Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_05_30-31_KamPodilsk » Економічний блок досліджень

ІНФОРМАТИЗАЦІЯ ЯК ЧИННИК ЗРОСТАННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Сотник І.М., д.е.н., професор,
професор кафедри економіки та бізнес-адміністрування
Вегера Н.Ю., студент
Сумський державний університет
м. Суми,Україна
 
ІНФОРМАТИЗАЦІЯ ЯК ЧИННИК ЗРОСТАННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
 
Інформаційно-технологічні (ІТ) послуги – це перспективна галузь українського експорту, яка досягла обсягу більше 1 млрд дол. США у 2011 році та у випадку надання податкових пільг може зростати на 30-40% у рік. Враховуючи той факт, що, за оцінками експертів, тільки приблизно 25% обсягів ІТ робіт та послуг виконуються легально з точки зору податкового та трудового законодавства України, щорічні обсяги тільки експорту ІТ послуг можуть бути оцінені в сумі 4-5 млрд дол. США [5]. Таким чином, в Україні визріває розуміння, що інформаційно-технологічний сектор економіки, спираючись на висококваліфікований персонал, може значно посилити внутрішні і зовнішні позиції української економіки та її міжнародної конкурентоспроможності.
Водночас у 2011 році у рейтингу конкурентоспроможності, розрахованому Світовим економічним форумом (WEF), Україна посіла 89-е місце зі 139 країн. Найгірші показники зі складових цього рейтингу в Україні за інституційним середовищем (країна займає 134-те місце), зміцненням фінансових ринків (119-е) і підвищенням ефективності товарних ринків (129-е). Одним з показників, який характеризує конкурентоспроможність економіки, є також індекс її інноваційності. Для України цей показник складає 3,3 бали за 7-бальною шкалою (88-е місце з 139) [4]. У рейтингу країн за Індексом розвитку людського потенціалу, що поданий у «Звіті з людського розвитку – 2010» комісії Програми розвитку ООН (United Nations Development Programme), Україна знаходиться на 69-му місці зі 169 [6]. За глобальним рейтингом простоти ведення бізнесу відповідно до щорічного звіту «Ведення бізнесу 2011» (Doing Business 2011) Світового банку (WB) та Міжнародної фінансової корпорації (IFC) Україна посіла 145-е місце серед 183 країн, проаналізованих у звіті [3]. У рейтингу підприємницької привабливості на період 2008–2012 pp. Україна посідає 70-е місце серед 82 країн (Росія – 62-е). Найкращі показники серед країн Центральної та Східної Європи має Естонія – 21-е місце. США знаходяться на 9-му місці [7].
За ефективністю використання чинників виробництва Україна, як і інші країни СНД, посідає останні місця, поступаючись розвиненим країнам світу. Наприклад, порівняно з Францією ефективність використання сільськогосподарських угідь менше у 10-12 разів, трудових ресурсів – 7-15 разів, основного капіталу – 2-3 рази, наукового потенціалу – більш як у 20 разів [2].
В Законі України «Про основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки» зазначено, що досягти підвищення національної конкурентоспроможності можна за рахунок розвитку саме людського потенціалу у високоінтелектуальних сферах праці, а також розширення експортного потенціалу інформаційно-комунікаційних технологій [1]. Отже, перспективними напрямками інформатизації в Україні є такі:
-  прийняття законопроектів, що передбачають введення в дію суттєвих податкових пільг для виробників програмного забезпечення, баз даних, телекомунікаційних систем та послуг;
-  співпраця з провідними міжнародними корпораціями в галузі інформаційних технологій, які значною мірою визначають розвиток технологій;
-  навчання ІТ-спеціалістів, підготовка та перепідготовка кадрів відповідно з потребами ринку праці України;
-  достатнє фінансування процесів інформатизації;
-  застосування та розвиток сучасних інформаційних технологій в усіх сферах суспільного життя і т.д.
Підсумовуючи, зазначимо, що процеси інформатизації, завдяки своїм особливостям, здійснюють значний вплив практично на всі сфери суспільного розвитку. Уряди розвинених країн світу приділяють особливу увагу розвиткові та поширенню саме цих процесів та їх структурних елементів як стратегічно важливих конкурентних напрямів соціально-економічного та науково-технічного розвитку суспільства, що необхідно здійснювати і для України з її ринковою економікою.
 
Література
1.     Про основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007–2015 роки : закон України // Відомості Верховної Ради України (ВВР). – 2007. –  № 12. – Ст. 102.
2.     Corruption Perceptions Index 2010 Results. Transparency International [Electronic resource]. – Mode of excess: http://www.transparency.org/policy_research/ surveys_indices/cpi/2010/results.
3.     Doing Business 2011: Ukraine [Electronic resource] / International Finance Corporation; The World Bank, 2011. – Mode of excess:  http://www.doingbusiness.org/data /exploreeconomies/Ukraine.
4.     The Global Competitiveness Report 2010-2011 : Highlights [Electronic resource] / World Economic Forum. –  Geneva, Switzerland, 2010. – Mode of excess:  http://www. idbgrouponline.com /IDBFiles/E- NewsLetterFile/2d019935-0556-4f80-99e2-6dec8fd0a4f7The%20Global%20 Competiness%20Report%202010-2011.pdf.
5.     Высоким технологиям обещают низкие налоги. Власть может ввести льготы для IT-рынка [Электронный ресурс] / G-news. – Режим доступа: http://www.g-news.com.ua/news/18-it/-/12388-vysokim-tekhnologiyam-obeshchayut- nizkie-nalogi.
6.     Доклад о развитии человека 2010. Реальное богатство народов: пути к развитию человека. [Электронный ресурс] / Пер. с англ.; ПРООН. – М. : Издательство «Весь Мир», 2010. – Режим доступа: http://hdr.undp.org/en/media/HDR_2010_RU_Contents.pdf.
7.     Украина заняла 70-е место [Электронный ресурс] / Украинская ассоциация HR-специалистов. – Режим доступа: http://hr.org.ua/news/reyiting-ukraina.
Категорія: Економічний блок досліджень | Додав: clubsophus (2013-05-30)
Переглядів: 577 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Технологічний блок досліджень
Економічний блок досліджень
Соціальний блок досліджень
Природничий блок досліджень
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0