Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_5_2013_04_18-19

КОНЦЕПТУАЛЬНІ МОДЕЛІ ОЦІНКИ ТА БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ПРАВ КОРИСТУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИМИ ЗЕМЛЯМИ
Бездушна Юлія
к.е.н., с.н.с., заступник завідувача відділу
ННЦ «Інститут аграрної економіки» НААН
м. Київ
 
КОНЦЕПТУАЛЬНІ МОДЕЛІ ОЦІНКИ ТА БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ПРАВ КОРИСТУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИМИ ЗЕМЛЯМИ
 
У процесі проведення земельної реформи в Україні у приватну власність передано 27,7 млн. га сільськогосподарських угідь, які розподілені між 6,9 млн. громадян країни (в середньому по Україні один власник паю одержав 4 га сільгоспугідь). Понад 6,5 млн. громадян (або 96 %) оформили державні акти на право власності на земельну ділянку і 6,2 млн. (92,3 %) – отримали акти на руки. Нині з цих земель 17,4 млн. га (63 %) здається громадянами країни в оренду, 4,4 млн га (16 %) обробляється власниками, 1,2 млн. громадян не визначилися, як розпоряджатися сільгоспугіддями площею 4,1 млн. га. [1]. Отже, власниками сільськогосподарських земель є фізичні особи, які не зацікавлені і не переймаються питаннями обліку земель. А питання оцінки їх хвилюють лише в частині можливості продажу своїх паїв.
Таким чином,  на сьогодні найбільш поширений в економічному обороті режим використання сільгоспземель, не має відповідного облікового узагальнення і інформація про вартість значної частини земельних угідь виключена з системи загальноекономічної інформації.
Наукове означення шляхів вирішення даної проблеми міститься в публікаціях О.І. Драпіковського, В.М.Жука, П.Т.Саблука, І.Б.Садовської та інших. Концептуальні засади розв’язання проблеми обліку сільськогосподарських земель закладені у підготовленій Жуком В.М. у 2008 році Концепції розвитку бухгалтерського обліку в аграрному секторі економіки України [2]. Практичне облікове забезпечення  даного питання надано  в ряді методик та порядків [3,4].
Разом з тим, вважаємо, що обов'язок ведення обліку сільськогосподарських земель та звітування про стан їх використання необхідно законодавчо покласти саме на землекористувача. Постановка на облік прав користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення підвищить привабливість балансу підприємства, що є позитивним для землекористувача.  Теоретичне та методичне обґрунтування даної пропозиції є метою публікації.
Як відомо на сьогодні діє приватна, комунальна та державна форми власності на землю. Також наявні два правові режими використання земель сільськогосподарського призначення  - право власності та права користування.
З урахуванням особливостей дії цих правових режимів концептуальний підхід до обліку земель сільськогосподарського призначення та його подальше методичне наповнення мають бути побудовані на чотирьох моделях. Зокрема:
·     модель постановки на облік власних земельних ділянок – відображаються у складі основних засобів;
·     модель постановки на облік земельних ділянок отриманих в довгострокову оренду та набутих за договором емфітевзису;
·     модель постановки на облік прав користування землями державної та комунальної власності  – у складі основних засобів для бюджетних установ та у складі нематеріальних активів – для підприємств не бюджетної сфери;
·     модель постановки на облік земельних ділянок отриманих  в короткострокову оренду – на позабалансовому рахунку.  
Перша модель постановки на облік земельної ділянки включає:
·     правове оформлення угод щодо придбання (надходження) земельної ділянки (договори);
·     державне посвідчення права власності на земельну ділянку і отримання технічної та правовстановлюючої документації;
·     визначення первісної вартості земельної ділянки;
·     відображення земельної ділянки у складі основних засобів.
Друга модель постановки на облік права користування земельною ділянкою із земель державної комунальної власності  має бути впроваджена в розрізі двох категорій користувачів: бюджетних установ, для яких передбачено відображення таких прав у складі основних засобів та підприємств не бюджетної сфери, що мають відобразити права користування у складі нематеріальних активів.   Загальна модель включає:
отримання Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою;
експертну оцінка права користування  ділянкою;
відображення права постійного користування земельною ділянкою в обліку.
Третя модель постановки на облік права оренди та емфітевзису включає:
укладення та державну реєстрацію договору оренди чи емфітевзису;
експертну оцінку права користування земельною ділянкою;
відображення права оренди чи емфітевзису у складі нематеріальних активів.
Четверта  модель постановки на облік права короткострокової оренди земельної ділянки  передбачає, що за наявності договорів оренди дані земельні ділянки мають бути відображені на позабалансовому рахунку.
Практична реалізація запропонованих моделей здійснена у проекті Методичних рекомендацій щодо ведення обліку та аналізу обороту земель сільськогосподарського призначення з постановкою на бухгалтерський баланс, які направлені на розгляд Міністерства аграрної плітики та продовольства України.
Ідея методичних рекомендацій полягає в тому, що система бухгалтерського обліку земель повинна містити уніфіковані відомості про кількісні, якісні характеристики та вартість земель незалежно від правового режиму землекористування (власність, постійне чи тимчасове користування).
Впровадження Методичних рекомендацій дозволить покращити інвестиційну привабливість суб’єктів аграрного ринку (в першу чергу малого та середнього) через підвищення їх капіталізації за рахунок включення  вартості  землі (прав користування) в баланс. Крім того на рівні галузевого управління дані методичні рекомендації можуть бути використані при розробці механізмів формування статутного фонду Державного земельного банку, дозволять налагодити державний контроль за оборотом земель та здійснювати оперативний аналіз ефективності та цільового використання земельних ділянок.
 
Список використаних джерел
1. Проект Постанови Верховної Ради України "Про Рекомендації парламентських слухань на тему: "Земля в українській долі: ситуація у земельній сфері, законодавче забезпечення земельних відносин та практика його реалізації”. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zsu.org.ua/index.php?option=com_content&view=article&id= 1684:2011-04-13-14-04-34&catid=55:2010-11-28-10-00-48&Itemid=82
2. Проект Концепції розвитку бухгалтерського обліку в аграрному секторі економіки України [Текст] // "Облік і фінанси АПК” – 2008. – №3.
3. Порядок аналітичного обліку земель в наукових установах, підприємствах та організаціях УААН, затверджений постановою Президії УААН від  26.08.2004 р. [Електрон. ресурс]. – Ліга: еліт Закон Copyright: ІАЦ «Ліга». – 2004–2013.
4. Рекомендації  з організації обліку та оцінки земель на підприємствах АПК. [Текст] / В.М.Жук // "Облік і фінанси АПК” – 2005. – №3.
Категорія: Секція_5_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-18)
Переглядів: 1221 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0