Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_05_30-31_KamPodilsk » Економічний блок досліджень

МОДЕЛЮВАННЯ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ
Мороз О.С., аспірант
НТУУ «Київський політехнічний інститут»
м. Київ, Україна
 
МОДЕЛЮВАННЯ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ
 
Внесок промислового комплексу в економіку визначає провідну роль і місце промисловості в забезпеченні важливих стратегічних інтересів держави. Прагнення України досягти рівня технологічно розвинутих країн ставить пріоритетом інноваційний розвиток промисловості, який забезпечить якісне зростання як галузі, так і економіки країни в цілому. Успішність інноваційного розвитку окремих підприємств та держави в цілому багато в чому залежить від точності та правильності здійснення його кількісного аналізу, який дає змогу спрогнозувати об’єм необхідних фінансових ресурсів для реалізації проектів, їх ефективність та наслідки впровадження. Отже, особливої актуальності набуває вивчення та застосування математичних методів дослідження інноваційного розвитку.
Оскільки інновації несуть у собі значну кількість суб’єктивної інформації та експертних оцінок, для моделювання інноваційного розвитку промислових підприємств доцільніше скористатися апаратом нечіткої логіки, який передбачає формування множини нечітких термів з функціями належності, які відображають знання, досвід та думку експерта, та механізму нечіткого логічного висновку, що дозволяє приймати рішення в умовах неповної та нечіткої інформації.
Вхідними параметрами моделі було визначено такі показники: частка промислових підприємств, що впроваджують інновації, в загальній кількості промислових підприємств, Х1; кількість впроваджених нових технологічних процесів, Х2; кількість придбаних нових технологій, Х3; кількість придбаних машин та обладнання, Х4; кількість освоєних нових видів продукції, Х5; питома вага обсягу реалізованої інноваційної продукції в обсязі промислової, Х6; розмір фінансування інноваційної діяльності, Х7.
Ці показники було обрано як такі, що характеризують інноваційних розвиток з позиції його двох складових частин – інноваційного потенціалу та інноваційного процесу [1].
Для оцінки вхідних показників Х1-Х7 та вихідної лінгвістичної змінної Z «Рівень інноваційного розвитку» сформуємо шкалу з трьох якісних термів: Н – низький рівень показника; С – середній рівень показника; В – високий рівень показника.
Для простоти розрахунків нормалізуємо значення всіх вхідних параметрів моделі таким чином, щоб усі значення вхідних змінних моделі знаходилися у межах від 0 до 1 [2].
Побудуємо квазідзвоноподібні функції належності нечітких термів [2], щоб розмежувати рівні використовуваних показників.
Механізм нечіткого логічного висновку передбачає наявність певної бази правил, які дозволяють оцінити невідоме значення шуканого вихідного параметра на основі відомих значень вхідних параметрів (табл. 1).
Таблиця 1
Нечітка база правил для виведення змінної Z

 
Для того, щоб змоделювати інноваційний розвиток промислових підприємств України та визначити тенденції цього явища, скористаємося нормалізованими значенням 7 вхідних показників за 8 років (табл. 2).
Таблиця 2
Нормалізовані значення вихідних показників для аналізу інноваційного розвитку промислових підприємств (ПП) України за 2005-2012 рр.

Джерело: Розраховано автором на основі [3]
 
Для побудови моделі на основі нечіткого логічного висновку Мамдані використаємо компонент Fuzzy Logic Toolbox системи MATLAB. У якості рівня інноваційного розвитку промислових підприємств для налаштування моделі використаємо значення глобального інноваційного індексу для України. Висунемо припущення про те, що даний показник пропорційно відображає рівень інноваційного розвитку промислових підприємств, а отже його нормовані значення можна використати для налаштування моделі.
В результаті налаштування системи нечіткого логічного висновку на основі нормалізованих значень глобального інноваційного індексу для України [4] та з використанням алгоритму мінімізації похибки [5] ми отримали такі вагові коефіцієнти для кожного з правил: правило № 1 – 1;  правило № 2 – 0,983; правило № 3 – 0,573; правило № 4 – 0,999; правило № 5 – 0,999; правило № 6 – 0,974; правило № 7 – 0,998; правило № 8 – 0,964; правило № 9 – 0,988. Результати моделювання занесемо у таблицю 3.
Розрахунок результативного показника показав, що рівень розвитку промислових підприємств України протягом 2005-2012 рр. можна охарактеризувати як такий, що потребує підвищення. Для цього необхідно орієнтуватися на наукоємне виробництво; підвищувати попит на інноваційну продукцію; створити ефективну систему фінансування інноваційних проектів.
Таблиця 3
Результати моделювання рівня інноваційного розвитку промислових підприємств України на основі нечіткого логічного висновку за 2005-2012 рр.

 
Отримана модель дає доволі точні результати та може використовуватись для оцінювання рівня інноваційного розвитку промислових підприємств  та слугувати базою для розробки аналогічних модель для використання на мікрорівні.
 
Література
1.       Мороз О. С. Інноваційний розвиток підприємства: сутність та проблема визначення складових частин / О. С. Мороз // Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Економіка». – 2012. - № 20. – С. 148-150.
2.       Сявавко М.С. Математика прихованих можливостей: Навчальний посібник. – Острог, 2009. – 630 с.
3.       Офіційний сайт Державного комітету статистики України. – Режим доступу: www.ukrstat.gov.ua
4.       Сайт «Глобальний інноваційний індекс». – Режим доступу: www.globalinnovationindex.org
5.       Штовба С.Д. Обеспечение точности и прозрачности нечеткой модели Мамдани при обучении по экспериментальным данным / С. Д. Штовба // Проблемы управления и информатики. – 2007. - №4.
Категорія: Економічний блок досліджень | Додав: clubsophus (2013-05-30)
Переглядів: 881 | Рейтинг: 5.0/2
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Технологічний блок досліджень
Економічний блок досліджень
Соціальний блок досліджень
Природничий блок досліджень
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0