Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_05_30-31_KamPodilsk » Економічний блок досліджень

АНАЛІЗ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ АКТИВНОСТІ ТА ПРИВАБЛИВОСТІ УКРАЇНСЬКИХ РЕГІОНІВ: РІВНЕНСЬКА ОБЛАСТЬ
Постой-Волгіна К. С., слухач магістратури
Київський національний торговельно-економічний університет
м. Київ, Україна
 
АНАЛІЗ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ АКТИВНОСТІ та привабливості українських РЕГІОНІВ: РІВНЕНСЬКа ОБЛАСТь
 
Однією з важливих проблем економічної політики країни сьогодні є підвищення інвестиційної активності суб'єктів господарювання. Україна, за останні роки, відстала від розвинених країн і як наслідок, зменшилась конкурентоспроможність економіки, розвиток високотехнологічних галузей промисловості, зниження продуктивності праці і погіршення інвестиційного клімату країни. Причина цього полягає у нестабільному законодавстві держави, нездатністю приймати обґрунтовані рішення, неефективному проведенні науково-технологічної та інвестиційно-інноваційної політики.
До важливих передумов для зростання інвестиційної активності слід віднести зниження рівня інфляції, стійку національну валюту, удосконалення податкової політики, стабільність законодавчих та нормативних актів, що регулюють різні аспекти інвестиційної діяльності та формують імідж країни в цілому.
Формування позитивного міжнародного та інвестиційного іміджу України залежить від соціально-економічного розвитку кожної її області. Саме імідж області, а також інформаційно-презентаційна політика регіону є основними чинниками збільшення прямих іноземних інвестицій в економіку та зростання зовнішньоторговельного обороту товарів та послуг.
Метою дослідження є аналіз інвестиційної привабливості та активності одного з регіонів України, а саме Рівненської області протягом останніх років.
Рівненська область є привабливим та перспективним для інвестування регіоном на північно-західній частині України завдяки значному виробничому, ресурсному, науково-технічному та людському потенціалу, вдалому географічному положенню, розвинутій  інфраструктурі та соціально-культурній сфері. Вдале географічне розташування зумовило розвиток мережі автомобільних і залізничних магістралей, природно-ресурсного потенціалу краю.
Основні показники соціально-економічного розвитку Рівненщини за даними головного управління статистики  представлені у таблиці 1.
Таблиця 1
Основні показники соціально-економічного розвитку області за 2010- 2012 роки [1]

Як бачимо, що з кожним роком в області відбувалося зростання обсягів виробництва як промислової продукції, так і продукції сільського господарства. При цьому у 2011 році суттєво збільшилися порівняно з 2012 роком обсяги експорту товарів, (на 34,9%) та імпорту товарів (на 23,8%). Найбільші обсяги експортних поставок здійснювалися до Російської Федерації, Польщі, Німеччини, Білорусі, Бельгії, Італії, Туреччини. Найбільші обсяги імпортних надходженнь здійснювались з Російської Федерації, Польщі, Німеччини, Італії, США.
Обсяг іноземних інвестицій в економіку області протягом 2008-2011 років стабільно зростав та становив 309,2  млн. дол. США на кінець 2011 року. За  даними державної служби статисти у Рівненській області було визначено країну, що вклала найбільшу суму інвестованих коштів - Німеччина. А вже у 2012 році інвестиції скоротилися на 4,5%, ледь помітне збільшення на 0,5% відбулося на початку 2013 року (рис.1).
Рис. 1. Обсяг прямих інвестицій в економіку Рівненської області за 2008-2013 роки
Рівненщина посідає 11 місце в загальнодержавному рейтингу надходження інвестицій. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій (акціонерний капітал) на 01.01.2013 року склав майже 297 мільйонів доларів, що становить трохи більше 257 доларів на одного мешканця області. У минулому році іноземними інвесторами у розвиток підприємств вкладено 16,4 млн. дол. США інвестицій. Інвестиції надійшли з 38 країн світу [4]. До п’ятірки основних країн-інвесторів області входять[2]:
·                        Німеччина – 73,9 млн. дол. США,
·                        Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії– 62,4 млн. дол. США,
·                        США − 39,3 млн. дол. США,
·                        Кіпр – 25,1 млн. дол. США
·                        Італія – 20,6 млн. дол. США.
При цьому для інвесторів найбільш привабливою була сфера будівництва (42% загального обсягу). Другою за об’ємом капітальних вкладень стала сфера промисловості - 26%. Найменш привабливою для іноземних та вітчизняних інвесторів виявилася фінансова та освітянська сфери, їх частка в сукупності склала 1,2% [1].
Загалом згідно  рейтингової оцінки Інституту економічних досліджень та політичних консультацій в рейтингу інвестиційної привабливості за групою жорстких факторів Рівненська область посідає 9-е місце [3]. За своїм розташуванням та за наявністю природних ресурсів область посідає 14-е та 11-е місця відповідно.
В рейтингу інвестиційної привабливості за групою м’яких факторів [3] Рівенщина область також посідає 9-е місце, і тому діловий клімат в області оцінюється нейтрально, проте можна висловити оптимізм щодо його майбутніх змін. За фактором «Діловий клімат» область знаходиться на 11-у місці, а за показником «Діловий оптимізм» займає 6-е місце.
Вкрай низько оцінюється ефективність влади Рівненської області. За цим критерієм область знаходиться на 27-у місці. Критична ситуація в регіоні і з корупцією, але влада області намагаються поліпшити дану ситуацію.
Взагалі, можна відмітити, що Рівненська область має сприятливе середовище для введення бізнесу, проте занепокоєна можливістю виходу інвесторів з регіону. Справді, діловий клімат для інвесторів оцінюється відносно добре. Проте негативні показники за деякими аспектами регулювання бізнесу, зокрема високий рівень корупції, можуть бути причиною небажання інвестувати в економіку області.
Серед перешкод, які можуть вплинути на подальший розвиток інвестиційної діяльності в регіоні можна назвати: недостатній попит, недоступність кредитів, високі ставки по кредитам, несприятлива політична ситуація, часті зміни в економічному законодавстві, корупція, високий податковий тягар та високий конкурентний тиск.  
Можливістю для розвитку інвестиційного середовища в області може стати створення промислових зон. При розвитку промисловості потрібно враховувати такі загрози, як погіршення навколишнього середовища та старіння виробничих фондів. Тому варто сприяти використанню нових та екологічно безпечних технологій на виробництві.
Вразливою стороною області є і недостатня кількість вільних земель та залежність від рішень центральної влади у розпорядженні корисними копалинами. А до можливостей можна віднести формування підприємницьких кластерів та мереж, а також захист інвесторів (табл. 2).
Таблиця 2
SWOT-аналіз Рівненської області [3]

Таким чином задля збільшення інвестиційної привабливості досліджуваного регіону та підвищення його інвестиційного рейтингу, доцільним, на нашу думку, буде здійснення заходів за такими напрямками:
- розвиток якісної вищої та професійно-технічної освіти, а також для бізнес-освіти, підвищення кваліфікації та навчання впродовж життя, які будуть відповідати потребам підприємств у якісних трудових ресурсах;
- подолання корупційних практик в державних органах та службах, створить умови для вільної конкуренції у сфері бізнесу.
- забезпечення захисту прав власності та спрощення процесу реєстрації та ведення бізнесу.
- розробка стратегії залучення ПІІ в область, яка дозволить сформувати чітке бачення ролі ПІІ в економічному розвитку регіону. Для ефективної інвестиційної стратегії регіональній владі необхідно визначити чіткі й зрозумілі цілі щодо наявних та очікуваних прибутків від ПІІ. Для кожного сектора регіональної економіки слід визначити потенційні країни та найкращі зарубіжні компанії, які можуть генерувати мобільні проекти і відповідають цілям регіону в окремих секторах і технологіях.
Реалізація зазначених заходів дозволить зайняти Рівенськй області гідне місце серед регіоні України щодо інвестиційної привабливості, реалізувати свої потенційні можливості в інвестиційній сфері та досягти стабільних високих показників економічного розвитку.
 
Література
1.       Офіційний сайт Головне управління статистики у Рівненській області [Електронний ресурс] – режим доступу:http://www.rv.ukrstat.gov.ua.
2.       Рівненська обласна державна адміністрація, [Електронний ресурс] – режим доступу: http://www.rv.gov.ua/sitenew/main/ua/publication/content/16287.htm.
3.       Рейтинг інвестиційної привабливості регіонів [Електронний ресурс], режим доступу:http://www.ukrproject.gov.ua/sites/default/files/upload/zvit_pro_ investiciynu_privablivist_regioniv_povna_versiya.pdf.
4.       Україна сьогодні, каталог провідних підприємств, [Електронний ресурс],  режим доступу: http://rada.com.ua/ukr/RegionsPotential/Rivne/.
Категорія: Економічний блок досліджень | Додав: clubsophus (2013-05-30)
Переглядів: 1600 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Технологічний блок досліджень
Економічний блок досліджень
Соціальний блок досліджень
Природничий блок досліджень
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0