Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_3_2013_04_18-19

«ДОХІД» ТА «ПРИБУТОК» - ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ТЛУМАЧЕННЯ ТЕРМІНІВ
Гавриленко Олена
викладач
Кіровоградський національний технічний університет
м. Кіровоград
 
«ДОХІД» ТА «ПРИБУТОК» - ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ТЛУМАЧЕННЯ ТЕРМІНІВ
 
Проблема тлумачення таких загальних термінів як «дохід», «витрати» та «прибуток» є характерною не лише для вітчизняної практики обліку. Протягом століть розвивались і співіснували теорії, які відображали підходи до визначення доходів і фінансових результатів діяльності в системі бухгалтерського обліку. Реформування бухгалтерського обліку в Україні наблизило методи обліку, що застосовуються в Україні, до світових стандартів. Незважаючи на те, що нові методи застосовуються вже тривалий час, проблеми раціональної побудови обліку фінансових результатів залишаються актуальними для багатьох підприємств. Зокрема, важливе значення для достовірного визначення прибутку має порядок визнання доходів підприємства.
В основі всіх найважливіших показників, які відображають ефективність господарської діяльності, лежить бухгалтерський прибуток – саме цей показник є первинним по відношенню до всіх інших показників фінансових результатів діяльності підприємства. Від об’єктивності розрахунку бухгалтерського прибутку залежить рівень коректності показників, необхідних користувачам, що визначає правильність прийняття рішень на мікро- та макроекономічному рівнях [1, с. 8]. Поряд з цим, прибуток – це складний розрахунковий показник, значення якого знаходиться під впливом багатьох факторів.
Питанням обліку та визнання доходів значну увагу у своїх працях приділяли такі вчені, як Бутинець Ф.Ф., Голов С.Ф., Гуцайлюк З.В., Коновалова І.Р., Кравченко Н.Ю., Костюченко В.М., Нашкерська Г.В., Смоленюк П.С., Сопко В.В, Соколов Я.В., Стельмащук А.М. та інші. Але, не зважаючи на значну увагу науковців, умови визнання доходу, що застосовуються в Україні мають ряд недоліків та проблемних питань і тому потребують подальшого дослідження та удосконалення.
Умови визнання доходу в Україні регламентовано Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», яким встановлено єдиний принцип для відображення доходу в обліку – момент фактичної реалізації продукції (товарів, інших активів).
До сьогодні дослідження багатьох вчених були спрямовані на пошуки способів усунення неузгодженості між бухгалтерським та податковим обліком, зокрема і в частині умов визнання доходу.
Податковим кодексом України, що вступив у дію з 1 січня 2011 р. докорінно змінено порядок ведення обліку та визнання доходів.
Не зважаючи на однакову умову визнання доходу, що міститься в Податковому кодексі України та П(С)БО 15 «Дохід», а саме - перехід права власності на товар, необхідно зазначити, що п. 8 П(С)БО 15 «Дохід» встановлено також інші критерії визнання доходу, які мають виконуватися одночасно. З метою їх дослідження та визначення основних недоліків проведемо порівняння умов визнання доходу за П(С)БО 15 «Дохід», міжнародним стандартом бухгалтерського обліку 18 «Дохід» та ПБО 9/99 «Доходи підприємства», що застосовуються у Російській Федерації.
Отримані дослідження показали, що умови визнання доходу від реалізації продукції (товарів, інших активів) стосовно переходу права власності та ризиків покупцю у П(С)БО 15 «Дохід» та міжнародних стандартах бухгалтерського обліку подібні. Але, вважаємо, що більш вірним є визнання доходу за даним критерієм у ПБО 9/99 [2], що застосовуються у Російській Федерації, в якому зазначено, що «право власності (володіння, користування, розпорядження) повинно перейти до покупця».
Виходячи з цього, визнання доходу за умови передачі ризиків і вигод, пов’язаних з правом власності на продукцію покупцю, що міститься в П(С)БО 15 «Дохід», на нашу думку, є не доцільним, оскільки продавець не може визначити ступінь ризику і вигоди покупця, так як йому не відома мета подальшого використання даної продукції (товару, іншого активу). Крім того, при передачі права власності на продукцію (товар, інший актив) покупцеві, цілком очевидним є те, що продавець не здійснює надалі управління та контроль за даною продукцією, тому, вважаємо, що дана умова визнання доходу як у П(С)БО 15 «Дохід» так і у міжнародних стандартах бухгалтерського обліку є не логічною, що слідує також зі ст. 319 Цивільного кодексу України [3], у якій зазначено, що «здійснення права власності передбачає володіння,користування, розпорядження власником своїм майном на власний розсуд».
Таким чином, вважаємо необхідним ввести до переліку умов, виконання яких необхідне для визнання доходу, зазначених в П(С)БО 15 «Дохід», додатковий критерій впевненості у збільшенні економічних вигід підприємства, що підтверджується документами або на надходження грошових коштів в якості оплати, або на одержання банківських гарантій на оплату, або на виставлення покупцем акредитиву.
Запропонований критерій впевненості у збільшенні економічних вигід підприємства характеризує дійсні гарантії надходження доходу на рахунок підприємства-продавця за виконання таких умов:
- підприємством одержано грошові кошти за продукцію (товар, інший актив) у сумі як попередньої, так і послідуючої оплати;
-  наявні банківські гарантії по оплаті продукції в сумі даної гарантії;
- є підтвердження виставленого покупцем акредитиву.
Отже, введення даного критерію впевненості виключає можливість його неоднозначного трактування у П(С)БО 15 «Дохід» та сприяє реальному відображенню доходів, підтверджених дійсним надходженням грошових коштів.
Застосування запропонованих принципів визнання доходу, що враховують перехід права власності та встановлюють гарантії збільшення економічних вигід підприємства, дозволить підтвердити величину визнаного в бухгалтерському обліку доходу реальними грошовими потоками. Крім того, визначення в договорі умов переходу права власності, дозволить підприємству чітко ідентифікувати момент виникнення доходу, а зазначення суми та порядку оплати за продукцію (товар, інший актив) надаватиме підприємству право на його одержання.
 
Список використаних джерел
1. Коновалова И.Р. Развитие учета прибыли  в условиях трансформации отношений собственности / И.Р. Коновалова. – М.: Экономистъ, 2003. – 382 с.
2. Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 18 "Дохід” від 01.01.1995 р. // Режим доступу: <http://pro-u4ot.info>.
3. Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://zakon.rada.gov.ua>.
4. Положение по бухгалтерскому учёту 9/99 "Доходы организации” от 06.05.1999 г. // Режим доступа: <http://jurist.nm.ru>.
5. Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-ІV [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://zakon.rada.gov.ua>.
Категорія: Секція_3_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 1127 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0