Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_05_30-31_KamPodilsk » Економічний блок досліджень

АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ
Вечірська В.І., студентка
Криворізький економічний інститут
ДВНЗ «Криворізький національний університет»
м. Кривий Ріг, Україна
 
АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ
 
Розвиток ринкових відносин неможливий без подальшого розвитку творчої, інтелектуальної праці, використання новітніх технологій. Тому останнім часом в майні суб'єктів господарювання будь-якої організаційної форми і форми власності неухильно підвищується значення нематеріальних активів, а в суспільстві все частіше чути вислови "інтелектуальна власність", "інтелектуальний капітал", "комерціалізація інтелектуальної власності" тощо. Отже, нагальними стають і потреби у визначенні вартості та аналізу ефективності використання нематеріальних активів.
Окремими питаннями аналізу використання нематеріальних активів в Україні займається не велика група вчених: Д. Ільницький [1], Т. Мізерна, А. Рось, О. Обутна, та В. Сизоненко. Аналізу різних аспектів інтелектуальної власності присвчені роботи Л. Войцехівської, І. Гарлиці, В. Поляков [2]. Але проблеми аналізу ефективності використання нематеріальних активів є недостатньо дослідженими, дана тема є актуальною для дослідження.
Вкладення капіталу в нематеріальні активи є об’єктом спостереження, обіку і управління. Інвестиції в нематеріальні активи можуть окупаються протягом певного періоду за рахунок додаткового прибутку, що отримує підприємство в результаті їх використання, і за рахунок амортизаційних відрахувань. Останнім часом можна відмітити ріст економічного інтересу до підвищення прибутковості підприємств за рахунок використання прав інтелектуальної власності. Ці процеси в Україні загострилися у зв’язку з боротьбою за захист прав інтелектуальної власності [1].
Останнім часом часто обговорюються питання інтелектуальної власності, оскільки її використання має значно більший економічний ефект ніж використання матеріальних активів.
Ефективне управління нематеріальними активами вимагає вирішення таких задач:
-         вивчення структури нематеріальних активів в складі необоротних активів;
-         вивчення структури нематеріальних активів по різним класифікаційним ознакам;
-         вивчення стану нематеріальних активів;
-         вивчення ефективності використання нематеріальних активів;
-         вивчення резервів росту ефективності використання нематеріальних активів [2].
Основними завданнями аналізу використання нематеріальних активів є:
·     аналіз обсягу і динаміки нематеріальних активів;
·     аналіз структури і стану нематеріальних активів за видами, термінами використання і правової захищеності;
·     аналіз дохідності (рентабельності) і фондовіддачі нематеріальних активів;
·     аналіз ліквідності нематеріальних активів і рівня ризику вкладення капіталу в нематеріальні активи [1].
Для аналізу нематеріальних активів розробляють систему економічних показників, які характеризують стан і динаміку (рух) об'єкта, який вивчають. Особливе значення для аналізу мають показники ефективності використання нематеріальних об'єктів, що відображають рівень їх впливу на фінансовий стан і фінансові результати діяльності підприємства. Розрахунок ефективності використання нематеріальних активів пов'язаний з великими труднощами і потребує комплексного підходу
Ефективність придбання ліцензії і ноу-хау залежить також від розмірів одноразових виплат за них; від термінів фінансування й обсягу капітальних вкладень підприємства у виробничий та інші фонди; поточних витрат, пов'язаних з виготовленням і збутом ліцензованої продукції.
Кінцевий ефект використання нематеріальних активів відображається у загальних результатах господарської діяльності: зниженні витрат на виробництво, зменшенні обсягів збуту продукції, зростанні прибутку, підвищенні платіжності і стійкості фінансового стану [2].
Основним чинником зростання дохідності є збільшення фондовіддачі нематеріальних активів і підвищення рентабельності реалізації. Кількісний вплив цих чинників можна визначити за допомогою прийому ланцюгових підстановок або будь-якого іншого відомого прийому факторного аналізу.
Отже у сучасних умовах глобалізації економіки,в  умовах ринкової конкурентної економіки підприємствам важливо визначити ефективність і доцільність вкладення капіталу в нематеріальні активи, необхідно ефективніше використовувати ресурси, що не входять до складу активів, та які зазвичай мають інформаційну природу. Це такі інформаційно насичені ресурси, як людський капітал, ноу-хау, становище на ринку, досвід,організаційна структура управління, комунікації та зв'язок.
 
Література
1. Ільницький Д.  Порівняльний аналіз залежності успішності діяльності провідних компаній світу та України від нематеріальних активів// Актуальні проблеми економіки.- 2008.- №5.- С.56-61.
2. Поляков В.  Нематериальные активы: применение в бизнесе// Корпоративные системы.- 2009.- №5.- С.10-12.
Категорія: Економічний блок досліджень | Додав: clubsophus (2013-05-31)
Переглядів: 1820 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Технологічний блок досліджень
Економічний блок досліджень
Соціальний блок досліджень
Природничий блок досліджень
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0