Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_05_30-31_KamPodilsk » Економічний блок досліджень

МОДЕЛІ ВЗАЄМОДІЇ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ І ОБЛІКУ ДЛЯ ЦІЛЕЙ ОПОДАТКУВАННЯ
Фадєєва Г.М., к.е.н, доцент
Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»
м. Харків, Україна
Бігдан І.А., к.е.н, доцент, завідувач кафедри обліку та аудиту
Харківський інститут бізнесу і менеджменту
м. Харків, Україна
 
МОДЕЛІ ВЗАЄМОДІЇ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ І ОБЛІКУ ДЛЯ ЦІЛЕЙ ОПОДАТКУВАННЯ
 
Проблема узгодження системи бухгалтерського обліку і обліку для цілей оподаткування є однією з актуальних тем, що обумовлена значним підвищенням ролі бухгалтерської інформації для оподаткування. Тривалий час в Україні бухгалтерський облік не був інформаційною базою для оподаткування. Ці види обліку існували майже відокремлено.
В умовах тісного взаємозв’язку бухгалтерського обліку і обліку для цілей оподаткування, особливого значення набуває стабільність основного елементу податкової системи – законодавчо-нормативної бази. Очевидно, будь-які її зміни призводять до адекватного реагування системи бухгалтерського обліку, необхідності трансформації її відповідно до умов в яких вона функціонує. З прийняттям Податкового кодексу виникло більше можливостей для використання інформації бухгалтерського обліку для цілей оподаткування, однак, залишаються невирішеними низка проблемних питань відносно цього. Крім того, процес внесення змін до Податкового кодексу триває.
Головним недоліком обліку для цілей оподаткування стала його методологічна необґрунтованість та методична недосконалість, відсутність взаємозв’язку з даними бухгалтерського обліку та його системним інструментарієм тощо.
Проблема взаємозв’язку бухгалтерського обліку і обліку для цілей оподаткування актуальна у всьому світі та розглядалась у наукових працях вітчизняних вчених Ф. Бутинця, С. Голова, Д. Свідерського, Т. Сльозко та інших, а також зарубіжних вчених Х. Андерсона, М. Кутера, С. Ніколаєвої, В. Палія, Я. Соколова та іншіх.
Проведений аналіз праць вітчизняних та зарубіжних фахівців показав, що в сучасних умовах в теорії обліку спостерігається відсутність чіткої концепції щодо визначення місця і призначення обліку для цілей оподаткування (функціонально-орієнтованого обліку на задоволення вимог податкових органів).
Так, Е. Гейер виділяє дві моделі взаємодії обліку і оподаткування [1]:
1)      модель автономного (паралельного) податкового обліку;
2)      модель податкового обліку, вбудованого в систему бухгалтерського обліку.
Багатоваріантність поглядів деяких вчених стосовно цього питання можна звести до трьох основних підходів:
1)      податковий облік не виділяється, внаслідок достатності системи бухгалтерського обліку (інтегрований підхід) [2];
2)      податковий облік розглядається, як окрема складова бухгалтерського обліку (функціональний підхід) [3];
3)      податковий облік виділяється, як окремий елемент системи бухгалтерського обліку (структурний підхід) [4].
Слід зазначити, що найбільш спірними є перші два підходи.
Так, на думку Л. Нападовської, лише за рахунок системної (інтегрованої) інформації можливо уникнути невизначеності, яка збільшує ризик прийняття неправильних управлінських рішень [5, с. 67].
У той же час, М. Пушкар зазначає, суперсистема обліку виконувала роль великого резервуара, з якого кожний з рівнів управління черпав необхідні йому інформаційні ресурси для вирішення різнопланових управлінських завдань. Насправді було важко забезпечити систематизацію вихідної інформації на запити різних груп користувачів, тому суперсистема вимагала виділення з неї таких підсистем, які б розробляли методи обробки даних для менеджерів різних рівнів [5, с. 19].
Професор Ю.Я Литвин під податковим обліком розуміє окремий вид господарського обліку, який забезпечує виконання органами ДПА своїх функцій по наповненню доходної частини бюджету держави загальнодержавними та місцевими податками і зборами [6].
Отже, на сучасному етапі розвитку облікової теорії відсутня цілісна логічно ув’язана система поглядів щодо визначення місця і призначення обліку для цілей оподаткування в інформаційному контурі управління. Левова частина досліджень має дискретний і непослідовний характер, що дає підставу стверджувати про відсутність системного підходу в них та необхідність їх наукового переосмислення.
 
Література
1.  Гейер. Э. Модели взаимодействия бухгалтерського учета и налогообложения прибыли / Э. Гейер // Бухгалтерский учет аудит. - № 11. – 2011. - с. 19.
2.  Ластовецький В. Який вид обліку не є управлінським? / В. Ластовецький // Бухгалтерський облік і аудит. - №4. – 2003. – С. 40-44.
3.  Соколов Я.В. Бухгалтерский учет: от истоков до наших дней: учебное пособие. – М.: Аудит, ЮНИТИ, 1996. – 638 с.
4.  Литвин Ю.А. Податковий облік: хто його повинен вести, або як допомогти бухгалтеру у його відносинах з ДПА / Ю.А. Литвин // Світ бухгалтерського обліку. – 1997. - № 6.- с. 3-13.
5.  Сучасні проблеми обліку: монографія / За ред. докт. екон. наук, проф. М. С. Пушкаря – Тернопіль: ТНЕУ, 2010. – 268 с.
6.  Литвин Ю.А. Податковий облік: хто його повинен вести, або як допомогти бухгалтеру у його відносинах з ДПА / Ю.А. Литвин // Світ бухгалтерського обліку. – 1997. - №6. – с. 3-13.
Категорія: Економічний блок досліджень | Додав: clubsophus (2013-06-01)
Переглядів: 719 | Рейтинг: 3.0/1
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Технологічний блок досліджень
Економічний блок досліджень
Соціальний блок досліджень
Природничий блок досліджень
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0