Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_8_2013_04_18-19

ФІНАНСОВІ ПОТОКИ В ЛОГІСТИЧНИХ СХЕМАХ ВИРОБНИЧО-ЕКОНОМІЧНИХ СИСТЕМ РЕГІОНІВ
Царенко Оксана
д.е.н., професор, завідувач кафедри обліку і аудиту
Академія муніципального управління
м. Київ
 
ФІНАНСОВІ ПОТОКИ В ЛОГІСТИЧНИХ СХЕМАХ ВИРОБНИЧО-ЕКОНОМІЧНИХ СИСТЕМ РЕГІОНІВ
 
Сучасні умови господарювання характеризуються значними перетвореннями направленими на здійснення переходу до ринкової моделі економіки. У ринкових умовах стратегії розвитку підприємств розробляються з урахуванням ринкової інфраструктури та вимог, що висуваються підприємствами і споживачами. Такий підхід дозволяє в повній мірі реалізувати поставлені цілі та завдання, сприяє результативному здійсненню функцій обліку та управління. Тому формування логістичних систем на промислових підприємствах є основою для забезпечення ефективного їх функціонування. Це обумовлено необхідністю врахування інтересів всіх учасників ринкової інфраструктури шляхом розробки дієвих механізмів управління матеріальними, фінансовими, інформаційними потоками.
Особливої уваги заслуговують методи фінансового обліку і моделі управління фінансовими потоками в логістичних системах промислових підприємств[3]. Вплив на фінансові потоки забезпечує логістичну систему промислового підприємства фінансовими і матеріальними ресурсами, здійснює залучення і повернення грошових коштів, їх розподіл за напрямами використання [1].
Управління фінансовими потоками в межах логістичної системи має свої характерні риси, які є відмінними від загально прийнятих підходів до управління фінансовими потоками. Першочергово це визначається наявністю тісних взаємозв’язків, що існують між логістичними потоками. Зв'язок між  фінансовими і матеріальними потоками логістичної системи забезпечується інформаційними потоками [2]. А тому управління фінансовими потоками буде ефективним лише в умовах їх управління у тісному взаємозв’язку з іншими логістичними потоками.
Фінансовий потік є сукупністю фінансових ресурсів, які циркулюють між складовими логістичної системи промислового підприємства та пов’язані з її матеріальними і інформаційними потоками в облікових регістрах суб’єктів господарювання. Кожен фінансовий потік містить однорідні компоненти – елементи фінансового потоку, які в межах логістичної системи можна визначати як одиничне спрямування фінансових ресурсів, що мають відношення до відповідного фінансового потоку. Якщо розглядати логістичну систему промислового підприємства, то її загальний фінансовий потік буде поділений на фінансовий потік забезпечення, фінансовий потік у виробництві, фінансовий потік збуту [4].  
Управління фінансовими потоками в логістичних схемах виробничо-економічних систем регіонів має здійснюватися безперервно протягом всього періоду їх функціонування. При цьому воно має базуватися на відповідних принципах:
                       системність (дозволяє управляти сукупним фінансовим потоком з урахуванням факторів зовнішнього і внутрішнього середовища функціонування логістичної системи промислової підприємства);
                       інтегрованість (управління фінансовими потоками має здійснювати у комплексі з іншими логістичними потоками та на всіх етапах руху по логістичному ланцюзі);
                       комплексність (забезпечує розробку і прийняття таких рішень щодо вхідних і вихідних фінансових потоків, які мають впливати на загальну результативність логістичної системи);
                       синергічність (забезпечує узгодженість всіх операцій і процесів, що сприяє виникненню більшого ефекту в цілому по логістичній системі);
                       адаптивність (створює умови для управління фінансовими потоками в межах гнучкої логістичної системи, яка легко пристосовується до змін ринкового середовища);
                       динамічність (забезпечує встановлення достатньої швидкості руху фінансових потоків між всіма підсистемами логістичної системи);
                       конструктивність (полягає в безперервному відслідковуванні руху фінансового потоку і оперативному коригуванні його руху по логістичній системі);
                       науковість (визначає необхідність застосування наукового аналізу та впровадження нових розробок в управління фінансовими потоками логістичних систем промислових підприємств);
Крім принципів управління фінансовими потоками має виконувати відповідні функції та вирішувати характерні завдання.
Обсяг, час і швидкість руху фінансового потоку залежить від величини матеріального потоку, вибраної форми розрахунків та складу елементів логістичної системи. Розгалуженість матеріальних потоків визначає складність ланцюгів руху фінансових потоків між складовими логістичної системи, та, в результаті, трудомісткість процесу управління ними [5]. Тому у процесі розробки заходів з удосконалення управління фінансовими потоками в логістичних системах промислових підприємств першочергово слід враховувати напрями і види матеріальних потоків. Деталізування складу матеріальних і, як наслідок, фінансових потоків, забезпечить своєчасність оцінки витрат пов’язаних із забезпеченням, виробництвом і реалізацією продукції. Крім цього, слід застосовувати методи оцінки потоків у часі, методи оцінки потоків в умовах інфляції та методи оцінки рівномірності і синхронності потоків.
Ефективне управління фінансовими потоками логістичних систем промислових підприємств забезпечить високу обіговість оборотних активів, ритмічність та безперервність функціонування, мінімізацію ризику неплатоспроможності, оптимізацію витрат на утримання запасів, своєчасне формування оподаткованого прибутку, раціональне використання вільних грошових коштів.
Впровадження управління фінансовими потоками в логістичних системах промислових підприємств є важливою передумовою їх ефективного функціонування та розвитку.
 
Список використаних джерел:
1. Бакаєв Л.О. Обіговість оборотних активів в управлінні інвестиціями: навчальний посібник / Л.О. Бакаєв. –Київ: КНЕУ, 2009. – 23 с.
2. Гойко А.Ф. Методи оцінки ефективності фінансових потоків та пріоритетні напрями їх реалізації. – К.: Віра - Р, 1999. 132 c.
3. Губський Б.В. Інвестиційні процеси в глобальному середовищі.  – Київ: Наукова думка, 1998. – 84 с.
4. Курмаєв П.Ю. Теоретичні аспекти ефективного функціонування логістичних систем підприємств регіонів //Формування ринкових відносин в Україні, 2006. – №1. – С.45-49.
5. Федоренко В.Г. Інвестиційний менеджмент: Навчальний посібник. Рекомендовано Міністерством освіти і науки України. – К.: МАУП, 2007. – 146 с.
Категорія: Секція_8_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 991 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0