Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_2_2013_04_18-19

П’ЯТЬ КРОКІВ У НАПРЯМКУ ВПРОВАДЖЕННЯ ОБЛІКУ ТРАНСАКЦІЙНИХ ВИТРАТ НА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
Курліщук Ірина
асистент
Луцький національний технічний університет
м. Луцьк
 
П’ЯТЬ КРОКІВ У НАПРЯМКУ ВПРОВАДЖЕННЯ ОБЛІКУ ТРАНСАКЦІЙНИХ ВИТРАТ НА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
 
Втілення теоретичних ідей у життя потребує чітко сформованого алгоритму дій. Для сільськогосподарських підприємств, які у пострадянський період пройшли нелегкий шлях реорганізаційних перетворень та й нині працюють у невизначених умовах, будь – які зміни у філософії виробництва та управлінні протікають у дусі скептицизму та зазвичай вимагають чималих витрат. Основними причинами цього є неподолані стереотипи мислення та опортунізм значної кількості контрагентів (внутрішніх та зовнішніх), а також недосконалість і підступність законодавства. Проте, час дедалі частіше ставить нові вимоги до бізнесу, щоразу наголошуючи на вазі достовірності та своєчасності інформації, яка є основою управлінських рішень.
Трансакції, на усіх рівнях функціонування сільськогосподарських підприємств, стають складнішими та глобальнішими, вимагають чітко сформованих рамок, правил та субординації. Вони супроводжуються чималими витратами, що у економіці називають трансакційними.
Сільське господарство, що зазвичай опікується виробничими витратами, трансакційні, як такі ігнорує, хоча за окремими трансакціями, вони сягають від десяти до тридцяти відсотків від результату.
Виникає запитання: чому ж не облікують трансакційні витрат, чому не аналізують, не планують і т.д.? Відповідь проста – від незнання.
У ході дослідження економічної сутті поняття трансакційних витрат, вивчення теоретичних та практичних засад їх обліку та управління, нами було виділено п’ять основних кроків на шляху впровадження обліку трансакційних витрат у практику сільськогосподарських підприємств.
1. Подолання стереотипів мислення керівників та робітників підприємства. Перший та найскладніший для втілення крок. У даному випадку важливим є те, що кожен працівник це, у першу чергу, індивід, особистість, який вимагає належного ставлення та визначення власної ролі у кінцевому результаті. Необхідним є розуміння того, що якщо один працівник йде в ногу із часом, а інший, чия робота має певні точки дотику з ним - ні, то той – другий стає непотрібним та потребує заміни, або ж - вдосконалення вмінь та навичок, підвищення кваліфікації. Крім того, важливим є матеріальне підгрунття, що спонукає людей до праці - диференційована оплата, не лише за виконане завдання, а за сам підхід до його виконання, метод, час, оптимізація задіяних ресурсів. В той же час, необхідним є усвідомлення колективу як єдиного повноцінного механізму.
2. Пояснення сутті поняття трансакціні витрати з метою їх виявлення у процесі господарської діяльності. Другим кроком у наміченому напрямку є чітке визначення, що ж по сутті означають трансакційні витрати. Звичайно, таку лекцію має провести очільник фінансового відділу – начальник чи головний бухгалтер. В результаті працівники обліково – аналітичного апарату повинні провести своєрідну інвентаризацію витрат підприємства – співставивши витрати за їх суттю із тими, які відображені в обліку за формою, зафіксувати їх у відповідних документах та підготувати рекомендації керівництву.
3. Прийняття рішення щодо внесення змін до наказу про облікову політику в частині обліку трансакціних витрат. Якщо обсяг трансакційних витрат подолає межу суттєвості встановлену на сільськогосподарському підприємстві, то доцільним можна вважати подання керівнику рекомендації щодо обліку трансакціних витрат. Відповідно необхідним буде внесення зміни до наказу про облікову політику та ознайомлення з ним коло зацікавлених осіб.
4. Адаптація методики обліку трансакційних витрат до особливостей роботи сільськогосподарського підприємства. Для успішного проходження даного кроку важливим буде чітко визначити, як втілити теоретичні розробки у практику. Встановити перелік первинних документів, реєстрів, рахунків, звітів, термінів та виконавців. Окреме місце займатиме управлінський облік подібних витрат, завдання якого будуть сформовані залежно від потреб керівництва та сутті самих трансакцій (явні – неявні; офіційні – неофіційні; формальні – неформальні).
5. Аналіз результатів впровадження обліку трансакційних витрат та прийняття рішення щодо подальшого включення їх до суцільного планування роботи підприємства на наступний період. Завершальним кроком у даному процесі має стати визначення його результату, тобто чи є ефект від виділення трансакційних витрат в окремий об’єкт обліку, чи змінилися управлінські рішення у результаті такого провадження, що і у якій мірі вдалося оптимізувати на підприємстві, яких ризиків уникнути. Такий аналіз можна провести за місяць, квартал, рік - у залежності від обсягу трансакційних витрат підприємства, кількості трансакцій, явного ефекту від нововведень чи інших факторів. У разі, якщо вагомих змін не відбулося, а лише ускладнився сам процес ведення обліку та додалася зайва технічна робота, доцільності впровадження обліку трансакційних витрат на підприємстві немає. Варто зауважити, що при цьому доцільно розділяти бухгалтерський та управлінських облік, оскільки один не виключає інший.
Підводячи підсумок, відмітимо, що для сільськогосподарських підприємств не потрібно змін заради змін. Їх доцільність має бути підтверджена явним ефектом, що проявлятиметься у зниженні витрат, ростом прибутку та підвищенні рівня організації внутрішніх та зовнішніх трансакції. При цьому, самоціллю має стати не ускладнення процесів на підприємстві, а їх спрощення та вдосконалення.
Категорія: Секція_2_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 648 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0