Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_5_2013_04_18-19

ОБЛІК БАНКІВСЬКОГО КРЕДИТУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ
Руда Оксана
к.е.н., асистент
Прокопчук Ольга
студентка
Вінницький національний аграрний університет
м. Вінниця
 
ОБЛІК БАНКІВСЬКОГО КРЕДИТУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ
 
Аграрний сектор відіграє важливу роль в економіці України. З часу становлення України як незалежної держави проблеми пов’язані із кредитуванням сільськогосподарських підприємств набули все більшого загострення, внаслідок чого погіршується їх фінансовий стан. Тому однією із найголовніших проблем галузі економіки України є кредитне забезпечення сільськогосподарських підприємств. На сучасному етапі сільське господарство потребує розробки та впровадження інвестиційних механізмів розвитку, які б максимально задовольняли потреби сільськогосподарських підприємств у фінансових ресурсах, страхували ризики, залучали інноваційні продукти та з їх використанням виробляли якісну й конкурентоздатну продукцію. Одним з таких механізмів є банківське кредитування.
Дослідженню питань з обліку банківського кредитування сільськогосподарських підприємств приділяють значну увагу багато вітчизняних і зарубіжних вчених, таких як: М. Дем’яненко, Н.М. Ушакова, Р. Джоллі, П. Саблук, В. Лексіс, В.І. Кравченко, А. Тобіас, О. Петрук, І.О. Бланк, О.В. Васюренко, Д.М. Гриджук, І.С. Гуцал, О.А. Кириченко та ін.
Сільське господарство будь-якої країни залишається основною продовольчою галуззю народного господарства, стан якої залежить від обсягів коштів, вкладених у її розвиток. У сфері сільського господарства кредитні ресурси відіграють вирішальну роль: сезонний розрив між вкладенням і надходженням коштів, безперервність процесів відтворення, значна потреба в обігових засобах перетворюють кредит в основне джерело поповнення фінансових ресурсів. Дослідження фінансового забезпечення сільськогосподарських підприємств, свідчить про те, що вони в основному працюють за рахунок власних ресурсів, які є недостатніми для самофінансування. Обмеженість власних коштів змушує аграрні підприємства сподіватися на підтримку з боку банків через свої форми кредитування [2].
У забезпеченні сільськогосподарських підприємств коштами, потрібними для здійснення нормальної виробничої діяльності, велику роль відіграють кредити банків. Значення кредитів банків як джерела фінансування виробничо-господарської діяльності особливо зростає у періоди, коли надходжень коштів за реалізовану продукцію ще немає або їх не досить у зв'язку з відсутністю в певні періоди року продукції для реалізації.
Сільськогосподарські підприємства можуть одержувати короткострокові і довгострокові кредити.
Облік розрахунків за довгостроковими позиками ведеться на рахунку 50 "Довгострокові позики".
На рахунку 50 "Довгострокові позики" ведеться облік розрахунків за довгостроковими позиками банків та іншими залученими коштами у інших осіб, які не є поточними зобов'язаннями.
За кредитом рахунка 50 "Довгострокові позики" відображаються суми одержаних довгострокових позик, а також переведення короткострокових (відстрочених), за дебетом - погашення заборгованості за ними та переведення до поточної заборгованості за довгостроковими зобов'язаннями.
Для обліку короткострокових позик призначено рахунок 60 "Короткострокові позики".
На рахунку 60 "Короткострокові позики" ведеться облік розрахунків у національній та іноземній валютах за кредитами банків, термін повернення яких не перевищує дванадцяти місяців з дати балансу, та за позиками, термін погашення яких минув.
За кредитом рахунка відображаються суми одержаних кредитів (позик), за дебетом - сума їх погашення та переведення до довгострокових зобов'язань в разі відстрочення кредитів (позик).
За користування кредитом підприємства повинні платити відповідну відсоткову ставку. Вона залежить від деяких факторів. У кожній установі банку кредитні ставки різні. Це залежить від внутрішніх проблем банку, рівня відсоткових ставок за депозитами. Крім того, при визначенні кредитного відсотка враховуються фінансовий стан, репутація клієнта, а також терміни і цілі кредиту. Розмір відсотка залежить від рівня рентабельності заходу, що фінансується, можливості погашення кредиту. Як правило, ставки за довгостроковими кредитами вищі, ніж за короткостроковими.
Кредитні взаємовідносини сільськогосподарських підприємств з установами банку ґрунтуються на кредитних договорах між банком і підприємством. Останніми визначаються взаємні обов'язки і відповідальність банку та підприємства.
У кредитних договорах передбачається розмір кредиту і зобов'язання банку про його своєчасну видачу; терміни і порядок погашення кредиту і відсоткові ставки за нього; обсяг та терміни надання підприємствами звітності, а також довідок, необхідних для визначення і видачі кредитів; форми перевірки забезпеченості цільового використання кредитів та інші умови. При цьому можуть бути використані договори, розроблені як банком, так і клієнтом (підприємством) [1].
За попередніми оцінками, аграрії України витратять на посівну-2013 близько 38,5-39 млрд. грн., що на 1,5 млрд. грн. більше, ніж у 2012 році.
Для забезпечення аграріїв відсутніми майже 8 млрд. грн., будуть залучатися банківські кредити близько на 4 млрд. грн. і проводитися форвардні закупівлі зерна близько на 3 млрд. грн.
Що стосується забезпечення ресурсами, то на закупівлю основних матеріально-технічних ресурсів сільгоспвиробники направлять понад 29 млрд. грн., що на 500 млн. більше минулого року. Власних коштів сьогодні сільгоспвиробники мають 30,5 млрд. грн., тобто 80% від потреби. Це більше, ніж у минулому році приблизно на 0,5 млрд. грн.
Аграрний фонд активно проводив форвардні закупівлі озимих і сьогодні готується провести форвардні закупівлі на весь період підготовки до проведення весняно-польових робіт. Ця форвардна закупівля буде в розмірі понад 700 млн. грн.
Господарствами також придбано 4,6 тис. т засобів захисту посівів, що становить лише 20% від потреби [3].
Таким чином банківські установи та сільськогосподарські підприємства повинні співпрацювати у кредитних відносинах. Банківські установи повинні враховувати особливості притаманні сільськогосподарським підприємствам при наданні кредитів. А аграрії, в свою чергу, повинні бути спроможними скористатися взятими у борг коштами, надати відповідну заставу, а також повернути їх у зазначені строки. Також існує проблема у відсутності передумов кредитної підтримки сільськогосподарських підприємств для отримання ними фінансових ресурсів і повернення кредитних коштів та у відсутності механізму державної підтримки. Тому держава та банківські установи повинні створити умови для розвитку кредитування, доступності і здешевлення кредитів сільськогосподарських підприємств.
 
Список використаних джерел
1. Огійчук М.Ф. Фінансовий та управлінський облік за національними стандартами: Підручник / М. Ф. Огійчук, В. Я. Плаксієнко, М. І. Беленкова та ін. / За ред. проф. М. Ф. Огійчука. – 6-те вид., перероб. і допов. – К. : Алерта, 2011. – 1042 с.
2. Содома Р.І. Кредитна підтримка банками сільськогосподарських підприємств України / Р.І. Содома // Облік і фінанси АПК. – 2011. –  №3. – С. 118-121.
Категорія: Секція_5_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 1534 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0