Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_5_2013_04_18-19

ФІНАНСОВА І ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА ТА ЇХ ОБЛІКОВО-ІНФОРМАЦІЙНИЙ БАЗИС
Сорока Любомир
здобувач
Луцький національний технічний університет
м. Луцьк
 
ФІНАНСОВА І ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА ТА ЇХ ОБЛІКОВО-ІНФОРМАЦІЙНИЙ БАЗИС
 
Дискусійним питанням є розмежування категорій фінансової і економічної безпеки та їх обліково-інформаційного базису. Очевидно, що для першої основним джерелом інформації є фінансовий облік і складена за його принципами фінансова звітність. Єдина методологічна база, урегульована міжнародними стандартами бухгалтерського обліку і фінансової звітності, дає можливість в єдиній площині аналізувати підприємства з точки зору ступеня їх міцності, стійкості на ринку і перспектив розвитку в глобальних економічних системах. При цьому визначальною є екологічна і соціальна складові фінансових звітів. Проте, окремі науковці виокремлюють екологічну і соціальну складові як окремі частини, що потребують особливих підходів щодо впливу їх на економічну безпеку окремого підприємства. Інформаційним базисом економічної безпеки є управлінський облік, який є системою збору, систематизації, опрацювання і передачі звітних показників за потребами користувачів, в основному управлінського персоналу різних рівнів ієрархії.
Інтелектуальна та кадрова безпека спрямовані на збереження і розвиток інтелектуального потенціалу суб’єкта господарювання, ефективне управління кадрами. Техніко-технологічна – передбачає формування високотехнологічної бази устаткування та основних фондів, удосконалення бізнес процесів на підприємстві з метою досягнення високого рівня конкурентоспроможності. Всебічне правове забезпечення діяльності суб’єкта господарювання, дотримання чинного законодавства – основна мета політико-правової безпеки. Інформаційна захищеність ґрунтується на захисті прав інтелектуальної власності підприємства та його працівників, інформації пов’язаної з криміналом, співпраці з державними та приватними правоохоронними інституціями. Екологічна безпека забезпечується спрямованістю господарюючого суб’єкта на виробництво та торгівлю екологічно чистою продукцією та впровадженні екологічно чистих технологій функціонування, а силова (захисна) передбачає забезпечення фізичної безпеки працівників фірми і збереження майна.
У сучасних умовах господарювання відбувається трансформація економічної безпеки підприємства в соціально-економічну. Вона зумовлена посиленням впливу людського чинника у зовнішньому та внутрішньому середовищі суб’єкта господарювання. Таким проявом у зовнішньому середовищі є формування соціальної відповідальності, а у внутрішньому – утворення соціального партнерства.
Проте таке утворення супроводжується чисельними загрозами, які виникають або внаслідок конфлікту інтересів учасників такого процесу, або через свідомі чи напівсвідомі деструктивні їх дії тощо.
На сьогодні інтерес до соціально-економічної безпеки проявляють лише деякі науковців. Дослідники Г.В. Козаченко, О.М. Ляшенко та В.П. Пономарьов [2, с.47] у трактуванні поняття не обмежуються певними умовами діяльності суб’єкта господарювання, а розглядають його як «міру гармонізації в часі і просторі економічних інтересів підприємства з інтересами пов’язаних із ним суб’єктів». При цьому вони звертають увагу на тих суб’єктів, що «діють поза межами підприємства», відкидаючи таким чином взаємовідносини всередині фірми.
З огляду на це, визначення В.Л. Безбожного є більш повним [1, с. 138]. Автор запропонував розуміти під соціально-економічною безпекою стан захищеності підприємства від зовнішніх та внутрішніх загроз, який досягається шляхом гармонізації та взаємоузгодження інтересів підприємства відповідно з інтересами суб’єктів внутрішнього середовища та зовнішнього середовища у часі та просторі.
Слід відзначити, що поведінкові моделі працюють комплексно, тобто, виникнення слабких місць в одній з підсистем супроводжується негативними результатами в інших за досить короткий період часу. В разі належної дієвості оперативного обліку такі слабкі місця виявляються автоматично, в режимі реального часу, що дозволяє приймати своєчасні управлінські рішення про відновлення попередніх параметрів економічної системи суб’єкта.
 
Список використаних джерел
1.     Безбожний В.Л. Вибір способу забезпечення соціально-економічної безпеки великих промислових підприємств: дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / Володимир Леонідович Безбожний. — Луганськ, 2009. — 197 c.
2.     Козаченко А.В. Экономическая безопасность предприятия: сущность и механизм обеспечения: монографія  / А.В. Козаченко, В.П. Пономарев, О.М. Ляшенко – К.: Либра, 2003. – 280 с.
Категорія: Секція_5_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 638 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0