Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_04_18-19_KamPodilsk » Секція_8_2013_04_18-19

КЛАСИФІКАЦІЙНІ ОЗНАКИ РЕАЛЬНОГО ІНВЕСТУВАННЯ У ВІДТВОРЕННЯ НЕОБОРОТНИХ АКТИВІВ
Кармазіна Наталія
к.н.держ.упр., доцент кафедри обліку і аудиту
Академії муніципального управління
м. Київ
 
КЛАСИФІКАЦІЙНІ ОЗНАКИ реального інвестування у відтворення необоротних активів
 
Викликає науковий і практичний інтерес класифікація інвестицій в цілому та реальних інвестицій зокрема, які наводяться у чинному законодавстві України та сучасній вітчизняній і іноземній літературі Але, зазначимо, що категорії "реальні інвестиції” в бухгалтерському та податковому обліку не існує, а замість неї присутнє поняття "капітальні інвестиції”. Слід зауважити, що загальноекономічний показник "реальні інвестиції” поглинає та значно ширший ніж показник "капітальні інвестиції”, що використовується у вітчизняному фінансовому обліку. Основною та єдиною відмінністю між ними є те, що до реальних інвестицій включаються вкладення у матеріальні оборотні активи (виробничі запаси), в той час, як інвестування у даний вид активу не включається до складу капітальних інвестицій у фінансовому обліку.
У Законі України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні” та в П(С)БО відсутня чітка класифікація інвестицій, але з врахуванням наявності таких рахунків бухгалтерського обліку як 15 "Капітальні інвестиції”, 14 "Довгострокові фінансові інвестиції” та 35 "Поточні фінансові інвестиції”, можна виділити:
Фінансові інвестиції – активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку (відсотків, дивідендів тощо), зростання вартості власного капіталу або інших вигод від інвестора. В свою чергу фінансові інвестиції поділяються на поточні та довгострокові. Довгострокові фінансові інвестиції у відповідності до П(С)БО 2 "Баланс” та П(С)БО 12 "Фінансові інвестиції”[4] можна поділити на:
·                        фінансові інвестиції, які обліковуються за методом участі у капіталі інших підприємств – інвестиції у спільні, асоційовані та дочірні підприємства;
·                        інші фінансові інвестиції – всі довгострокові фінансові інвестиції, які не обліковуються за методом участі у капіталі інших підприємств.
Капітальні інвестиції. Конкретне визначення даного терміну в П(С)БО відсутнє. Якщо ж використовувати характеристику 15 рахунку "Капітальні інвестиції”, яка міститься у Інструкції "Про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій”, то капітальні інвестиції – це витрати на придбання або створення матеріальних і нематеріальних необоротних активів [2]. Тобто, виходячи з цього, виникає протиріччя: капітальні інвестиції це активи чи витрати, яке вимагає введення в П(С)БО чіткого визначення капітальних інвестицій.
Найбільш вдалим буде введення такого визначення капітальних інвестицій у П(С)БО – це активи, які утримуються підприємством в результаті понесення витрат на придбання або створення матеріальних і нематеріальних необоротних активів, які не використовуються в операційній і фінансовій діяльності, з метою зростання економічної вигоди у майбутньому.   
І знову ж ця класифікація не охоплює інвестиції в матеріальні оборотні активи (виробничі та товарні запаси тощо).
В Міжнародних стандартах бухгалтерського обліку інвестиції поділяються на [3]:
·                        поточні інвестиції – це інвестиції, що легко реалізуються за своїм характером та призначаються для утримання протягом не більше одного року; 
·                        довгострокові інвестиції – це інвестиції, інші ніж поточні інвестиції. 
І хоча ця класифікація інвестицій є найбільш розповсюдженою в економічних науках, включаючи і вітчизняний фінансовий облік в розрізі поділу всіх активів на оборотні і необоротні, саме у МСБО, виходячи із визначення інвестиції, яке було наведено в попередньому параграфі, ні до поточних, ні до довгострокових інвестицій не включається вкладення у виробничі запаси підприємства.
Таким чином, серед МСБО та всіх видів законодавчих актів, які регулюють вітчизняний фінансовий й податковий облік, є зв’язок в класифікації інвестиції та не включення до інвестицій вкладення у матеріальні оборотні активи (виробничі запаси).
Про макроекономічну та соціальну роль останніх говорило багато видатних теоретиків. Наприклад, Д.С. Мілль (1806-1873) в теорії капіталу охарактеризував капітальні вкладення як основу інвестицій, що дозволяє розширити масштаби зайнятості і попередити безробіття [5]. Дж. М. Кейнс (1883-1946) та його послідовники, взагалі, вважали зменшення рівня інвестицій основною причиною Великої Депресії 30-х років ХХ століття в США, при цьому вважаючи найбільш важливим компонентом інвестицій у будівництво [6].
Фінансові інвестиції характеризують вкладення капіталу в різні фінансові інструменти, головним чином, в цінні папери, з метою отримання різного виду доходів. Ці цінні папери, в більшій частині, вільно обертаються на фінансовому ринку (фондовій біржі). Фінансові теоретики відмічають, що "значення фінансового ринку полягає в першу чергу в тому, що за його допомогою найбільш важливий ресурс розвитку економіки – збереження (частина суспільного продукту, що не була використана на поточне споживання) – спрямовується на розширення виробничих потужностей, і врешті-решт – підвищення суспільного благоустрою” [1]. Крім цього, вони вважають, що фондовий ринок є вищою формою розвитку товарно-грошових відносин. При гармонійному розвитку, розвинутій інфраструктурі, налагодженому правовому забезпеченні механізмів захисту інтересів всіх учасників ринку – інвесторів, емітентів, посередників, – фондовий ринок є потужним прискорювачем економічного розвитку будь-якої країни. Фондовий ринок не може існувати ізольовано від ринку в цілому і є барометром суспільного виробництва. На жаль, в Україні фондовий ринок ще не достатньо розвинений.
 
Список використаних джерел
1. Денисенко М.П. Організаційно-економічний механізм інвестування: Монографія. – К.: Наук. світ, 2001. – 447 с.
2.       Лудченко Я.О. Оцінка економічної ефективності інвестиційних проектів: Навч. посіб. – К.: Ельга, Ніка-Центр, 2004. – 208 с.
3.       Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку 2000 / Переклад з англ. За ред. С.Ф. Голова. / К.: Федерація професійних бухгалтерів і аудиторів України, 2000. – 1272 с.
4.       Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 12 "Фінансові інвестиції”: Затв. наказом Міністерства фінансів України від 26.04.2000 р. №91 (з наступними змінами і доповненнями) // Все про бухгалтерський облік. – 2005. – № 13. – С. 41-46.
5.       Хэгстром Роберт Дж. Инвестирование. Последнее искусство. – М.: ЗАО "Олимп-Бизнес”, 2005. – 288 с.
6.       Ядгаров Я.С. История экономических учений. – М.: Экономика, 1996. – 251 с.
Категорія: Секція_8_2013_04_18-19 | Додав: clubsophus (2013-04-15)
Переглядів: 808 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Секція_1_2013_04_18-19
Секція_2_2013_04_18-19
Секція_3_2013_04_18-19
Секція_4_2013_04_18-19
Секція_5_2013_04_18-19
Секція_6_2013_04_18-19
Секція_7_2013_04_18-19
Секція_8_2013_04_18-19
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0