Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_3_2013_04_18-19

ПРОБЛЕМИ ЕФЕКТИВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕБІТОРСЬКОЮ ЗАБОРГОВАНІСТЮ
Оніщенко Катерина
студентка
Горбачьов Володимир
старший викладач
Кримський економічний інститут ДВНЗ «КНЕУ ім. Вадима Гетьмана»
м. Сімферополь
 
ПРОБЛЕМИ ЕФЕКТИВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕБІТОРСЬКОЮ ЗАБОРГОВАНІСТЮ
 
Дебіторська заборгованість - неминучий наслідок існуючої системи розрахунків між підприємствами, при якій завжди спостерігається розрив у часі платежу і моменту переходу права власності на товар; пред'явлення платіжних документів та їх оплати. Дебіторська заборгованість може виникнути за всіма видами розрахунків з іншими підприємствами і є їх складовою частиною.
Безоплатне тимчасове відволікання грошових коштів на тривалий термін негативно позначається на фінансово-господарську діяльність підприємства, адже фінансовий стан підприємства значною мірою залежить саме від наявності та ефективного управління цим видом заборгованості.
Серед основних недоліків існуючої системи обліку дебіторської заборгованості можна виділити наступні:
1) Форма бухгалтерського обліку, яка рекомендовано законодавчо, не враховує специфіки розрахунків з дебіторами, що призводить до існування різних ознак їх класифікації і великої кількості методів їх оцінювання. Крім цього, облікові регістри, рекомендовані до використання, не передбачають накопичення інформації про розрахунки з дебіторами різного рівня деталізації і узагальнення. Це перешкоджає отриманню інформації про дебіторську заборгованість в обсягах і вигляді, достатньому для здійснення аналізу розрахунків з дебіторами, з метою прогнозування ймовірності платіжної кризи суб'єктів господарювання, складання рекомендацій щодо їх попередження.
2) Невирішені проблеми відображення в обліку довгострокової дебіторської заборгованості, оцінки поточної дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи, послуги.
3) З метою збереження клієнтів підприємства часто використовують реалізацію продукції в кредит, тобто з відстроченням платежу. При цьому виникає проблема отримання матеріального ефекту від такого продажу. Одним із завдань управління дебіторською заборгованістю є визначення ступеня ризику неплатоспроможності покупців, розрахунок прогнозного значення резерву по сумнівних боргах, а також надання рекомендацій по роботі з фактично або потенційно неплатоспроможними покупцями.
Дебіторська заборгованість являє собою найбільш варіабельний і динамічний елемент оборотних коштів, істотно залежить від прийнятої в компанії політики щодо розрахунків із покупцями продукції.
Джерелами виникнення дебіторської заборгованості, а отже і факторами її зростання, можуть бути:
1) Невідповідність обсягу грошової маси, що знаходиться в обігу, вартісному обсягу продукції, що випускається, надаваних послуг і платежів у бюджетній сфері.
2) Падіння виробництва при зростанні доходів.
3) Зниження інвестиційних накопичень та інших залишків грошових коштів у підприємств.
4) Значне випередження процентних банківських ставок у порівнянні з темпами інфляції (у кілька разів) і практична недоступність отримання кредитів, особливо довгострокових, для більшості підприємств.
5) Відволікання платіжних засобів для закупівлі валюти та подальше знецінення гривні.
6) Майже повна відсутність практики факторингу (торгівлі боргами).
7) Збереження психології державних утриманців у багатьох галузей і підприємств.
8) Відсутність державної політики цін, відсутність у держави реальних економічних важелів регулювання цін на ринку (за винятком податків та інших фіскальних методів).
Проблема вдосконалення системи розрахунків, скорочення простроченої дебіторської заборгованості не може бути вирішена однією дією. Господарська практика розвинених країн доводить, що ця проблема повинна вирішуватися шляхом розробки і застосування цілого арсеналу різних методів. Не може бути єдиного методичного рішення для всіх конкретних ситуацій.
Отримання платежів від дебіторів - одне з основних джерел надходження грошових коштів для підприємства, і чим вище питома вага продукції, що продається з відстрочкою платежу, тим важливіше для підприємства ефективний контроль за надходженням оплати від кредитуються покупців.
Допомогти вирішити ці проблеми і мінімізувати ризик їх виникнення в майбутньому можуть розробка та впровадження комплексної системи управління дебіторською заборгованістю клієнтів.
Основні завдання управління дебіторською заборгованістю наступні:
1) Визначення політики надання товарного кредиту та контроль її реалізації.
2) Визначення політики інкасації простроченої дебіторської заборгованості, з подальшим контролем її виконання.
3) Впровадження регламентованих процесів надання товарних кредитів, їх обліку та контролю повернень.
Таким чином, загальна криза неплатежів, який характерний для нинішньої української економіки, і деякі глобальні тенденції значно впливають на стан дебіторської заборгованості суб'єктів господарювання в Україні.
Зазначені проблеми підтверджують необхідність пошуку специфічних засобів удосконалення обліку та контролю розрахунків, спрямованих на отримання інформації комплексного характеру, достатньої для прийняття рішень щодо налагодження системи розрахунків з дебіторами, поліпшення розрахункової політики підприємства.
Категорія: Секція_3_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 726 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0