Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_3_2013_04_18-19

ЗАРОБІТНА ПЛАТА ЯК ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОСНОВНИХ СКЛАДОВИХ РОЗВИТКУ ЛЮДСЬКОГО КАПІТАЛУ
Підлепнюк Ольга
студентка
Київський національний торговельно-економічний університет
м. Київ
 
ЗАРОБІТНА ПЛАТА ЯК ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОСНОВНИХ СКЛАДОВИХ РОЗВИТКУ ЛЮДСЬКОГО КАПІТАЛУ
 
Вартість робочої сили як товару визначається робочим часом, необхідним для її виробництва, а значить і її відтворення. Робочий час, витрачений на виробництво робочої сили дорівнює робочому часу, необхідному для виробництва людьми коштів для життя та витрат на освіту, підвищення кваліфікації, розвиток інтелектуальних здібностей [1].
Над питаннями оплати праці як багатофункціонального об’єкта обліку, що виконує важливі функції відтворення та розвитку людського капіталу і, водночас, є витратною статтею, що зменшує фінансові результати працювали такі вітчизняні вчені-економісти як: Богиня Д., Грішнова В., Давидюк Т, Мазіна О. та інші.
Метою даного дослідження є висвітлення сутності заробітної плати як бази для забезпечення основних потреб працівників і умови збереження людського капіталу .
Суттєвим елементом системи управління господарською діяльністю є управління персоналом підприємства, основою якого була і залишається система матеріального стимулювання працівників, що дозволяє значно підвищити кінцеві результати трудової діяльності та досягти стратегічної мети підприємства - максимізації прибутку. У зв'язку з цим освіта та спеціалізація робітників стали грати другорядне значення при визначені розмірів оплати їх праці, оскільки між стабільністю, фінансовою стійкістю підприємства і життєвим рівнем та добробутом його персоналу існує нерозривний двосторонній зв'язок [2].
Матеріальне стимулювання праці у вигляді заробітної плати - це засіб забезпечення матеріальних потреб працюючих у залежності від результатів їх колективної та індивідуальної праці через систему законодавчих, нормативних, економічних, соціальних та організаційних чинників і заходів, пов'язаних з виробництвом.
Під людським капіталом в економічній теорії розуміється міра втіленої у людині здатності приносити дохід. Цей вид капіталу специфічний. Він включає в себе, з одного боку, природжені здатності – фізичну силу, здоров’я, талант, а з іншого - набуті упродовж життя знання, навички, досвід [3]. Отримуючи нові знання, досвід, розвиваючи природжені здатності, конкретний індивід збільшує свій людський капітал, підвищує його кількісні і якісні параметри.
Сутність заробітної плати проявляється у функціях, які вона виконує в процесі суспільного відтворення.
Відтворювальна функція полягає у забезпеченні працівників та членів їхніх сімей необхідними життєвими благами для відновлення робочої сили, для відтворення поколінь.
Стимулююча функція заробітної плати полягає у встановленні залежності її розміру від кількості й якості праці конкретного працівника, його трудового внеску в результати роботи підприємства.
Регулююча, або ресурсно-розміщувальна функція заробітної плати полягає в оптимізації розміщення робочої сили за регіонами, галузями господарства, підприємствами з урахуванням ринкової кон'юнктури.
Соціальна функція заробітної плати відображає міру живої праці при розподілі фонду споживання між найманими працівниками і власниками засобів виробництва [5].
Система матеріального стимулювання праці - сукупність основних та додаткових показників оцінки колективних та індивідуальних результатів праці, за якою працюючим здійснюються різні виплати заохочувального характеру понад основну заробітну плату з метою використання їх матеріальної зацікавленості для підвищення продуктивності, ефективності та конкурентоспроможності виробництва [6].
Якщо розглядати вкладання інвестицій в людський капітал з боку підприємства, то таким чином фірма забезпечує себе висококваліфікованими працівниками, що дозволяє підвищити темпи розвитку та розширювати свою присутність на ринку [7]. Вважається, що ефективність виробництва лише на 1/3 залежить від фізичного капіталу, решта від рівня кваліфікації робітників і фахівців.
Удосконалення системи управління людським капіталом на підприємствах включає у себе розробку шляхів підвищення ефективності управління персоналом, що має явля­ти собою комплекс заходів для розвитку, нагро­мадження й збереження людського капіталу, спрямованого на запобігання його втрати, що складається із системи юридичних, психологічних, фінансових, а у разі, якщо йдеться про харчові чи переробні підприємства, й екологічних заходів [8].
До комплексу психологічних заходів по збере­женню людського капіталу на підприємствах на­лежить розробка комплексних заходів по одер­жанню інформації щодо психологічного комфорту в колективі, бачення кожним працівником свого місця і інших в колективі, бачення команди, ступе­ню задоволеності роботою, колективом, умовами відпочинку, праці, життя, задоволеності рівнем заробітної плати.
Комплекс екологічних заходів містить розроб­ку та проведення семінарів, лекцій, нарад у зв'яз­ку з специфічними умовами праці на харчових й переробних підприємствах (виготовлення або пе­реробка харчових продуктів) й у зв'язку з цим по­силення вимог до відбору персоналу на таку кате­горію підприємств [9].
Отже, для розвитку людського капіталу необхідні значні витрати та різноманітні види ресурсів як із сторони особи, так і зі сторони суспільства або підприємства. І як показує досвід, ці витрати потім будуть багаторазово компенсовані підвищеним потоком доходів. Для промислових підприємств найбільш капіталомісткими будуть затрати на підготовку кадрів і на підвищення кваліфікації персоналу.
Саме тому величезні переваги у створенні стабільних умов для зростання якості життя, створення та розвитку економіки знань, інформаційного суспільства, розвитку громадянського суспільства мають країни з накопиченим якісним людським капіталом. Тобто країни з освіченою, здоровим і оптимістичним населенням, конкурентоспроможними професіоналами світового рівня у всіх видах економічної діяльності, в освіті, науці, в управлінні та інших сферах.
 
Список використаних джерел:
1. А.С.Фролова «Формування концепції інтелектуального капіталу підприємства»http://ea.donntu.edu.ua:8080/jspui/bitstream/123456789/4019/1/s8_42_frolova.pdf.
2. Богацька Н.М., Тарасенко О. «Матеріальне стимулювання праці на підприємстві та шляхи підвищення його ефективності» http://www.rusnauka.com/6_PNI_2011/Economics/10_74844.doc.htm.
3. Говоруха І.А. «Заробітна плата: види, поняття, форми» http://www.vobu.com.ua/ukr/crib_categories/question/22.
4. Богиня «Сутність, функції і принципи організації заробітної плати» http://library.if.ua/book/40/2693.html.
5. Методичні рекомендації щодо організації матеріального стимулювання праці працівників підприємств і організацій http://www.uazakon.com/big/text960/pg1.htm.
6. Богацька Н.М., Бабій В. «Людський капітал на підприємствах та його інвестування в сучасних умовах» http://www.rusnauka.com/31_ONBG_2009/Economics/53163.doc.htm.
7. Чомахашвілі О. «Особливості використання об’єктів інтелектуальної власності на підприємствах» http://www.justinian.com.ua/article.php?id=2135
8. Злепко С.М., Тимчик І.С. «Оцінка вартості об’єктів інтелектуальної власності» http://posibnyky.vntu.edu.ua/i_v/3..htm.
9. Мазіна О. Оплата праці як основний фактор збереження людського капіталу. Збірник наукових праць «Проблеми раціонального використання економічного та природо-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції» вип..16, Зб.1, 2010 р. с.330-342.
Категорія: Секція_3_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 889 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0