Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_6_2013_04_18-19

СТРАХУВАННЯ: ЄДИНИЙ СОЦІАЛЬНИЙ ВНЕСОК
Тисенко Леся
магістр
Національний університет харчових технологій
м. Київ
 
СТРАХУВАННЯ: ЄДИНИЙ СОЦІАЛЬНИЙ ВНЕСОК
 
На сьогоднішній день одним із найважливіших питань у суспільстві, особливо у роботодавців є страхування. Адже ми живемо у світі ризику, переживаючи кожен день події як позитивні, так і негативні, не дивлячись на те, де і коли ми знаходимось.
Зазвичай непередбачені події більш за все стосуються працівників, сфера діяльності яких пов’язана з будівництвом, ремонтом, виробництвом рятувальними роботами тощо. Але ситуації бувають різними -  навіть бухгалтер може постраждати від офісної техніки, яку використовує в роботі. Для кожного підприємця та працівника важливо бути впевненим, що він має підтримку на випадок непередбачуваності.
Страхування – це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів громадян та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати громадянами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів. Між державою, підприємством і працівниками виникають нові відносини з приводу соціального страхування працівників – їх організації праці,  після переходу до ринкової економіки [2].
Працівники  підприємства мають бути впевнені у соціальному захистіяк з боку підприємства, так і з боку держави, виконуючи свою роботу. До державних органів, які гарантують захист відносяться Пенсійний фонд, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Податковим Кодексом України замість платежів до чотирьох соціальних фондів, запроваджено єдиний соціальний внесок. Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) – це консолідований внесок до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування, який здійснюється в обов’язковому порядку та надає застрахованим особам і членам їх сімей право на отримання страхових виплат у випадках, передбачених законодавством [1].
Облік нарахування та сплати єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду слугує безпосередньою підставою для майбутньої виплати у момент настання страхового випадку. Саме тому, важливою є правильна організація обліку розрахунків за страхуванням.
Розмір єдиного соціального внеску не є однаковим для всіх платників. Для різних роботодавців встановлено різні ставки у відсотках до бази нарахування єдиного внеску. Крім того, для окремих платників розмір єдиного внеску залежить від класу професійного ризику виробництва, до якого їх віднесено з урахуванням виду економічної діяльності.
Якщо платник здійснює декілька видів діяльності, розмір ЄСВ визначається залежно від класу професійного ризику виробництва, що відповідає основному виду його економічної діяльності. Для відокремленого підрозділу юридичної особи, розрахунки з оплати праці якого проводяться не централізовано, розмір єдиного соціального внеску також визначається залежно від класу професійного ризику виробництва, що відповідає основному виду діяльності такого підрозділу.
Облік показників для визначення класу професійного ризику виробництва здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві. У разі зміни виду діяльності платник має право звернутися до Пенсійного фонду для отримання права на зміну розміру єдиного соціального внеску. При цьому слід мати на увазі, що зміна класу професійного ризику здійснюється один раз на рік за результатами роботи страхувальника за минулий календарний рік. Новий клас професійного ризику встановлюється з початку поточного року.
Мінімальна ставка ЄСВ у частині нарахувань становить 36,76 %, максимальна – 49,7 %. Для всіх бюджетних установ, організацій і роботодавців, які використовують працю найманих працівників із числа льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації, мінімальний єдиний внесок встановлюється у розмірі 36,3 % визначеної бази нарахування, а максимальний – 45,96 % [1].
Для окремих платників-роботодавців установлено спеціальні (пільгові) ставки ЄСВ у частині нарахувань на заробітну плату.
Зупинимося на розмірах ЄСВ, які нараховуються та утримуються залежно від класифікації ризику підприємства та від видів доходів:
- Фонд оплати праці найманих працівників, у т.ч. іноземців: роботодавці нараховують та сплачують індивідуальний процент ЄСВ, який залежить від їх класу професійного ризику виробництва, що встановлено від 36,76% до 49,7%, а для бюджетних установ - 36,3 %. Наймані працівники сплачують 3,6 % із суми заробітної плати;
- винагороди фізособам за цивільно-правовими договорами, крім цивільно-правового договору, укладеного з фізособою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про держреєстрацію їх як підприємців: підприємства нараховують і сплачують 34,7 % на суму винагороди. Наймані працівники сплачують 2,6 % за рахунок отриманого доходу;
- допомога з тимчасової втрати працездатності (як перші 5 днів за рахунок коштів підприємства, так і всі інші дні хвороби за рахунок коштів Фонду соціального страхування): підприємства нараховують і сплачують 33,2 % на суму допомоги. Наймані працівники сплачують 2 % із суми допомоги;
- заробітна плата працівників-інвалідів: роботодавці нараховують і сплачують 8,41 % на фонд оплати праці, крім сум лікарняних. Працівники-інваліди сплачують 3,6 % із суми зарплати;
- лікарняні працівників-інвалідів: підприємства нараховують і сплачують 33,2 % на суму допомоги. Працівники-інваліди сплачують 2% із суми допомоги [1].
Сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на не бюджетні рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники ЄСВ зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для окремих платників – календарний рік.
Отже, Єдиний соціальний внесок – це єдиний платіж до Пенсійного фонду, до якого входить декілька внесків на пенсійне та соціальне страхування. Якщо працівник влаштувався на роботу, відповідно, щомісячно буде виплачуватись заробітна плата, а з неї буде нараховуватись відрахування до Пенсійного фонду та трьох соціальний фондів, що несе незручності для роботодавця. Таким чином після введення ж єдиного соціального внеску усі відрахування зводяться до нього та сплачується однією сумою, що полегшує подання звітності до фондів.
 
Список використаних джерел
1.       Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», (Документ 2464-17, чинний, поточна редакція — Редакція від 01.01.2013, підстава 5209-17, 5410-17, 5455-17): [Електронний ресурс]. Режим доступу:http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2464-17
2.       Закон України «Про страхування» від 7 березня 1996 р. № 85/96-ВР: [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/85/96-вр.
Категорія: Секція_6_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 1444 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0