Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_4_2013_04_18-19

ДЕЯКІ АСПЕКТИ ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТТЯ «СУБ’ЄКТ МАЛОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА» ВІДПОВІДНО ДО ДІЮЧОГО ЗАКОНОДАВСТВА
Труфен Алла
к. е. н, доцент
Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ
м. Чернівці
 
ДЕЯКІ АСПЕКТИ ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТТЯ «СУБ’ЄКТ МАЛОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА» ВІДПОВІДНО ДО ДІЮЧОГО ЗАКОНОДАВСТВА
 
Перехід України до ринкових умов, формування нових господарських структур на основі різних форм власності, реформування системи обліку до міжнародних стандартів зумовлюють необхідність ведення бухгалтерського обліку на підприємствах малого бізнесу, які виробляють значний обсяг продукції, здійснюють торговельну діяльність, виконують роботи, надають послуги. Як показує світовий досвід, у ринковій економіці важливе місце займають малі підприємства, які протистоять монополям і є економічним фактором стримування росту цін і насичення ринку товарами та послугами, В розвинутих країнах на частку малого бізнесу припадає 70% ВНП,саме тому більшість країн заохочує діяльність малого бізнесу. є 
Необхідність розвитку малого бізнесу та його стимулювання в Україні супроводжується низкою нормативних актів про державну підтримку малого підприємництва.
Перш за все розглянемо термінологічну колізію стосовно термінів «мале підприємство» та «суб’єкт малого підприємництва», «платник єдиного податку», тісно пов’язані. У чинному законодавстві такі поняття, як «мале підприємство» та «суб’єкт малого підприємництва».  На даний час жоден законодавчий акт розшифровки терміна «мале підприємство» не містить у зв’язку з втратою чинності певних нормативних документів. Незважаючи на це сам термін продовжують використовувати не лише в розмовній мові, але й, зокрема у Податковому кодексі України (ПКУ) [1]. Що стосується терміна «суб’єкт малого підприємництва», його розкрито у Господарському кодексі України (ГКУ), відповідно до якого до них належать фізичні особи-підприємці та юридичні особи – суб’єкти господарювання, які відповідають одночасно двом умовам:
- середня кількість працівників у звітному періоді (календарному році) – не більше 50 осіб;
- річний доход від будь-якої діяльності не перевищує суми, еквівалентної 10 млн. євро, визначеної за середньорічним курсом НБУ [2].
Аналізуючи дані умови, акцентуємо увагу на тому, по-перше під час розрахунку береться не середньооблікова чисельність працівників, а середня, по-друге, річний доход визначається не в гривнях, а в еквіваленті євро. Також зауважимо, що виключення з ГКУ поняття «мале підприємство» може викликати проблеми з періодичністю подання суб’єктами малого підприємництва фінансової звітності до податкових органів. Адже відповідно до п. 46.2 ПКУ для цілей подання фінансової звітності до податкових органів  раз на рік і надалі використовується «малі підприємства, віднесені до таких відповідно до Господарського кодексу України». Тому невідомо, чи ототожнюються поняття «мале підприємство» та «суб’єкт малого підприємництва». Що стосується поняття «платник єдиного податку» то таким платником є суб’єкт малого підприємництва, який бажає перейти на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності й отримав Свідоцтво про право сплати єдиного податку. Отже поняття «суб’єкт малого підприємництва» ширше від поняття «платник єдиного податку», і включає як ті підприємства, що скористалися правом переходу на спрощену систему оподаткування, обліку і звітності, так і ті, які таке право мають, але реалізувати його не вважають за потрібне.
Важливим наслідком реформування адміністративно-командної системи економіки було виникнення і розвиток малого бізнесу як самостійної форми господарювання. Важливе значення для роботи малих підприємств відіграє прийняття ПКУ, де значна увага приділяється спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності.
Розглянувши форми звітності названих підприємств, відмітимо, що для суб’єктів малого підприємництва  П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва» передбачає подання скороченої звітності за показниками фінансової звітності в складі балансу та звіту про фінансові результати [3]. При цьому, дане П(С)БО передбачає існування двох типів фінансової звітності:
1.  Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва, який об’єднує Баланс (форма № 1-м) та Звіт про фінансові результати (форма № 2-м), який складають представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності та суб’єкти малого підприємництва – юридичні особи, які відповідають зазначеним вище критеріям.
2.  Спрощений фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва, що включає Баланс (форма № 1-мс) та Звіт про фінансові результати (форма № 2-мс), який складають суб’єкти малого підприємництва – юридичні особи, які відповідають критеріям, визначеним п. 154.6 ПКУ та мають право на застосування спрощеного бухгалтерського обліку доходів і витрат; юридичні особи – платники єдиного податку, що відповідають критеріям, визначеним п. 291.4 ПКУ.
Основною відмінністю даних типів фінансової звітності, полягають у «укрупненні рядків», тобто частина рядків форм № 1-м і № 2-м об’єднує декілька рядків з форм № 1-мс і № 2-мс.
Таким чином, аналіз розбіжностей в порядку заповнення фінансової звітності суб’єктами малого підприємництва на підставі даних бухгалтерського обліку, дозволяє зробити висновок, що наведені відмінності принципово не відрізняють фінансовий звіт та спрощений фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва.
 
Список використаних джерел
1. Податковий кодекс України від 02.12.2010р. № 2755-VІ (з наступними змінами і доповненнями) [електронний ресурс]. – Режим доступу. – http://zakon.rada.gov.ua.
2. Господарський кодекс України від 16.01.2003 № 436-IV (з наступними змінами і доповненнями) [електронний ресурс]. – Режим доступу. – http://zakon.rada.gov.ua.
3. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва» (з наступними змінами і доповненнями): Наказ Мінфіну України від 24.01.2011р. № 25. [електронний ресурс]. – Режим доступу. www.minfin.gov.ua.
Категорія: Секція_4_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 4794 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0