Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_05_30-31_KamPodilsk » Економічний блок досліджень

НАПРЯМКИ ПІДВИЩЕННЯ ВИКОРИСТАННЯ ВИРОБНИЧОЇ ПОТУЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
Мартинюк І.М., студентка
Тернопільський національний економічний університет
м. Тернопіль, Україна
 
НАПРЯМКИ ПІДВИЩЕННЯ ВИКОРИСТАННЯ ВИРОБНИЧОЇ ПОТУЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
 
У сучасних умовах господарювання, коли підприємства бажають виділитися на фоні інших, важливим є ефективне використання його виробничої потужності, оскільки це дає можливість підприємству більше виробляти продукції при  менших затратах ресурсів, тобто зменшити свої виробничі витрати.
Виробнича потужність – це максимально можливий випуск продукції підприємством за певний час (зміну, добу, місяць, рік) у встановленій номенклатурі і асортименті при повному завантаженні обладнання і виробничих площ [1,с.174].
До напрямків підвищення ефективності використання виробничих потужностей підприємства, можна віднести [2, с.319]:
1) підвищення інтенсивності використання виробничих потужностей;
2) підвищення екстенсивності їхнього навантаження.
При цьому потрібно пам’ятати, що екстенсивне завантаження машин і устаткування можна підвищувати до певного рівня, обмеженого календарним фондом часу, а можливості підвищення інтенсивного навантаження устаткування, його продуктивності практично не є такими вичерпними. Також, здійснення заходів екстенсивного напрямку, як правило, не потребує капітальних витрат, а підвищення рівня інтенсивного використання виробничого апарату пов'язане зі значними інвестиціями; проте останні порівняно швидко відшкодовуються за рахунок одержуваного додаткового економічного ефекту.
Більш інтенсивне використання виробничих потужностей та основних фондів досягається перш за все за рахунок технічного удосконалювання останніх. Інтенсивність використання виробничих потужностей та основних фондів  можна підвищити [3, с.320]:
·шляхом удосконалювання технологічних процесів;
·організації безперервно-потокового виробництва на базі оптимальної концентрації виробництва однорідної продукції;
·вибору сировини, підготовки до виробництва відповідно до вимог заданої технології і якості продукції, що випускається;
·ліквідації штурмівщини і забезпечення рівномірної, ритмічної роботи підприємств, цехів і виробничих ділянок, проведення ряду інших заходів, що дозволяють підвищити швидкість обробки предметів праці й забезпечити збільшення виробництва продукції в одиницю часу.
Екстенсивне підвищення виробничого потенціалу підприємства припускає, що, з одного боку, буде збільшено час роботи діючого устаткування в календарний період, а з іншого – підвищення питомої ваги діючого устаткування в складі всього устаткування, наявного на підприємстві [3, с.320].
Основними напрямками збільшення часу роботи обладнання є [4, с.47]:
1) скорочення та ліквідація внутрішньо-змінних простоїв обладнання шляхом: підвищення якості ремонтного обслуговування обладнання, своєчасного забезпечення основного виробництва сировиною, матеріалами, паливом, напівфабрикатами, забезпечення виробництва робочою силою;
2) скорочення цілоденних простоїв обладнання, підвищення коефіцієнта змінності його роботи.
Отже, на ефективність використання виробничої потужності підприємства впливає інтенсивне та екстенсивне їх навантаження від яких залежить обсяг виробленої продукції при збільшенні часу роботи обладнання та устаткування, а також технічне удосконалення устаткування та використання новітніх технологій.
 
Література
1.  Бойчик І.М. Економiка пiдприємства / І.М. Бойчик – К. : Атіка, 2006. – 528 с.
2.  Полозова Т.В. Економічне обгрунтування ефективного використання виробничої потужності підприємства // Т. В. Полозова / Науковий вісник. – 2009. – № 17. – С. 17-23.
3.  Романенко М. А. Ефективність використання  основних виробничих фондів та розробка пропозицій щодо її поліпшення // Держава і регіони. – 2007.- № 3. – С. 318-321.
4.  Хібовська Ю.П.  Шляхи покращення  системи  управління  виробничими потужностями // Ю.П. Хібовська, О.О. Недбалюк / Економіка. Маркетинг і менеджмент – № 5, –  2008, – С.45-49.
Категорія: Економічний блок досліджень | Додав: clubsophus (2013-05-30)
Переглядів: 6472 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Технологічний блок досліджень
Економічний блок досліджень
Соціальний блок досліджень
Природничий блок досліджень
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0