Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_4_2013_04_18-19

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ В СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ
Тлучкевич Наталія
к.е.н., доцент
Луцький національний технічний університет
м. Луцьк
 
 
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ В СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ
 
Сьогодні облік повністю орієнтований на потреби зовнішніх користувачів, нехтуючи інтересами внутрішніх груп користувачів економічної інформації. Вітчизняна практика обліку не має досвіду застосування саме управлінського обліку як системи, а лише окремих його елементів. Зарубіжні рекомендації щодо організації управлінського обліку не адаптовані до умов діяльності українських підприємств і тому носять лише теоретичний характер.
Управлінський облік в Україні не регулюється нормативними актами. Не існує закону, який би визначав сферу дії управлінського обліку, відсутні належні інструктивні матеріали. Рекомендованими для застосування на підприємствах України є лише Методичні рекомендації з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) підприємств різних галузей , які на сьогоднішній день застарілі і потребують змін та доповнень.
Управлінський облік є внутрішньою справою самого суб’єкта господарювання, оскільки він служить лише інтересам управлінської ланки та не є обов’язковим для підприємств з погляду законодавчого регулювання, рішення щодо доцільності його ведення приймається керівником підприємства. При переході України на національні стандарти бухгалтерського обліку на підприємствах стало можливим самостійно визначати форму та організацію внутрішньогосподарського (управлінського) обліку.
Оскільки облік в Україні поділяється на бухгалтерський і внутрішньогосподарський, то діючі Положення (стандарти) бухгалтерського обліку (далі - П(С)БО) повинні були б включати деякі аспекти щодо впровадження, організації та ведення управлінського обліку на практиці, адже на сьогодні у значної кількості підприємств різних форм власності виникає проблема саме щодо впровадження та правильності організації управлінського обліку. Затверджені П(С)БО розроблені для складання фінансової звітності, в якій узагальнюються дані фінансового обліку. Так, визначення "внутрішньогосподарський облік” згадується лише в Законі України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, а при здійсненні обліку витрат пропонується для використання П(С)БО 16 "Витрати”, який визначає методологічні засади  формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства.
Разом з тим, діючий в Україні План рахунків підприємств і організацій не забезпечує конфіденційність інформації, оскільки він передбачає самостійне використання лише рахунків 8-го класу "Витрати за елементами” та аналітичних рахунків. Сьогодні для детальнішого обліку витрат підприємства використовують 9-й клас рахунків з відповідними синтетичними та аналітичними рахунками.
Управлінський облік є системою, яка повинна ефективно управляти витратами, інвестиціями, активами і пасивами, грошовими потоками тощо. Кінцевою його метою є допомога керівництву у досягненні стратегічної мети підприємства, і тому він є необхідним для функціонування управлінського контролю. На сьогоднішній день бухгалтери частково обізнані в цих питаннях, і це в першу чергу пов’язано з відсутністю чітких методичних рекомендацій щодо організації управлінського обліку на підприємствах окремих галузей.
Для раціональної організації управлінського обліку на практиці вітчизняних підприємств необхідно на макрорівні визначити основні моменти щодо його функціонування. При цьому він може бути належним чином організований тільки з урахуванням галузевих та індивідуальних особливостей конкретного підприємства.
Відсутність законодавчих вимог щодо ведення управлінського обліку та теоретичної бази і практичного його досвіду в сільськогосподарських підприємствах, призвели до неналежного його функціонування, як системи. Відповідно до реалізації норм Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність”, Положення (стандарти) бухгалтерського обліку повинні б включати окремі положення, що стосуються його організації та порядку ведення в практиці обліку суб’єктів господарювання. Для широкого впровадження управлінського обліку на сільськогосподарських підприємствах необхідно розробити відповідні Методичні рекомендації з організації управлінського обліку, які доповнять Методичні рекомендації, та врахують галузеві особливості відповідно до завдань управлінського обліку. Це дозволить систематизувати в одному нормативному документі основні теоретичні, методичні та організаційні положення управлінського обліку.
Створення подібних рекомендацій передбачає належного теоретичного обґрунтування з таких питань, як класифікація і визначення витрат та методів їх обліку; визначення, первинний, синтетичний та зведений облік витрат; внутрішня звітність; основи та види бюджетного планування, аналізу і контролю.
При цьому, Методичні рекомендації пропонуються для використання на багатогалузевих комплексних сільськогосподарських підприємствах, які займаються вирощуванням продукції рослинництва та тваринництва і не поширюються на інші спеціалізовані та державні сільськогосподарські підприємства, управлінський облік на яких повинен враховувати особливості відповідної їх форми та умов господарювання.
Що стосується внутрішньої регламентації управлінського обліку з боку підприємства, то основні моменти щодо його ведення не повинні відображатись в Наказі про облікову політику підприємства, який є доступним для зовнішніх користувачів, а розкриватися у внутрішньому Положенні про організацію управлінського обліку, адже така інформація є конфіденційною для кожного підприємства і не повинна бути доступною для таких користувачів. Зазначене положення повинне включати усі моменти, що стосуються такого обліку на підприємстві (облік, контроль, аналіз, бюджетування, нормування, відповідальність тощо), розроблятися безпосередньо керівником відділу управлінського обліку та затверджуватися головним бухгалтером і керівником підприємства. Управлінський облік повинен бути індивідуальним для кожного підприємства, організація і функціонування якого є комерційною таємницею. У Наказі про бухгалтерський облік і облікову політику підприємства можна окреслити лише загальні положення ведення управлінського обліку.
Категорія: Секція_4_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 3616 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0