Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_6_2013_04_18-19

ПРОФЕСІЙНІ ВИМОГИ ТА ПОБАЖАННЯ РОБОТОДАВЦЯ ДО БУХГАЛТЕРА
Ткачук Ірина
к.е.н., доцент
Луцький національний технічний університет
м. Луцьк
 
ПРОФЕСІЙНІ ВИМОГИ ТА ПОБАЖАННЯ РОБОТОДАВЦЯ ДО БУХГАЛТЕРА
 
Бухгалтерська професія відіграє велику роль у суспільстві. У сьогоденні бухгалтер повинен володіти широтою мислення, щоб розуміти основи сучасного бізнесу. Адже, підприємства та організації зіштовхуються з усе більш комплексними та складними операціями і управління ризиками стає важливим завданням, комерційна діяльність набуває широкого міжнародного характеру, правова діяльність, яка визначає професійну відповідальність, стає звичною практикою.
Світ змінюється в бік глобалізації економічних ринків, інвестиційні кордони розширюються. У таких умовах зростає потреба в тому, щоб бухгалтер був не просто рахівником, а експертом з неперевершеними навиками спілкування та здібностями задовольнити нові інформаційні потреби. Таким чином, крім спеціальних бухгалтерських знань і навиків бухгалтер-професіонал повинен мати навики, які дозволять йому, у випадку необхідності, брати участь у переговорах, бути фінансовим аналітиком, бізнес-консультантом, менеджером, тощо.
За даними кадрових та рекрутингових центрів [1, 2, 3], на ринку праці попит на фахівців бухгалтерської професії стабільний, проте неухильно знижується попит на бухгалтерів, освіта яких обмежується лише курсами або середньоспеціальними закладами. Відповідно, перед бухгалтером, який бажає підвищити свою вартість на ринку праці, відкривається тільки один шлях: навчання та сертифікація.
Сучасний бухгалтер повинен вміти: організовувати роботу бухгалтерії; організовувати облік фінансово-господарської діяльності підприємства; розробляти і впроваджувати облікову політику; контролювати порядок оформлення бухгалтерських документів; формувати і подавати фінансову, податкову, статистичну та управлінську звітність; аналізувати фінансово-господарську діяльність підприємства; здійснювати бюджетування, податкове планування.
Популярною стає суміщена професія – головний бухгалтер/фінансовий менеджер це фахівець, який займається формуванням звітності, плануванням, бюджетуванням і т.д. Зацікавлені взяти на роботу таку людину, яка повністю відповідатиме і за фінанси, і за бухгалтерію невеликі підприємства. У фахівця такого рівня, на думку спеціалістів [2], є чудовий шанс через 2-3 роки, при зростанні компанії, зайняти позицію фінансового директора.
У листопаді 2012 року дослідницьким центром рекрутингового порталу Superjob.ua [3] опубліковано основні професійні вимоги роботодавців до претендентів на посаду «Головний бухгалтер» у м. Києві (табл. 1). Кожен діапазон характеризується певним типовим набором вимог і побажань до кандидата. Кожен наступний діапазон включає в себе вимоги, сформульовані для попередніх.
Таблиця 1
Характеристика професійних вимог та побажань до кандидатів на посаду «Головний бухгалтер» [3]

 
Для бухгалтера зацікавленого працювати в іноземній компанії додається вимога – знання іноземної мови (в основному англійської). Хороший розмовний і письмовий англійський (не нижче Intermediate) необхідний бухгалтеру, обов’язки якого будуть пов’язані із зовнішньоекономічною діяльністю або йому доведеться спілкуватися з іноземними постачальниками. Упевнений базовий рівень (Pre-Intermediate) – при листуванні англійською мовою або роботі в міжнародних програмах. Верхній середній рівень (Upper Intermediate і вище) необхідний кандидату що претендує на вакансію головного бухгалтера в міжнародній компанії. Як бачимо, знання іноземної мови підвищує шанси знайти більш цікаву і високооплачувану роботу.
Крім професійних вимог та побажань до бухгалтера пред’являються й індивідуальні, які повинні відповідати й психологічним якостям. Серед побажань до індивідуальних якостей бухгалтера найбільш поширеними є: скрупульозне ставлення до деталей; уважність; вміння працювати з великим об’ємом інформації; аналітичний склад розуму; оперативність виконання поставлених завдань; активна життєва позиція; позитивний настрій; емоційна стійкість; висока працездатність; бажання розвиватися; прагнення до підвищення професійного рівня; високий рівень професіоналізму; вміння самостійно вирішувати поставлені завдання; готовність до інтенсивної командної роботи; вміння ладити з колективом; організаторські здібності; креативність та гнучкість; велика ступінь відповідальності; цілеспрямованість; пунктуальність; акуратність; організованість, толерантність і високий рівень суспільної культури; гнучкість; мобільність.
Завжди вважалося, що на кадровому ринку професія бухгалтер входить до числа найбільш затребуваних, і «рахівник», який вирішив змінити роботу, ніколи не залишиться без неї. Однак, в наш час, з урахуванням зростаючих вимог з боку роботодавців, претенденти, які не доклали зусиль для вдосконалення своїх професійних знань і умінь, а також не обтяжують себе дотриманням правил ділового етикету, знайти місце в професійному житті виявляється досить складно.
 
Список використаних джерел
1. Аналитика рынка труда. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://rabota.ua/Info/Jobsearcher/category/analitika.aspx.
2. Исследования HeadHunter Украина (hh.ua). [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://hh.ua/article/30.
3. Новости Исследовательского центра рекрутингового портала Superjob.ua [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.superjob.ua/research/.
Категорія: Секція_6_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 5995 | Рейтинг: 5.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0