет
м. Вінниця
 
ОБЛІКОВА ПОЛІТИКА ЯК ІНСТРУМЕНТ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ
 
В сучасних умовах господарювання реалізація інтересів підприємств відбувається за допомогою організації бухгалтерського обліку шляхом розробки та затвердження Наказу про облікову політику, що вимагає підвищеної уваги та відповідних знань.
Науковим дослідженням з теорії бухгалтерського обліку, а також методології облікової політики присвячено багато праць вітчизняних вчених таких як: І.В. Семчука, Н.А. Бакалова, В.В. Сопка, О.М. Петрука, М.Т. Білухи, Ф.Ф. Бутинця, В.М. Олійника, Ю.Я. Литвинова, М.С. Пушкаря, а також таких зарубіжних авторів як: Р. Ентоні, Дж. Ріса, Б. Нідлза, Ван Бреда та інших.
Господарську діяльність кожного підприємства регламентує система нормативних актів, до якої можна віднести закони, нормативні документи Кабінету міністрів України, міністерств та відомств, а також внутрішні нормативні акти самих підприємств. Вести бухгалтерський облік та складати фінансову звітність підприємства слід відповідно до принципів та методів, які задекларовано у Законі України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність”, низці національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та розпорядчому документі підприємства – Наказі про облікову політику [1].
Однією з важливих складових господарської діяльності підприємства являється облікова політика, яка потребує індивідуального підходу для кожного підприємства і залежить від виду економічної діяльності, від очікуваного способу отримання економічних вигод при використанні активів конкретного підприємства та від багатьох інших чинників.
 Термін «облікова політика» було введено з 1999 р. із прийняттям закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», відповідно до якого облікова політика – це сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності [2].
На сьогоднішній день можна виділити два рівні формування облікової політики в сучасній господарській системі:
І рівень - Політика державних органів щодо розвитку обліку в Україні, яка включає:
-  розробку та затвердження форм звітності;
-  методичне та організаційне керівництво системою обліку в країні;
-  сприяння підготовці кадрів та розвиток наукових досліджень з обліку;
-  визнання країною міжнародних бухгалтерських стандартів та впровадження їх у національну систему обліку тощо.
ІІ рівень - Політика підприємства з метою забезпечення надійності фінансової звітності, до якої можна віднести:
-  форми первинних облікових документів;
-  методи оцінки активів та зобов’язань;
-  правила документообігу і технологія обробки облікової інформації ;
-  порядок проведення інвентаризації активів та зобов’язань тощо [4].
Облікова політика як складова системи бухгалтерського обліку повинна відповідати його наступним принципам: принцип безперервності; принцип автономності; принцип періодичності; принцип нарахування та відповідності доходів і витрат; принцип єдиного грошового вимірника; принцип обачності; принцип повного висвітлення; принцип послідовності; принцип превалювання сутності над формою; принцип історичної собівартості.
Наступними методологічними складовими облікової політики, що використовуються підприємством для складання фінансової звітності є методи. Вони здійснюють регулювання визнання й оцінки окремих елементів фінансової звітності,  перелік яких визначено відповідними П(С)БО та іншими нормативними актами. Основні методи облікової політики, за допомогою яких формуються показники фінансової звітності, наведено в таблиці 1 [3].
Таблиця 1
Методи облікової політики фінансової звітності

 
 Третьою складовою облікової політики фінансової звітності являються процедури. Під час складання фінансової звітності, вони зумовлюють її підпорядкування певній послідовності як щодо порядку заповнення окремих форм, так і формування окремих статей фінансових звітів. Процедури фінансової звітності також забезпечують виконання вимог принципів і методів визначення, визнання та оцінки елементів окремих форм фінансових звітів та їх складання.
Отже, розробка та затвердження облікової політики є важливим етапом під час створення будь-якого підприємства для того, щоб правильно організувати бухгалтерський облік не лише на рівні галузі, а й безпосередньо на самому підприємстві, адже від правильно організованої облікової політики значною мірою залежить ефективність управління господарською діяльністю та стратегія його розвитку на тривалу перспективу.
 
Список використаних джерел
1. Букало Н.А. Облікова політика й розкриття інформації у фінансовій звітності / Н.А. Букало // Науковий вісник Волинського національного університету  імені Лесі Українки. – 2011. – №12. – С. 118-121.
2. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16.07.1999р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/996-14.
3. Олійничук В.М. Оособливості реалізації облікової політики у фінансовій звітності / В.М. Олійничук // Інноваційна економіка. – 2012. –  №3. – С. 132-140.
4. Петрук О.М. Облікова політика підприємства як елемент регламентації бухгалтерського обліку / О.М. Петрук // Магістеріум. – 2004. – Вип. 14. – С. 14-17.
Категорія: Секція_2_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 1675 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0