Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_3_2013_04_18-19

ПОКРАЩЕННЯ ДОКУМЕНТУВАННЯ ОБЛІКУ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ У СІЛЬСЬКОГОСПОДАСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ
Скрябіна Наталія
к.е.н., доцент
Козаку Наталя
студентка
Подільський державний аграрно-технічний університет
м. Кам’янець-Подільський
 
ПОКРАЩЕННЯ ДОКУМЕНТУВАННЯ ОБЛІКУ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ У СІЛЬСЬКОГОСПОДАСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ
 
Виробнича діяльність усіх підприємств, установ та організацій в Україні практично неможлива без достатнього рівня забезпеченості різноманітними засобами праці. І саме система бухгалтерського обліку дає змогу сформувати необхідну кількість та якісну обліково-аналітичну інформацію про структуру, зношеність та потребу у оновленні основних засобів кожного суб’єкта господарювання незалежно від виду діяльності та форми господарювання.
Необхідно відмітити, що питання обліку основних засобів було і залишається актуальним, адже, наприклад, вибір нарахування амортизації має безпосередній вплив на розмір сплаченого до бюджету податку на прибуток. Справа у тому, що при різних методах нарахування амортизації будуть значно відрізняться суми відповідних витрат, які відносяться на фінансові результати і у подальшому визначають розмір прибутку до оподаткування. У зв’язку із цим, протягом багатьох років залишалась невирішеною проблема розбіжності бухгалтерського обліку основних засобів та вимог податкового законодавства. Однак, з 1 квітня 2011 року із прийняттям Податкового кодексу практично приведено у відповідність облік основних засобів згідно ПСБО 7 ”Основні засоби”, а саме: у частині класифікації (замість 4-ьох стало 16 груп), вибору методу нарахування та ін. [1, 2].
Для забезпечення фіскальних інтересів держави у Податковому кодексі передбачено мінімальні терміни експлуатації по більшості з 16-ти груп основних засобів, що змушує практикуючого бухгалтера при виборі методу нарахування амортизації перевіряти себе за прямолінійним методом.
Більшість малих та середніх сільськогосподарських підприємств з метою зменшення оподаткування переходять на сплату фіксованого сільськогосподарського податку, при якому базою оподаткування є не прибуток як у підприємств на загальній системі оподаткування, а вартісна оцінка земель сільськогосподарського призначення у обробітку. У цьому випадку підприємство не перевіряють податкові органи у частині правильності віднесення витрат амортизації на прибуток. Тому практикуючі бухгалтери не провели відповідних змін щодо групування основних засобів згідно оновленої класифікації, а Інвентарні картки обліку основних засобів залишились згрупованими за старою класифікацією.
Не врахованими залишились у практичні роботі бухгалтерських служб означених підприємств і зміни у документуванні основних засобів, передбачені прийнятими Наказом Міністерства аграрної політики №701 від 27 вересня 2007року спеціалізованими формами первинних документів з обліку основних засобів і інших необоротних активів сільськогосподарських підприємств [4].
Основною причиною недотримання порядку документального оформлення ми вбачаємо у відсутності контролю зі сторони органів, що приймають фінансову звітність та адміністративної відповідальності, як це відбувається із податковою звітністю. Безперечно, що значна частина сільськогосподарських підприємств, що не мають фінансових ресурсів привести у відповідність організацію обліку основних засобів зокрема, та всього бухгалтерського обліку загалом. Більшість можуть оплатити залучення до штату працівників лише одного бухгалтера.
У процесі вивчення практичного стану обліку у досліджуваному підприємстві встановлено, що для визначення первісної вартості об’єкта основних засобів бухгалтер на чистому аркуші паперу виписує лише суми на капітальні інвестиції із первинних документів. До останніх відносяться рахунки чи накладні постачальників основних засобів; Наряди на виконані роботи та Акти на списання матеріалів витрачених на новопридбані або збудовані об’єкти основних засобів. Однак, не знаходить узагальненого відображення у документальній формі із відповідним оформленням кореспонденції рахунків понесених витрат на формування первісної вартості основного засобу перед введенням його у експлуатацію. У зв’язку із цим, нами пропонується для практичного використання Відомість визначення первісної вартості об’єкта основних засобів, який зображено на рисунку 1.
 

Рис. 1 Відомість визначення первісної вартості об’єкта основних засобів (розробка автора)
 
Використання у практичній діяльності запропонованої форми Відомості дозволить обґрунтувати формування первісної вартості об’єкта для подальшого її внесення при складанні Акта приймання-передачі основних засобів.
 
Список використаних джерел
1. Податковий кодекс України від 2 грудня 2011 року №2755-  http://zakon.rada.gov.ua.
2. Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 N 92 // // http://www.buhgalter911.com/Res/PSBO/PSBO.aspx.
3. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 N 291, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.12.99 за N 893/4186.
4. Про затвердження спеціалізованих форм первинних документів з обліку основних засобів і інших необоротних активів сільськогосподарських підприємств та Методичних рекомендацій щодо їх застосування затверджені Наказом Міністерства аграрної політики України № 701 від 27 вересня 2007р. (з останніми змінами) // Http://www.nau.kiev.ua/.
Категорія: Секція_3_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-16)
Переглядів: 1331 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0