Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_05_30-31_KamPodilsk » Економічний блок досліджень

ОСОБЛИВОСТІ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ НАУКОВО - ДОСЛІДНИХ РОБІТ
Єлісєєва В.О., студентка
Донецький національний університет економіки і торгівлі
імені М. Туган – Барановського
м. Донецьк, Україна
 
ОСОБЛИВОСТІ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ НАУКОВО - ДОСЛІДНИХ РОБІТ
 
Найважливішим фактором успішного функціонування будь-якої галузі є масштабне впровадження досягнень науково-технічного прогресу на підприємства галузі. Багаторічний досвід підтверджує, що понад 90% приросту продуктивності праці, більше половини економії витрат і 60% одержуваного додаткового прибутку досягається за рахунок використання в народному господарстві досягнень науково-технічного прогресу.
Науково-дослідницька діяльність бюджетних установ прямо пов'язана з виконанням бюджетних наукових програм або замовлень за укладеними угодами. Необхідним елементом контролю за використанням коштів на науково-дослідницькі розробки, дослідження є належна організація обліку витрат на їх виконання. Саме ця необхідність і зумовлює актуальність обраної теми.
Метою даної роботи є висвітлення основних особливостей бухгалтерського обліку науково-дослідних робіт.
Вивченням цієї теми займалися такі видатні вчені як Ф. Бутинець, С. Івахненков, М. Лучко, Л. Терещенко, С. Свірко, Н. Хорунжак, С. Сисюк  та інші..
Основоположним аспектом вивчення будь-якого виду обліку є визначення його нормативної бази. Бухгалтерський облік науково-дослідницької діяльності регламентують наступні нормативно-правові акти: Закон України «Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні» від 08.09.2001 № 3715-VI; Порядок формування та виконання замовлень на проведення фундаментальних наукових досліджень, прикладних наукових досліджень та виконання науково-технічних (експериментальних) розробок за рахунок коштів державного бюджету, затверджений Кабінетом Міністрів України від 15.11.2011 № 1084; Типове положення з  планування, обліку і калькулювання   собівартості науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, затверджене Кабінетом Міністрів України від 20.07.1996 № 830 (далі – Положення № 830).
Загальні відмінності наукового виробництва такі:
1. Невизначеність, імовірнісний характер майбутнього результату. Зокрема, можна отримати як позитивний, так і негативний результат, що також є продуктом діяльності.
2. Непередбачуваність досягнень, що пояснюється творчим характером наукової праці — доцільної діяльності людини з пізнання та теоретичної схематизації об’єктивних знань щодо дійсності.
3. Нематеріальний характер наукової продукції, що походить від інших характеристик результату — невідчужуваності, складності вимірювання.
4. Неповторність наукової продукції, пов’язана із самими характеристиками наукової праці. Вона полягає в отриманні внаслідок кожного окремого дослідження результату, який не має аналогів.
5. Цциклічність процесу наукового дослідження, яка пов’язана з етапами наукових досліджень.
6. Цілісність продукції наукового виробництва, що полягає в наданні статусу продукції кінцевому, а не проміжним за циклами результатам.
7. Продуктивність та високий рівень інтелектуальності продукції, що пояснюється високим рівнем затрат праці в загальній структурі затрат наукового виробництва, при цьому в складі затрат праці безумовно переважає висококваліфікована праця наукових працівників.
8. Специфічність предмета праці, яким виступає сума нагромаджених знань у відповідній галузі. На відміну від матеріального виробництва зазначені предмети праці не споживаються повністю, а використовуються, впливаючи на результат дослідження [1].
Усі види науково-дослідницької діяльності умовно можна поділити на основну та допоміжну. Основною вважається діяльність по виконанню бюджетних наукових програм по замовленню  держави , тобто за рахунок бюджетних коштів. Допоміжна діяльність пов’язана з виконанням науково-дослідних робіт за угодами з замовниками за рахунок коштів останніх.
Згідно Положення № 830 визначає обчислення собівартості науково-дослідних робіт. До собівартості зараховують витрати, пов’язані з їх виконанням головною організацією, а також витрати на виконання цих робіт сторонніми організаціями.
Оцінка собівартості науково-дослідних робіт в структурних підрозділах установи повинна бути зіставною як у частині планових та звітних даних, так і у частині показників класифікації витрат.
Усі ці витрати відносять до вартості замовлення за той звітний період, в якому вони були здійснені, незалежно від часу їх оплати [2].
Щодо відображення операцій по виконанню замовлень на науково-дослідних робіт а рахунках бухгалтерського обліку, то для цього використовують рахунки класу 3, 6, 7, 8.
Для обліку витрат на виконання науково-дослідних робіт за договорами та розрахунками із замовниками та співвиконавцями планом рахунків передбачено такі субрахунки: 351 «Розрахунки із замовниками з авансів на науково-дослідні роботи»; 634 «Розрахунки із замовниками за науково-дослідні роботи, що підлягають оплаті»; 723 «Реалізація науково-дослідних робіт за договорами»; 823 «Витрати на науково-дослідні роботи за договорами».
Витрати, пов'язані з виконанням науково-дослідних робіт за договорами, обліковують за дебетом субрахунку 823 в кореспонденції з кредитом рахунків запасів, грошових коштів та зобов'язань. За кредитом субрахунку 823 відображають фактичну собівартість виконаних і зданих замовнику науково-дослідних робіт у кореспонденції з дебетом субрахунку 723. Витрати з незакінчених тем до повного їх закінчення і здачі замовникам обчислюють у складі незавершеного виробництва, вартість якого оцінюють за фактичними витратами згідно з карткою аналітичного обліку витрат на замовлення (тему науково-дослідних робіт) [3].
Аналітичний облік витрат науково-дослідних робіт за договорами із замовниками ведеться в картках обліку фактичних витрат на проведення науково-дослідних робіт у розрізі встановлених статей калькуляції.
На сьогоднішній день існує ряд проблем в обліку науково-дослідних установах. Зокрема невирішеним питанням методології є відображення витрат на науково-дослідні роботи. Для відображення їх в обліку використовують помітку «Інші» в кореспонденції з субрахунком 826 «Видатки до розподілу». Внаслідок цього в аналітиці обліку відображається неповна інформація про види непрямих витрат, що заважає оперативному плануванню та управлінню витратами. Тож можна ввести новий аналітичний рахунок 8261 «Непрямі витрати на науково-дослідні роботи».
Таким чином, облік науково-дослідницької діяльності досить трудомісткий процес, що має свої особливості та складності. Помилка у обчисленні витрат на здійснення науково-дослідних робіт автоматично призводить до цілої серії помилок і порушень, які є найважчими за своїми наслідками. З метою уникнення помилок в обліку науково-дослідницької діяльності необхідно знати чинне законодавство, яке регулює розрахунки, пов’язані з обліком науково-дослідних робіт та відповідну методику обчислення.
 
Література
1.   Джога Р.Т., Свірко С.В., Сінельник Л.М. Бухгалтерський облік у бюджетних установах: Підручник,— К.:КНЕУ. – 2003. с. 212.
2.   О. Крылова. Учёт научно-исследовательских работ./ Всё о бухгалтерском учёте № 104, 2011. – с. 56 – 57.
3.   Пілюшенко В.Л., Шкрабак І.В. Славенко Е.І. Наукове дослідження: організація, методологія, інформаційне забезпечення: Навч. посібник. - Київ: Лібра, 2009. - 344 с.
Категорія: Економічний блок досліджень | Додав: clubsophus (2013-05-31)
Переглядів: 2212 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Технологічний блок досліджень
Економічний блок досліджень
Соціальний блок досліджень
Природничий блок досліджень
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0