Архів / Archive

Головна » Статті » 2013_05_30-31_KamPodilsk » Економічний блок досліджень

ПЕРЕХІД ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ ДО РИНКОВОГО ТИПУ – ПЕРШИЙ КРОК ДЛЯ СТВОРЕННЯ НАЦИОНАЛЬНОЇ ФІНАНСОВОЇ СИСТЕМИ
Коніна М.О., асистент кафедри фінансів
Терещенко С.О., студент ІІ курсу, спеціальності: менеджмент
Криворізький економічний інститут
ДВНЗ «Криворізький національний університет»
м. Кривий Ріг, Україна
 
ПЕРЕХІД ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ ДО РИНКОВОГО ТИПУ – ПЕРШИЙ КРОК ДЛЯ СТВОРЕННЯ НАЦИОНАЛЬНОЇ ФІНАНСОВОЇ СИСТЕМИ
 
Ринкова економіка – це економіка, здатна розвивати державу, яка стимулює розвиток всіх процесів, включаючи ріст рівня життя, ріст доходів серед населення, ріст ВВП та ВНП, тому більшість сучасних держав створюють програми переходу  економічної системи на ринкову. За ринкового типу економіки  розвиток держави прогресує (збільшення кількості приватних підприємств, вільний ринок тощо). Тобто це економіка, що організована на основі ринкової саморегуляції.
Ринкова економіка характеризується насиченням приватної власності, наявністю свободи вибору діяльності, особисту незалежність всіх економічних суб`єктів, рівний доступ до інформаційних ресурсів. Всі процеси регулюються ринковим механізмом на основі конкуренції, мінімальна участь держави в економічній діяльності приватного сектору, згідно встановлених законами норм.
До таких держав з ринковим типом економіки відносять і Україну. Так, 23-го грудня 2005 року Європейський Союз офіційно надав Україні статус держави з ринковою економікою. А вже 17-го лютого 2006 року Україну як державу з ринковою економікою признали США. Хоча коментуючи ці факти, більшість економістів та політологів вважають, що причиною цього були не економічні чинники, а політичні.
Але на даний час економічна система України направлена на переорієнтацію від планово-адміністративної (після розпаду СРСР із його тоталітарним режимом керування державою) до ринкової системи, яка наразі характеризується вільні економічні відносини між фізичними та юридичними особами, між громадянами, не громадянами та особами без громадянства (згідно встановлених законами норм).
Складність переходу обумовлюється ще й тим фактом, що вертикально-ієрархічна система правління державою є аналогічною, що була при СРСР. 
Наступним фактором, який унеможливлює процес реорганізації економіки є менталітет народу, що є дуже специфічним.
Для того, що б налагодити функціонування ринкової економіки в Україні, потрібно виконати вимоги:
- плюралізм форм власності;
- вільна конкуренція, що є рушійною силою ринка, а її головними факторами є попит та пропозиція, що створюють виробники, продавці та споживачі.;
- стабільність національної валюти, але в Україні цієї стабільності немає, тому багато приватних підприємств вимушені розраховуватись іноземною валютою, що посилює інфляцію, знижує рівень життя населення.
Відсутність цих вимог призвела до того, що в Україні я такого ринка не існує.
Держава повинна регулювати ринкові відносини и контролювати стан на ринку опосередковано – через законодавство, податкову політику. Тобто посадові особи  не мають права перевищувати свої повноваження, вони зобовязані діяти лише в межах, що визначені Конституцією України [1].
Проте, існує ще дуже важливий фактор, що зупиняє процес переорієнтації економіки, та взагалі процес розвитку в державі – це корупція.
Наприкінці вересня 2012 року  почав працювати Антикорупційний комітет України (АКУ), який повинен припиняти корупційну діяльність в Україні.
Проте сьогодні корупція на місцях (органи місцевого самоврядування, прокуратура, судова влада та ін.) розвивається шляхом обходження законодавства України, стосовно корупційної діяльності, що, звичайно вказує на негативні риси українського менталітету.
Отже, щоб створити реальний та прогресивний процес переходу економіки України потрібно створити умови для:
- вільної конкуренції;
- стабільність національної валюти;
- удосконалення законодавства, згідно якому, будуть створенні органи з неправомірним використанням фінансів, капіталу, цінних паперів.
Також необхідно створити певні межі стосовно обороту іноземних валют серед фізичних та юридичних осіб, зменшити темп росту інфляції (індекс інфляції в Україні у 2011 році становив 104,6% , а вже в  2012 році зменшився до позначки 99,8%)[2].
При  поступовому розвитку ринкової економіки покращиться рівень доходів та життя населення, що, в свою чергу, призведе до підвищення  рівень патріотизму,  задоволення діючою владою та їх виконаною працею;
Доцільно створити орган законотворчого характеру, який в своєму складі буде мати представників вищих учбових закладів, науково-дослідних організацій, що надасть змогу аналізувати та прогнозувати дії того чи іншого закону, а також передбачити певні наслідки. Тобто законодавчу діяльність буде виконувати орган, до складу якого входять особи, які є науковими діячами, дослідниками у відповідній  сфері (економіка, фінансова політика, державне управління тощо).
Коли економічна система України сформується, тоді почне формуватися національна фінансова система України. Мова йде про те, що  в даному випадку  фінансова система буде привілейована лише Україні, в державі буде діяти національне, а не запозичене чи залишене від інших держав. За таких умов, Україна, з одного боку, стане більш економічно незалежною.
 
Література
1. Інтернет-газета «Еженедельник 2000» - 06.12.2012  – Режим доступу: http://2000.net.ua/2000/forum/vlast/86149
2.  Офіційний сайт Міністерства Фінансів України. - Режим доступу: http://index.minfin.com.ua/index/infl/
Категорія: Економічний блок досліджень | Додав: clubsophus (2013-05-30)
Переглядів: 895 | Рейтинг: 0.0/0
Переклад
Форма входу
Категорії розділу
Технологічний блок досліджень
Економічний блок досліджень
Соціальний блок досліджень
Природничий блок досліджень
Пошук
Наше опитування
Яка наукова інформація Вас найбільше цікавить?
Всього відповідей: 651
Інтернет-ресурси
Підписатися через RSS2Email

Новини клубу SOPHUS



Наукові спільноти
Статистика
free counters

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0