Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_3_2013_04_18-19

ОКРЕМІ АСПЕКТИ АНАЛІЗУ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ
Сорокіна Олена
старший викладач
Гашина Олександра
студентка
Кримський економічний інститут
ДВНЗ «Київський національний економічний університет»
м. Сімферополь
 
ОКРЕМІ АСПЕКТИ АНАЛІЗУ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ
 
Глобалізаційні процеси, можливість збуту своєї продукції іноземним покупцям і державна підтримка сільгоспвиробників, збільшення самостійності сільськогосподарських підприємств призвело до необхідності в розширеному аналізі їх фінансових результатів. Сільськогосподарські виробники зацікавлені в здійсненні всебічного аналізу фінансових результатів, що дає їм змогу приймати правильні управлінські рішення, своєчасно реагувати на обставини, що безпосередньо впливатимуть на остаточний результат господарської діяльності.
Аналіз фінансових результатів сільськогосподарських підприємств має ряд особливостей, оскільки сільське господарство підпорядковується своїм біологічним і економічним процесам, регулюється окремою нормативною базою тощо.
По-перше, є деякі відмінності в інформаційній базі для аналізу фінансових результатів сільськогосподарських підприємств. Серед бухгалтерських джерел інформації на сільськогосподарських підприємствах використовують журнали-ордери 5-В с.-г., 5-Г с.-г., 6 с.-г та відомості до них, первинні документи (витратні накладні, акти виконаних робіт, щоденники отримання готової продукції, акти витрати насіння, мінеральних добрив та ін.) [1].
До недавнього часу як і інші суб’єкти господарської діяльності в Україні, сільгосппідприємства використовували для аналізу фінансових результатів форми фінансової звітності: форму №1 «Баланс», форму №2 «Звіт про фінансові результати», форму №3 «Звіт про рух грошових коштів», форму №4 «Звіт про власний капітал» та форму №5 «Примітки до річної фінансової звітності».
Проте, останні зміни в законодавстві України, її наближення до Міжнародних стандартів, привело до змін у назві та змісті фінансової звітності. Це вплинуло на методику проведення факторного аналізу формування і використання чистого прибутку підприємства, але концептуальні основи здійснення аналізу залишились без змін.
Тепер форма № 2 називається «Звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід)» і відповідно до НПСБО 1 [2] в цьому звіті розкривається інформація про доходи, витрати, прибутки, збитки, інший сукупний дохід  та сукупний дохід підприємства за звітний період.
Разом з тим в НСБО 1 до звіту про фінансовий результат (сукупний капітал) внесено наступні зміни:
1) введення поняття доходу з податку на прибуток;
2) в  І розділі добавлено новий рядок «Прибуток (збиток) від припиненої діяльності після оподаткування»;
3) поняття чистого прибутку чи збитку замінені поняттям чистий фінансовий результат – прибуток чи збиток, змінено методику знаходження чистого прибутку;
4) добавлено ще один розділ ІІ «Сукупний дохід». Згідно з положенням під сукупним доходом розуміють зміни у власному капіталі протягом звітного періоду внаслідок господарських операцій та інших подій (за винятком змін капіталу за рахунок операцій з власниками) [2].
При цьому зі звіту виключено надзвичайні доходи і витрати, а також прибуток від надзвичайної діяльності і податок з нього.
Проте тільки для сільськогосподарських підприємств характерна наявність статистичної форми № 50-сг, в якій витрати на виробництво і реалізацію продукції відображаються в розрізі видів сільськогосподарського господарства: рослинництво та тваринництво.
Для більш повного аналізу фінансових результатів потрібно мати інформацію про витрати і собівартість в розрізі видів продукції, а також в розрізі видів діяльності. Таким чином, на сільськогосподарських підприємствах можна провести не тільки аналіз за видами діяльності підприємства (операційна, фінансова, інвестиційна) – за даними звіту про фінансовий результат, а й у розрізі сільського господарства (рослинництво і тваринництво) за даними статистичної звітності 50-сг [4].
По-друге, тільки для сільського господарства характерне отримання фінансових результатів від біологічних активів. До таких результатів відповідно до Методичних рекомендацій з обліку біологічних активів відносяться:
а) фінансові результати від первісного визнання сільськогосподарської продукції та додаткових біологічних активів;
б) фінансові результати від реалізації сільськогосподарської продукції та біологічних активів як запасів, оцінка яких здійснюється за справедливою вартістю, за вирахуванням очікуваних витрат на місці продажу;
в) фінансові результати від зміни справедливої вартості біологічних активів на дату балансу, оцінка яких здійснюється за справедливою вартістю, за вирахуванням очікуваних витрат на місці продажу [3].
Такі види фінансових результатів до змін у національних положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку відображалися в складі інших операційних доходів і витрат в рядках: 061 «Дохід від первісного визнання біологічних активів і сільськогосподарської продукції, одержаних унаслідок сільськогосподарської діяльності» та 091 «Витрати від первісного визнання біологічних активів і сільськогосподарської продукції, одержаних унаслідок сільськогосподарської діяльності».
В оновленому звіті про фінансові результати інформація про фінансові результати від біологічних активів винесена в перелік додаткових статей фінансової звітності, а саме: «Дохід від первісного визнання біологічних активів і сільськогосподарської продукції» – рядок 2122, «Витрати від первісного визнання біологічних активів і сільськогосподарської продукції» – рядок 2182[2].
По-третє, на фінансовий результат сільськогосподарських підприємств окрім загальновизнаних впливають фактори, яких не має в усіх інших підприємств. Це такі, як погодні умови, валовий збір урожаю, надзвичайні витрати при втраті врожаю тощо.
Таким чином, аналіз фінансових результатів сільськогосподарських підприємств відрізняється від аналізу на інших підприємствах своєю інформаційною базою, видами фінансових результатів та чинниками, що на них впливають. Це, з однієї сторони, ускладнює методику і процес аналізу, а з іншої - розкриває більші можливості перед сільгоспвиробниками щодо управління своєю діяльністю, пошуку резервів її покращення і збільшення фінансових результатів.
 
Список використаних джерел
1. Методичні рекомендації щодо застосування регістрів журнально-ордерної форми обліку для сільськогосподарських підприємств, затверджені  наказом Мінагрополітики України від 04.06.2009 р. №390.[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.minagro.kiev.ua/page/?8404.
2. Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затверджене наказом МФУ від 07.02.2013  № 73. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua.
3. Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку біологічних активів, затверджені Наказом Міністерства  фінансів України від 29.12.2006 р. N 1315 // Все про бухгалтерський облік. – 2007. - №19 (1296). – С.20-32.
4. Наказ Держкомстату від 17 липня 2012 року N 301 «Про затвердження форм державних статистичних спостережень у галузі сільського та рибного господарства»[Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua.
Категорія: Секція_3_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 2384 | Рейтинг: 5.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0